Jump to content



Αγορα Κάρτας Γραφικών


Recommended Posts

Καλησπέρα..Είμαι στην ευχάριστη θέση μετα απο 8 χρόνια να αλλάξω την κάρτουλα μ...<R9 290>

Τα λεφτά π διαθέτω ειναι 500 βαριά 600

Θέλω να παίζω σε 2Κ ανάλυση..Μονιτορ 2Κ δεν εχω αυτη την στιγμη αλλα θα ειναι η επόμενη μ αγορα..

 

Link to comment
Share on other sites

Τροφοδοτικό δυνατό έχεις οπότε για μένα μια Sapphire Vega 56 Pulse. Τη έχω και είναι πολύ καλή υλοποίηση και δροσερή.

Αν όντως ισχύει αυτή η τιμή είναι πολύ καλή αγορά. Με λίγο undervolting μάλιστα χτυπάει επιδόσεις 64άρας.

 

Από nVidia ενώ η RTX 2070 έχει παρόμοιες επιδόσεις με Vega 64 με χαμηλότερη κατανάλωση είναι αρκετά ακριβότερη για την διαφορά απόδοσης.

Επίσης το RTX σαν χαρακτηριστικό για 2Κ οθόνη θα είναι ανεπαρκές σαν απόδοση.

 

Αν πήγαινα σε nVidia προσωπικά θα χτύπαγα μια 1660Ti για αυτό που θέλεις και θα γλίτωνα όσο περισσότερα χρήματα μπορούσα.

Τέλος η R9 290 βγήκε τέλος του 13, τώρα πως την έχεις 8 χρόνια....?

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 13 λεπτά, το μέλος Efialtis έγραψε:

Τροφοδοτικό δυνατό έχεις οπότε για μένα μια Sapphire Vega 56 Pulse. Τη έχω και είναι πολύ καλή υλοποίηση και δροσερή.

Αν όντως ισχύει αυτή η τιμή είναι πολύ καλή αγορά. Με λίγο undervolting μάλιστα χτυπάει επιδόσεις 64άρας.

 

Από nVidia ενώ η RTX 2070 έχει παρόμοιες επιδόσεις με Vega 64 με χαμηλότερη κατανάλωση είναι αρκετά ακριβότερη για την διαφορά απόδοσης.

Επίσης το RTX σαν χαρακτηριστικό για 2Κ οθόνη θα είναι ανεπαρκές σαν απόδοση.

 

Αν πήγαινα σε nVidia προσωπικά θα χτύπαγα μια 1660Ti για αυτό που θέλεις και θα γλίτωνα όσο περισσότερα χρήματα μπορούσα.

Τέλος η R9 290 βγήκε τέλος του 13, τώρα πως την έχεις 8 χρόνια....?

 

Η 56 ειναι καλύτερη απο την 64???

Εγω θυμάμαι να την πήρα το 11 αλλα μπορει να κάνω κ λάθος...:P

Link to comment
Share on other sites

Θα ρωτάς σε διπλό ταμπλό τώρα ρε Μήτσο; 

 

@Efialtis, το βρίσκω κάπως "biased" να προτείνεις την Vega 56 για 1440p. Εδώ η 1080ti είναι μια πολύ καλή λύση, για High προς Ultra (μιλώ ως κάτοχος), και με τα σημερινά παιχνίδια να είναι σαπίλα (από άποψη optimization), ακόμη και αυτή, παραχωρήσεις θέλει. Μια Vega 56 θα θέλει παραχωρήσεις με το καλημέρα. Μια Vega 64 με λίγα κλόκια είναι καλύτερη (όμως η διαφορά τιμής δεν ξέρω αν δικαιολογεί την διαφορά επιδόσεων).

Αν συνεχίσει στα 1080p είναι πολύ κομπλέ μία 56 ή 64, αλλά δεν ξέρω σε 1440p τι ψάρια πιάνουν. Ας περιμένουμε την 2070 ti :p (πλακίζω φυσικά )

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@tommybertsen1080Ti καινούργια last year.

