Jump to content



PBO και Ryzen


def

Recommended Posts

Αν εχει καποιος την καλοσυνη ,να μου εξηγησει τι σημαινει αυτο , και πως γινεται.Λογο ελειψεις χρονου δεν παρακολουθω συχνα τα site.

To μονο που διαβασα ειναι οτι υπαρχει μια  διαφορα ως προς την αποδοση με PBO.

Έγινε επεξεργασία από def
Link to comment
Share on other sites

Precision Boost Overdrive. Αναλογα την εφαρμογη, σου κραταει τα ρολογια ψηλα για περισσοτερο χρονο. Στην πραξη αυτο που σου κραταει τα ρολογια ψηλα ειναι η ψυξη. 

Αστο ανοιχτο δεν χανεις κατι απλα αν θες να δεις τι γινεται πρεπει να πειραματιστεις με η χωρις αυτο για να δεις τι σε βολευει γιαυτα που θες εσυ.

 

Έγινε επεξεργασία από fatalara
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

51 minutes ago, fatalara said:

Precision Boost Overdrive. Αναλογα την εφαρμογη, σου κραταει τα ρολογια ψηλα για περισσοτερο χρονο. Στην πραξη αυτο που σου κραταει τα ρολογια ψηλα ειναι η ψυξη. 

Αστο ανοιχτο δεν χανεις κατι απλα αν θες να δεις τι γινεται πρεπει να πειραματιστεις με η χωρις αυτο για να δεις τι σε βολευει γιαυτα που θες εσυ.

 

οποτε εχει να κανει με τον συσχετισμο αποδοση-ψυξη.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η λειτουργια που ανεβαζει τα ρολογια ειναι το precision boost 2.0. Δουλευει οπως στις καρτες γραφικων, σε παει οσο πιο ψηλα γινεται μεχρι να χτυπησεις το power limit η την θερμοκρασια. Στους ryzen το θεμα ειναι η θερμοκρασια καθως το power limit ειναι προφανως ξεκλειδωτο. Το PBO τσεκαρει καποιες παραμετρους που εχουν να κανουν με το oc και τις κανει optimized για να ειναι πιο σταθερο και να μεινει ψηλα το ρολοι. Παντα ομως βαση της θερμοκρασιας που εχεις.

 

Υψηλοτερα ρολογια υψηλοτερη θερμοκρασια αρα χαμηλοτερα ρολογια μπακαλιστικα. Στην ουσια δηλαδη αυτοαναιρειται το ιδιο το PBO. 

Εγω θα βαλω push pull στο black ice ετσι για να δω.

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, def said:

Αν εχει καποιος την καλοσυνη ,να μου εξηγησει τι σημαινει αυτο , και πως γινεται.Λογο ελειψεις χρονου δεν παρακολουθω συχνα τα site.

To μονο που διαβασα ειναι οτι υπαρχει μια  διαφορα ως προς την αποδοση με PBO.

Χωρίς πολλά πολλά άστο ενεργοποιημένο και ανάλογα με την ψύξη που έχεις θα σου κρατήσει όσο περισσότερο μπορεί ψηλά τα ρολόγια (oc). Από όσα έχω διαβάσει, δύσκολα θα πετύχεις καλύτερα αποτελέσματα με manual oc.

50 minutes ago, fatalara said:

Υψηλοτερα ρολογια υψηλοτερη θερμοκρασια αρα χαμηλοτερα ρολογια μπακαλιστικα. Στην ουσια δηλαδη αυτοαναιρειται το ιδιο το PBO. 

Υπάρχει κανένα cpu που αν χτυπήσει thermal limits δεν θα κατεβάσει τα ρολόγια; Ποιο ακριβώς είναι το point σου; Το PBO πετυχαίνει αντίστοιχα αποτελέσματα με το manual oc.

Precision Boost Overdrive = Precision Boost + raised current/power limits

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος gdp77 έγραψε:

Υπάρχει κανένα cpu που αν χτυπήσει thermal limits δεν θα κατεβάσει τα ρολόγια; Ποιο ακριβώς είναι το point σου; Το PBO πετυχαίνει αντίστοιχα αποτελέσματα με το manual oc.

Σου το εχω απαντησει ηδη αυτο. Εχεις μπερδευτει και σε αυτο φταιει η AMD.

Απο Gamer Nexus λοιπον.

 

Το pbo ΔΕΝ κανει overclock. 

Το overclock γινεται απο το Precision Boost 2.0

που αν το κλεισεις το cpu θα τρεχει στα 3,6 3,7  αναλογα πιο εχεις. 

Αλλο το Precision Boost 2.0 και αλλο το Precision Boost Overdrive - PBO.

Το PBO κανει optimize σε 3 παραμετρους, που δεν θυμαμαι αλλα αναφερονται στο βιντεο, μπας και καταφερει να κρατησει τα ρολογια εκει που τα εβαλε το Precision Boost 2.0. Πραγμα το οποιο δεν καταφερνει γιατι βαση της θερμοκρασιας το PB2.0 θα κανει αυτο που θελει.

