Jump to content



Nokia 5.1 Plus (32gb) ή οχι;


Recommended Posts

Labιτες καλησπέρα!

Κάτοχος lenovo k3 note εδώ και 3 χρόνια και ήρθε η ώρα να αλλάξω μιας και αυτό με το ζόρι δουλεύει. ?

 

Το budget είναι μέχρι 190-200€. Η χρήση που κάνω είναι τηλέφωνο (κλήση), social (messenger, fb), καμιά φωτο που και που αυτά! Δεν ακούω ούτε μουσική, ούτε ταινίες βλέπω ούτε games παίζω.

 

Αυτό που θέλω λοιπόν, είναι να έχει καλή μπαταρία και να ΜΗΝ κολλάει!  μιας και το lenovo πάει με ρυθμούς χελώνας τώρα. ?

Η σκέψη μου είναι για nokia 5.1 plus (32gb). https://www.skroutz.gr/s/16480641/Nokia-5-1-Plus-32GB.html#

Θέλω να αποφύγω τα κλασσικά xiaomi, samsung, huawei.

 

Τι προτείνετε; ?

Link to comment
Share on other sites

Mediatek......3gb ram.....32gb χώρος....720x1500 οθόνη στα 140ευρα , πιο χαλια επιλογή πεθαίνεις.

Τα "κλασσικά" που αναφέρεις είναι μονόδρομος για σωστό κινητό

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Rusty_Cookie έγραψε:

Τα ίδια κινέζικα με τα άλλα είναι και τα νόκια, μη νομίζεις οτι υπερέχουν κάπου, ίσα ίσα.

 

 

Απλά έχουν πέσει όλοι σε αυτά και δεν ήθελα τα ίδια. κατά τα άλλα ξέρω ότι  είναι στο ίδιο level.

πριν 1 ώρα, το μέλος kpetros έγραψε:

Mediatek......3gb ram.....32gb χώρος....720x1500 οθόνη στα 140ευρα , πιο χαλια επιλογή πεθαίνεις.

Τα "κλασσικά" που αναφέρεις είναι μονόδρομος για σωστό κινητό

Ούτε καν htc να μη δω;  https://www.skroutz.gr/s/14724143/HTC-Desire-12-Dual-32GB.html

 

Σε αυτά τα <πιασάρικα> που θέλω να αποφύγω τι προτείνεις σε αυτά τα λεφτά;

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος GriGaS έγραψε:

Είδα μόλις χαρακτηριστικά και reviews και unboxing στο you tube. Φαίνεται καλό αν και ξεφεύγω λίγο από το budget μου.

 

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος GriGaS έγραψε:

 

189 κάνει

ναι το είδα! Απλά με θήκη και τζαμάκι (απο το ίδιο site) φτάνω 210€. ?

anyway! Μάλλον σε αυτό θα καταλήξω. Θα έρθει update εδώ για ενημέρωση! ?

Link to comment
Share on other sites

Σε κινητό με gorilla glass δεν υπάρχει λόγος για τζαμακι. Θήκες υπάρχουν ωραιότατες στο ευρωπαϊκό ebay με 5 ευρώ. 

 

Αν θες μπορώ να δω εάν ο Γερμανός που πήρα για δικό μου Motorola έχει για αυτό. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 17 λεπτά, το μέλος GriGaS έγραψε:

Σε κινητό με gorilla glass δεν υπάρχει λόγος για τζαμακι. Θήκες υπάρχουν ωραιότατες στο ευρωπαϊκό ebay με 5 ευρώ. 

 

Αν θες μπορώ να δω εάν ο Γερμανός που πήρα για δικό μου Motorola έχει για αυτό. 

Τσέκαρα τώρα το γερμανό. Δεν έχει. Ευχαριστώ πάντως!

Το τζαμάκι ή ζελατίνα θέλω να το βάλω για παν ενδεχόμενο. ?

Link to comment
Share on other sites

22 hours ago, intercoolerr730 said:

Θέλω να αποφύγω τα κλασσικά xiaomi, samsung, huawei.

Τα huawei ξέχνα τα μέχρι να τα βρουν με τις ΗΠΑ

 

Τα samsung είναι overpriced.

 

Αν νομίζεις ότι μπορείς να βρεις καλύτερα χαρακτηριστικά από αυτό:

 

https://www.skroutz.gr/c/40/kinhta-thlefwna/m/15053/Xiaomi.html?from=autocomplete&keyphrase=redmi+note+7

 

Πάω πάσο...

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος gdp77 έγραψε:

Τα huawei ξέχνα τα μέχρι να τα βρουν με τις ΗΠΑ

 

Τα samsung είναι overpriced.