Τώρα αν θέλει να εμπιστευτεί μια 2ο χέρι δεν γνωρίζω και δεν ανέφερε σχετικά.

Εξαρτάται τί παίζει,αλλά και η οθόνη το αν τραβάει η Vega. Εγώ σε 2K 60Hz δεν την έχω δει να μην τραβάει.

Για τις πληροφορίες που δόθηκαν θεωρώ είναι η πιο value λύση και ανέλυσα το σκεπτικό μου.. Όπως είδες ανέφερα και τις επιλογές nvidia.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η 1080ti με την 2070 τι διαφορές έχουν?


Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

[mention=60900]tommybertsen[/mention]1080Ti καινούργια last year.
Τώρα αν θέλει να εμπιστευτεί μια 2ο χέρι δεν γνωρίζω και δεν ανέφερε σχετικά.
Εξαρτάται τί παίζει,αλλά και η οθόνη το αν τραβάει η Vega. Εγώ σε 2K 60Hz δεν την έχω δει να μην τραβάει.
Για τις πληροφορίες που δόθηκαν θεωρώ είναι η πιο value λύση και ανέλυσα το σκεπτικό μου.. Όπως είδες ανέφερα και τις επιλογές nvidia.
Φίλε μου τι μόνιτορ έχεις κ τι παιχνίδια παίζεις? Καινούργια θέλω να πάρω ακόμα κ από Amazon[emoji4]

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 24 λεπτά, το μέλος Darap21 έγραψε:

Η 1080ti με την 2070 τι διαφορές έχουν?

Η 1080ti είναι πιο κοντά στην 2080. Σου έχω πει πως δεν παίζει καινούρια 1080ti. Η λογική λέει πως με ~550 πρέπει να βρίσκεις. Αν θες καινούρια θα πας σε μία από τις προαναφερθείσες λύσεις και την 2070 την ξεχνάς γιατί το VFM πάει περίπατο. Ακόμη και η 1080 θα έπαιζε ως λύση (μετάχειρη), αλλά δεν ξέρω πόσο λογικό είναι όταν βρίσκεις vega 64 με 400€ καινούρια.

πριν 26 λεπτά, το μέλος Darap21 έγραψε:

Φίλε μου τι μόνιτορ έχεις κ τι παιχνίδια παίζεις

Σου λέει ότι έχει 2Κ.

 

@Efialtis και εγώ δεύτερο χέρι την πήρα και δεν μετάνιωσα, προφανώς, αλλά ήταν από έμπιστο μέλος :)  Όλα εξαρτώνται από το τι παίζεις, το λες και ο ίδιος.

Είχα την 1070, μην ξεχνάς, που είναι περίπου ίση με vega 56 (ίσως λίγο πιο πίσω πλέον), και δεν είναι κατάλληλη για 2Κ σε απαιτητικούς τίτλους ;) Με βάση αυτό, και την εμπειρία από πληθώρα τίτλων, τέτοιες κάρτες δεν τραβάνε για καιρό σε παραπάνω από 1080p. 

Φυσικά εξαρτάται και από το τι είσαι διατεθειμένος να παραχωρήσεις. Προφανές αυτό, θαρρώ :) 

 

Link to comment
Share on other sites

Σου λέει ότι έχει 2Κ.
 
[mention=35751]Efialtis[/mention] και εγώ δεύτερο χέρι την πήρα και δεν μετάνιωσα, προφανώς, αλλά ήταν από έμπιστο μέλος [emoji4]  Όλα εξαρτώνται από το τι παίζεις, το λες και ο ίδιος.
Είχα την 1070, μην ξεχνάς, που είναι περίπου ίση με vega 56 (ίσως λίγο πιο πίσω πλέον), και δεν είναι κατάλληλη για 2Κ σε απαιτητικούς τίτλους [emoji6] Με βάση αυτό, και την εμπειρία από πληθώρα τίτλων, τέτοιες κάρτες δεν τραβάνε για καιρό σε παραπάνω από 1080p. 
Φυσικά εξαρτάται και από το τι είσαι διατεθειμένος να παραχωρήσεις. Προφανές αυτό, θαρρώ [emoji4] 
 
Εννοούσα πιο μόνιτορ έχει...Το έθεσα λάθος.. Μεγάλο δίλημμα η κάρτα...