Δεν προσφερει απολυτως τιποτα οπως φαινεται απο τα σκορ και αναφερει οτι οι ιδιοι το εχουν κλειστο και αφηνουν το PB2 να κανει τη δουλια του δινοντας του οσο καλυτερη θερμοκρασια μπορουν. 

 

Επισης απο Gamer Nexus. 

 

Η συμπεριφορα των ryzen δεν εχει καμια σχεση με τους intel σε αυτον τον τομεα. 

Σε εναν intel εχεις τα ρολογια που ειναι ικανο να σου δωσει το τσιπ μεχρι τους 95 βαθμους.

Απο εκει και μετα κοβει για να μην για να μην αρχισει φθορα στο τσιπ. 

Στους ryzen δεν ειναι ετσι, παει οπως στις καρτες γραφικων που σου κοβουν ρολογια απο τους 50 βαθμους. Αν θυμαμαι καλα το γραφημα ξεκιναει πριν απο τους 50. Τα ρολογια σταθεροποιουνται καπου μεταξυ 4.1 4.2 αντε 4.3 σε νορμαλ θερμοκρασιες και σε καταστασεις υπο το μηδεν ανεβαζει το πολυ 25mhz για καθε -10 βαθμους.

 

Ειναι αλλο πραγμα να σου λεει θα πας τερμα γκαζι μεχρι τους 95 και αν τους πιασεις θα σε φρεναρω και αλλο το θα σε παω φρεναριστο για να μην πιασεις 95.

Ειναι πιο ευκολο να μην πιασεις 95 παρα να προσπαθεις να πας απο τους 70 στους 60 για να κερδισεις 100hmz. 

 

Έγινε επεξεργασία από fatalara
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που έχω δει έως τώρα. Με ένα θέμα όσο είμαι στο pbo στην δίκη μου μητρική δεν μπορώ να του χαμηλωσω τα volt που τρώει σε load. Σε multi heavy load το manual oc είναι καλύτερο. Σε single core είναι καλύτερο το pbo.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος zyx έγραψε:

Αυτό που έχω δει έως τώρα. Με ένα θέμα όσο είμαι στο pbo στην δίκη μου μητρική δεν μπορώ να του χαμηλωσω τα volt που τρώει σε load. Σε multi heavy load το manual oc είναι καλύτερο. Σε single core είναι καλύτερο το pbo.

Μα αυτο κανει το PBO. Ρυθμιζει το ποσο power θα παει στο τσιπ για να εχεις μια σταθεροτητα, τιποτα αλλο. 

 

 

Έγινε επεξεργασία από fatalara
Link to comment
Share on other sites

πριν 15 λεπτά, το μέλος zyx έγραψε:

δινει πολυ ρευμα σε load και δεν μπορω να το χαμηλωσω. οπως και στις nvidia καρτες με λιγοτερο ρευμα πας πιο ψηλα απο το default ρευμα

Γιαυτο και οι ανθρωποι εκει το εχουν κλειστο και κανουν η manual οταν ξερουν τι πειραζουν η αφηνουν το PB2 μονο του.

Link to comment
Share on other sites

Οι επεξεργαστές είναι φρέσκοι και τόσο τα bios όσο και οι win drivers είναι σε συνεχή διαδικασίας εξέλιξης/βελτίωσης. Είναι πολύ νωρίς για συμπεράσματα.

 

Αναρωτιέμαι αν κάποιος "λαμπίτης" θα είχε το χρόνο να ποστάρει μερικά benchmarks με pbo on και pbo off με manual oc, single thread και multi thread

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω οτι ο λαμπιτης θα δει κατι διαφορετικο απο αυτο που ηδη βλεπουμε στο βιντεο, δηλαδη αμελητεες διαφορες απο on σε off.

Και για το manual το ιδιο ισχυει αλλα με τη διαφορα οτι εχεις τον ελεγχο του ρευματος που θες να περναει. 4.3 ειναι το ταβανι οτι και να κανεις. 

Το Precision Boost δουλευει λοιπον, καθως μπορεις να πιασεις τα ιδια ρολογια με το manual oc. Μπραβο στην AMD.

 

Στο PBO απο την αλλη δεν βλεπω καμια χρησιμοτητα απο τη στιγμη που δεν παρακαμπτει τη σχεση θερμοκρασιας ρολογιων του Precision Boost 2.0

Αν αυτο γινοταν τοτε μπορει να βλεπαμε αυτο το περιβοητο 4.6 στην περιπτωση που μπορουμε να κρατησουμε το τσιπ κατω απο τη θερμοκρασια που η AMD εχει ορισει ως ασφαλη για τους επεξεργαστες της.

 

Link to comment
Share on other sites

4.3 δεν ειναι το ταβανι τα 4.4 ειναι το ταβανι εγω γενικα με pbo 99% δεν θα παιξω ηδη ειμαι 100% σταβλε στα 4.3 τωρα παμε να δουμε που θα φτασουμε. βεβαια για τα 4.4 θες καλο chip να σου κατσει. το καλυτερο πραγμα θα ηταν να βαλουν στο bios να κανουμε ξεχωριστα τα ccx overclock

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.