Jump to content



Eρωτημα για την Απομακρυσμενη Συνδεση


Recommended Posts

Μεταξυ των δυο υπολογιστων μου θα ηθελα να διαλέξω την τριτη επιλογή(να επιτρέπονται συνδεσεις.......με ελεγχο ταυτοτητας επιπεδου δικτυου) αλλα μου βγαζει το εικονιζομενο μυνημα λαθους, οποτε χρησιμοποιω τη "λιγοτερο ασφαλη" δευτερη επιλογή.

Πως θα μπορουσα να αποφυγω το μηνυμα λαθους?

 

3169ffs.png

 

11jsm4k.png

Link to comment
Share on other sites

Στην επιστήμη των υπολογιστών ως τερματικό ορίζεται μια ηλεκτρονική ή ηλεκτρομηχανική συσκευή για την εισαγωγή , και την εμφάνιση δεδομένων από και προς ένα ή περισσότερα υπολογιστικά συστήματα. Η λέξη τερματικό συναντιέται και ως τερματικός σταθμός εργασίας. Τα πρώτα τερματικά ήταν αργές συσκευές που χρησιμοποιούσαν χάρτινες κάρτες για την είσοδο των δεδομένων. Με την εξέλιξη της τεχνολογίας εφοδιάστηκαν με συσκευές αναπαράστασης των δεδομένων που καταχωρούνταν (video displays monitors'). Στην τελική τους μορφή τα τερματικά έχουν δυνατότητα εισαγωγής και εμφάνισης των δεδομένων.

 

Άρα μιλάμε για τερματικούς υπολογιστές/προσωπικούς υπολογιστές.

 

Πάντως το RDP Security Level που αναφέρεις λέγεται NLA και μπορείς να ψάξεις στο google περαιτέρω γιατί δε παίζει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος swatoner έγραψε:

Πάντως το RDP Security Level που αναφέρεις λέγεται NLA και μπορείς να ψάξεις στο google περαιτέρω γιατί δε παίζει.

 

Δηλαδη αποκλειεται καποιος από εδώ να ξερει και να βοηθησει?

Link to comment
Share on other sites

επιλεγεις τους χρηστες σε ποιο Η/Υ θα εχει εισοδο.(ανα υπολογιστη) τα windows ειναι αυθεντικά? γιατι αναλογα το crack method ισως επηρεάζει τις εφαρμογες ή το serial

Έγινε επεξεργασία από johnsd
Link to comment
Share on other sites

Βλέπω πολύ συχνές αναφορές σε προβληματικό CredSSP σε Windows 10, που χαλάει το RDP με NLA. Αυτό μπορεί να παρακαμφθεί με μικρή αλλαγή στο registry, αλλά πιθανόν δεν είναι το πρόβλημά σου, εάν όλοι σου υπολογιστές (RDP server+clients) τρέχουν Windows 7.

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος coolman έγραψε:

 

Δηλαδη αποκλειεται καποιος από εδώ να ξερει και να βοηθησει?

 

Για να συνδεθείτε, πρέπει να το κάνετε μέσω ενός λογαριασμού χρήστη ασφαλισμένου με password. Για παράδειγμα, αν θέλετε να συνδεθείτε σε έναν απομακρυσμένο υπολογιστή που έχει την ip 10.0.0.221, σε εκείνον τον απομακρυσμένο υπολογιστή πρέπει να υπάρχει δημιουργημένος ένας λογαριασμός χρήστη στον οποίο έχει καθορισθεί κάποιο password. Άρα, για να συνδεθείτε μέσω RDP σε κάποιον απομακρυσμένο υπολογιστή, πρέπει να γνωρίζετε τρία πράγματα:

  1. την ip εκείνου του υπολογιστή
  2. το username ενός υπαρκτού λογαριασμού χρήστη σε εκείνον τον υπολογιστή
  3. το password αυτού του λογαριασμού.

Δεν είναι δύσκολο, αλλά δεν είναι και εντελώς απλό, για λόγους ασφαλείας.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 21 ώρες, το μέλος coolman έγραψε:

Παιδια, εχετε χρησιμοποιησει ποτέ το Remote Desktop Connection? Κατι μου λεει πως οχι ?

 

 

Καλύτερα βάλε το TeamViewer που είναι Free για προσωπική χρήση … ... 

Link to comment
Share on other sites

Ρε μάστορα... αφού προφανώς δεν ξέρεις και δε θέλεις να κατανοήσεις τι σου λέμε γιατί να σε βοηθήσουμε;

 

Θέλεις να σου κάνω ανάλυση τo πρωτόκολλo RDP?

Θέλεις να σου πώ και λύσεις για χρήση πολλαπλών RDP connections?

 

Άλλα σου λέμε, δε καταλαβαίνεις και έχεις και υφάκι.

