Jump to content


Μετάβαση σε titanium τροφοδοτικό.


Recommended Posts

Έχω ένα τροφοδοτικό Corsair AX850, που είναι στα 850 watts, με gold πιστοποίηση. Αξίζει η μετάβαση σε κάποιο titanium πχ. superflower ή seasonic στα ίδια watts; Τι θα κερδίσω από μία τέτοια μετάβαση ή για ποιους λόγους είναι περιττή. Δεν καίγομαι για την αγορά αυτή, αλλά θέλω πρώτα να μάθω από το feedback σας. Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δε θα έκανα μια τέτοια μετάβαση γιατί ήδη το τροφοδοτικό που έχεις είναι πολύ καλό. Αν δεν είχες ποιοτικό τροφοδοτικό θα σου έλεγα πάρε ένα καλύτερο αλλά και πάλι μέχρι Platinum που μερικά τα βρίσκεις με λίγα ευρώ περισσότερα απ' ότι τα Gold. Αυτό που θα κέρδιζες είναι καλύτερο efficiency και μια αμελητέα μείωση στον λογαριασμό της ΔΕΗ που δεν αξίζει γιατί μέχρι να βγάλεις κέρδος θα έχεις ξαναλλάξει τροφοδοτικό. Επίσης όσο ανεβαίνεις efficiency, θεωρητικά τόσο καλύτερα υλικά κατασκευής αγοράζεις αλλά κατά την γνώμη μου ένα Gold/Platinum είναι η χρυσή τομή. Αυτά από μένα..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

εφόσον έχεις ήδη gold κι αν θυμάμαι το ΑΧ είναι από την καλή σειρά της Corsair, δεν αξίζει η αλλαγή. Εκτός αν έχεις μεγάλες καταναλώσεις και το σύστημά σου δουλεύει διαρκώς σε μεγάλο φορτίο όπου και πάλι θα πρέπει να δεις με βάση την τιμή ρεύματος που πληρώνεις αν και πότε θα καταφέρεις να κάνεις απόσβεση. Λογικά ακόμη και σε τέτοια περίπτωση δεν έχει νόημα η αλλαγή από ένα ήδη αποδοτικό τροφοδοτικό.
Επίσης αν δεις reviews τροφοδοτικών θα διαπιστώσεις ότι αυτές οι προδιαγραφές (μπρονζ, γκολντ κλπ) αφορούν τις περιπτώσεις που ο υπολογιστής δουλεύει σχεδόν στο full. Όταν είναι σε κατάσταση idle ή σε χαμηλή καταπόνηση (να βλέπεις απλώς κάποια σελίδα στο διαδίκτυο, να δουλεύεις με κάποιο πρόγραμμα Office, τα οποία καλύπτουν συνήθως σημαντικό μέρος του χρόνου λειτουργίας του) τότε δεν έχουν αυτές τις αποδόσεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γενικά μιλάμε για ένα 5% καλύτερο efficiency. Δεν νομίζω ότι θα κάνεις απόσβεση από μια τέτοια αγορά, εκτός αν έχεις λεφτά να "κάψεις", οπότε "γούστο και καμάρι σου".

 

Πιο συγκεκριμένα βέβαια τα τροφοδοτικά δεν έχουν το ίδιο ακριβώς efficiency σε όλα τα loads. Για να δεις αν έχει το όποιο νόημα η μετάβαση σε titanium, πρώτον πρέπει να ξέρεις πόσα W "καίει" το σύστημά σου σε normal και σε load κατάσταση. Έπειτα πας σε ένα site τύπου https://www.jonnyguru.com/ και βρίσκεις τα αντίστοιχα reviews για το τροφοδοτικό σου και για αυτό που θες να αγοράσεις. Εκεί θα βρεις πίνακες με το efficiency του τροφοδοτικού σου σε κάθε δεδομένο φορτίο. Οπότε μπορείς να δεις και τι θα κερδίσεις -αν κερδίζεις κάτι.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, gdp77 said:

Έπειτα πας σε ένα site τύπου https://www.jonnyguru.com/ και βρίσκεις τα αντίστοιχα reviews

σωστά, αλλά να μην ξεχνάμε ποτέ τις παρουσιάσεις εδώ στο thelab, όπου μπορείς να δεις αντίστοιχα στοιχεία. Οι παρουσιάσεις του Seafalco είναι κορυφαίες νομίζω έχει και για τροφοδοτικά.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, gdp77 said:

Γενικά μιλάμε για ένα 5% καλύτερο efficiency. Δεν νομίζω ότι θα κάνεις απόσβεση από μια τέτοια αγορά, εκτός αν έχεις λεφτά να "κάψεις", οπότε "γούστο και καμάρι σου".

 

Πιο συγκεκριμένα βέβαια τα τροφοδοτικά δεν έχουν το ίδιο ακριβώς efficiency σε όλα τα loads. Για να δεις αν έχει το όποιο νόημα η μετάβαση σε titanium, πρώτον πρέπει να ξέρεις πόσα W "καίει" το σύστημά σου σε normal και σε load κατάσταση. Έπειτα πας σε ένα site τύπου https://www.jonnyguru.com/ και βρίσκεις τα αντίστοιχα reviews για το τροφοδοτικό σου και για αυτό που θες να αγοράσεις. Εκεί θα βρεις πίνακες με το efficiency του τροφοδοτικού σου σε κάθε δεδομένο φορτίο. Οπότε μπορείς να δεις και τι θα κερδίσεις -αν κερδίζεις κάτι.

Για να συνεχίσω αυτό που έγγραφα, ακολουθεί το efficiency του δικού σου τροφοδοτικού (review --> https://www.techpowerup.com/reviews/Corsair/AX850/5.html )  :

efficiency.jpg.d4ac721aac84702a6a11c23462e2c04e.jpg

 

Όπως βλέπεις μετά τα 350W και μέχρι τα 500W το efficiency είναι περίπου 91%, δηλαδή στα όρια του titanium certification. Συνεπώς δεν νομίζω ότι έχει κάποιο νόημα να προβείς στην αγορά που σκέφτεσαι

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.