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Η κάρτα είναι ένα πράγμα περίεργο. Οι τιμές των καρτών είναι μεταξύ υπερβολής και διαγαλαξιακής υπερβολής. Για να σώσεις κάνα buck for suvlaki, η Vega 64 είναι καλή λύση, και η Vega 56 είναι η πιο "budget" λύση.

 

Εγώ εις γνώση μου πήγα στην 1080ti, μετάχειρη , από άνθρωπο που γνωρίζω και για αυτό και τον εμπιστεύτηκα :) Αν βρεις τώρα στα 500€ μια 1080ti, για μένα είναι no brainer η απόφαση. Αν την βρίσκεις όμως στα 600,  εκεί αλλάζει το πράμα. Βέβαια να ξέρεις πως είτε θα πάρεις κάρτα με λίγη εγγύηση, είτε με καθόλου (οι περισσότερες υλοποιήσεις ήταν με 3 χρόνια πάντως οπότε έχεις πιθανότητες). Εμένα ήταν καλή υλοποίηση με μεγάλη εγγύηση και μπόλικο υπόλοιπο. Hence the price (6 πράσινα).  

 

Είναι όντως δίλημμα. Πράξε ανάλογα με τις πραγματικές σου ανάγκες. Σκέψου τι θες από τα παιχνίδια που θα παίζεις, ποια θα είναι αυτά φυσικά και με πόσες παραχωρήσεις θα ήσουν ευχαριστημένος ;) 

 

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα ειναι απο την στιγμή π θα εχω 2Κ μονιτορ αναγκαστικά ολα τα games θα τα παιζω σε 2Κ..Βαρέθηκα να παιζω σε 1080p...1440p 60hz πιστευω οτι καλα...Δεν νομιζώ να χρειαστώ παραπάνω...

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα απο amazon.de την 1080ti 500€ μεταχειρισμένη...Αν πω να την αγοράσω η amazon με καλύπτει σε περίπτωση π η κάρτα εχει κάποιο θέμα?

https://www.amazon.de/GeForce-GTX1080Ti-11GB-Grafikkarte-Speicher-DisplayPort/dp/B06XSB4NW2/ref=sr_1_2?keywords=1080+ti&qid=1558191932&refinements=p_89%3AASUS+Computer|eVGA&rnid=669059031&s=gateway&sr=8-2

Έγινε επεξεργασία από Darap21
Link to comment
Share on other sites

Αν θες new, 2070 ωστε σε βαθος χρονου ισως εκμεταλευτεις DLSS και RTX.. (λεμε τωρα)
Αν πετυχεις και samsung μνημες ανεβαζουν +1200Mhz  και ο πυρηνας +150mhz περιπου, οπου σιγουρα θα παρεις boost.

Αν μπορεις να αγορασεις χωρις ΦΠΑ, παρε 2080. 

Αλλιως 1080ti used 500-550

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 λεπτά, το μέλος GoMaR έγραψε:

Αν θες new, 2070 ωστε σε βαθος χρονου ισως εκμεταλευτεις DLSS και RTX.. (λεμε τωρα)
Αν πετυχεις και samsung μνημες ανεβαζουν +1200Mhz  και ο πυρηνας +150mhz περιπου, οπου σιγουρα θα παρεις boost.

Αν μπορεις να αγορασεις χωρις ΦΠΑ, παρε 2080. 

Αλλιως 1080ti used 500-550

Κατα 90% η αγορά θα γίνει μέσω πιστωτικής..Δύσκολη απόφαση πάντως...