 

Αν νομίζεις ότι μπορείς να βρεις καλύτερα χαρακτηριστικά από αυτό:

 

https://www.skroutz.gr/c/40/kinhta-thlefwna/m/15053/Xiaomi.html?from=autocomplete&keyphrase=redmi+note+7

 

Πάω πάσο...

Αυτά δεν τα είδα καν γιατί θέλω η οθόνη να είναι μέχρι 5.9 (άντε 6) όχι παραπάνω.

πριν 6 ώρες, το μέλος GriGaS έγραψε:

O Γερμανός από το ebay που πήρα τη δικιά μου και την είχα σε 4 ημέρες εννοούσα. 

εγω κατάλαβα το γερμανό το δικό μας ?

e-bay δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ και λέω να το αποφύγω

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος intercoolerr730 έγραψε:

e-bay δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ και λέω να το αποφύγω

 

Μη το φοβάσαι, είναι να το πάρεις απόφαση https://www.ebay.co.uk/sch/m.html?_odkw=&_ssn=*kwmobile*&_armrs=1&_osacat=0&_from=R40&_trksid=p2046732.m570.l1313.TR12.TRC2.A0.H0.Xmoto+g6+plus.TRS0&_nkw=moto+g6+plus&_sacat=0

Link to comment
Share on other sites

Το κινητό που έχεις τώρα, αν το ξαναγόραζες καινούριο, θα σου έφτανε; Αν ναι κάνε του φορμάτ, και δοκίμασε

Σκέψου μτχ, με 200 παίρνεις καλά εργαλεία.

Υπέρμαχος προστασίας οθόνης εδώ, πάρε 2 για να έχεις και καβάτζα!

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος schumifer έγραψε:

Το κινητό που έχεις τώρα, αν το ξαναγόραζες καινούριο, θα σου έφτανε; Αν ναι κάνε του φορμάτ, και δοκίμασε

Σκέψου μτχ, με 200 παίρνεις καλά εργαλεία.

Υπέρμαχος προστασίας οθόνης εδώ, πάρε 2 για να έχεις και καβάτζα!

Στο lenovo k3 note που έχω τώρα του έκανα format πριν από 1 μήνα περίπου. Άλλαξα και μπαταρία αλλά και πάλι κολλάει και η μπαταρία με το ζόρι βγάζει μέρα. Με χρήση social και τηλέφωνο τίποτα άλλο. Ούτε καν you tube, ούτε μουσική, ούτε παιχνίδια. 

Για αυτό στην αρχή σκέφτηκα το Nokia αλλά επιδή είμαι και αρχάριος με τα κινητά λέω να εμπιστευτώ τη πρόταση για το motorola του  @GriGaS

Όσο για την προστασία οθόνης εννοείται ότι θα πάρω ?

Έγινε επεξεργασία από intercoolerr730
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος schumifer έγραψε:

Το κινητό που έχεις τώρα, αν το ξαναγόραζες καινούριο, θα σου έφτανε; Αν ναι κάνε του φορμάτ, και δοκίμασε

 

Δυστυχώς οι εφαρμογές των Social media γίνονται όλο και πιο βαριές με αποτέλεσμα συσκευή που έτρεχε το FB αέρα πριν 3 χρόνια τώρα να ζορίζεται. 

Link to comment
Share on other sites

Ήρθε η συσκευή! :)

Μετά από πολλές ώρες update έγινε αναβάθμιση σε android 9.

Ειδικότερα:

εμφάνιση πολύ ωραία, κάμερες (μπροστά-πίσω) ικανοποιητικές για κάποιον που δεν έχει μεγάλες απαιτήσεις (με φλας η μπροστινή), fingerprint δε γράφω γιατί δε χρησιμοποιώ, η οθόνη μου φαίνεται τρομερή σε ανάλυση ? ,  από μπαταρία είναι εντάξει αλλά έχει μόλις 24 ώρες στα χέρια μου οπότε είμαι επιφυλακτικός ακόμα, κολλήματα κανένα σε social δίκτυα (μίας και δε παίζω παιχνίδια και δεν έχω ταινίες).

Ένα θέμα μόνο που παρατήρησα πως το είχαν και άλλοι ήταν με το ραδιόφωνο. Ενώ έκανα όλα τα update από το play store (συμπεριλαμβανομένου του ραδιοφώνου) αυτό δε δούλευε όταν άλλαζα σταθμούς. Έκανα uninstall το update και μετά δούλεψε κανονικά. Τώρα θα δείξει η πορεία. ?

Αυτά! Σε λίγες μέρες θα γράψω και για τη μπαταρία ξανά!

Ευχαριστώ για τις προτάσεις σας και τη βοήθεια!

@GriGaS νομίζω ήταν καλή επιλογή! :metal:

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.