Link to comment
Share on other sites

Μεταχειρισμένη 2080

 

Pascal is dead

πριν 2 ώρες, το μέλος Darap21 έγραψε:

Βρήκα απο amazon.de την 1080ti 500€ μεταχειρισμένη...Αν πω να την αγοράσω η amazon με καλύπτει σε περίπτωση π η κάρτα εχει κάποιο θέμα?

https://www.amazon.de/GeForce-GTX1080Ti-11GB-Grafikkarte-Speicher-DisplayPort/dp/B06XSB4NW2/ref=sr_1_2?keywords=1080+ti&qid=1558191932&refinements=p_89%3AASUS+Computer|eVGA&rnid=669059031&s=gateway&sr=8-2

Μυρίζει η απάτη.

Σίγουρα τα λεφτά δε θα τα χάσεις αν αποδειχθεί αλλά θα περιμένεις καιρό και τα λεφτά θα πετάνε.

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος SpirosKGR έγραψε:

Pascal is dead

πριν 4 ώρες, το μέλος Darap21 έγραψε:

How so? 

 

Μία ώρα πριν, το μέλος SpirosKGR έγραψε:

Μυρίζει η απάτη.

 

Υπάρχουν πιστοποιημένες κριτικές ότι έχει παραληφθεί η κάρτα. Ωστόσο κάποιος από αυτούς, αναφέρει πως έχει παραλάβει με διάφορα μικροπροβλήματα. 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Παλικάρια επέστρεψα...Θέλω την απόψη σας...Επειδή σκέφτομαι να πάρω PS4 για να παίζω FIFA&PES γτι στο pc ειναι για τα ανάθεμα...? σκέφτηκα το εξής..

Να πάρω μια καλή κάρτα γραφικών 1920x1080 και ενα καλό μονιτορ IPS για να πάιζω τα fps games στο Pc και τα racing & athletic στο PS4...

Για ανάλυση 2Κ θέλει πάνω απο 1000€ για να παίξω σωστα...?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
πριν 2 ώρες, το μέλος Darap21 έγραψε:

Καλησπέρα...Έχουμε κανένα νέο για κάρτα γραφικών για 1440p???Έπεσαν καθόλου η τιμες?

Ψάξε στο google. Άνοιξες θέμα από τον Μάιο και περιμένεις τους υπόλοιπους να σε διαφωτίσουν;

 

Link to comment
Share on other sites

Έκατσα κ είδα τι παίζει με τιμες κλπ...Παραπάνω απο 500 δεν μπορώ να δώσω για κάρτα γτι θέλω να πάρω και οθόνη...

Σε μεταχειρισμένη κάρτα δεν πάω..άρα ειδα μονο καινούργιες..

Είμαι ανάμεσα σε αυτές

1) https://www.skroutz.gr/s/13253436/Gainward-GeForce-GTX-1070-Ti-8GB-3989.html

2) https://www.skroutz.gr/s/13807378/Asus-Radeon-RX-Vega-56-8GB-Rog-Strix-OC-90YV0B50-M0NA00.html

3) https://www.skroutz.gr/s/13644823/Asus-Radeon-RX-Vega-64-8GB-Rog-Strix-OC-90YV0B00-M0NM00.html

4) https://www.skroutz.gr/s/19395970/Sapphire-Radeon-RX-5700-XT-8GB-21293-01-40G.html

Απο υλοποιήσεις δεν γνωρίζω..Αυτο π θέλω να μάθω ιδίως για τις AMD ειναι αν γίνεται να ρίξω με κάποιον τρόπο τις υψηλές θερμοκρασίες π ανεβάζουν...

Επίσης τα παιχνίδια που θέλω πιο πολύ να παίζω με τέρμα τα γραφικά αν γίνεται ειναι το PES-NBA-FIFA άντε και κανενα tomb raider και assasins odyssey...

Link to comment
Share on other sites

Αν πας για vega 56 τότε αυτή η τιμή δεν παίζεται. Η  Sapphire είναι ο μεγαλύτερος partner για AMd GPUs.

Τα Assassins είναι από τα πιο κακογραμένα παιχνίδια. Με όλα τα μοντέλα που έδωσες θα κανεις παραχωρήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.