Όχι αγαπητέ καλή αναζήτηση μόνος σου. 

Δε θέλεις βοήθεια, είσαι ημιμαθής ξερόλας.
Ευχαριστώ, τέτοιους αντιμετωπίζω αρκετούς κάθε μέρα έστω στο τέλος αφού μου σπάνε τα νεύρα, έχω και κάποιο όφελος.

Εσύ να μου σπάσεις τα νεύρα και με 0 όφελος, δε θα πάρω.

Αν ήθελες να ακούσεις να καταλάβεις ευχαρίστως να βοηθάγαμε.

Αν νομίζεις ότι οι υπολογιστές είναι 1 click και όλα γίνονται μαγικά, τότε να πας για άλλο άθλημα (πχ την ξάπλα).

 

Αν θέλεις συμβουλή:

Ασχολήσου με το teamviewer παίζει και μόνο LAN, για να ξέρεις...

Επίσης δες το nomachine που χρησιμοποιεί το NX protocol.

Aπό VNC προτείνω μόνο το TigerVNC αν και έχει delay, τα υπόλοιπα έχουν πολύ παραπάνω delay και δε δουλεύονται σε Windows περιβάλλον.

Αυτά για free λύσεις και σε επίπεδο LAN, μετά πρέπει να πληρώσεις.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος swatoner έγραψε:

Ρε μάστορα... αφού προφανώς δεν ξέρεις και δε θέλεις να κατανοήσεις τι σου λέμε γιατί να σε βοηθήσουμε;

 

Θέλεις να σου κάνω ανάλυση τo πρωτόκολλo RDP?

Θέλεις να σου πώ και λύσεις για χρήση πολλαπλών RDP connections?

 

Άλλα σου λέμε, δε καταλαβαίνεις και έχεις και υφάκι.

Όχι αγαπητέ καλή αναζήτηση μόνος σου. 

Δε θέλεις βοήθεια, είσαι ημιμαθής ξερόλας.
Ευχαριστώ, τέτοιους αντιμετωπίζω αρκετούς κάθε μέρα έστω στο τέλος αφού μου σπάνε τα νεύρα, έχω και κάποιο όφελος.

Εσύ να μου σπάσεις τα νεύρα και με 0 όφελος, δε θα πάρω.

Αν ήθελες να ακούσεις να καταλάβεις ευχαρίστως να βοηθάγαμε.

Αν νομίζεις ότι οι υπολογιστές είναι 1 click και όλα γίνονται μαγικά, τότε να πας για άλλο άθλημα (πχ την ξάπλα).

 

Αν θέλεις συμβουλή:

Ασχολήσου με το teamviewer παίζει και μόνο LAN, για να ξέρεις...

Επίσης δες το nomachine που χρησιμοποιεί το NX protocol.

Aπό VNC προτείνω μόνο το TigerVNC αν και έχει delay, τα υπόλοιπα έχουν πολύ παραπάνω delay και δε δουλεύονται σε Windows περιβάλλον.

Αυτά για free λύσεις και σε επίπεδο LAN, μετά πρέπει να πληρώσεις.

 

 

Κοιταξε, για να μην αρλουμπολογουμε και χανουμε και το χρονο μας σε περιττες φλυαριες,

το Remote Desktop Connection των Windows είναι υπαρκτο, δωρεαν και το χρησιμοποιω πολλα χρονια. Η ερωτηση που εκανα είναι συγκεκριμενη και μόνο καποιος που χρησιμοποιει αυτή την εφαρμογή μπορει να  βοηθησει. Γενικολογιες και παραπομπες σε αλλα προγραμματα δεν εχουν νοημα. Δεν είναι βοηθεια το να ρωταω κατι συγκεκριμμενο και ατομα που δε χρησιμοποιουν το Remote Desktop Connection να μου αναφερουν αγνωστους σε μενα ορους.

Έγινε επεξεργασία από coolman
Link to comment
Share on other sites

Το ότι είναι άγνωστοι όροι για εσένα δε σημαίνει ότι άλλοι δε το χρησιμοποιούν η κάνουν λάθος.

Εσύ δε καταλαβαίνεις τι σου λένε αλλά είναι εύκολο για σένα να γίνεσαι ειρωνικός ενώ είσαι ημιμαθής έως και αμαθής από το να ρωτήσεις και να ζητήσεις παραπάνω ανάλυση.

Κλασσικός νεοέλληνας....

 

Παρακαλώ πολύ το τοπικ να κλειδώσει γιατί ξεφεύγει από το θέμα η συζήτηση και δε θα βοηθηθει στο ερώτημα με τον τρόπο που περιμένει και επιθυμεί.

 

Καλή συνέχεια.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 14 ώρες, το μέλος swatoner έγραψε:

Το ότι είναι άγνωστοι όροι για εσένα δε σημαίνει ότι άλλοι δε το χρησιμοποιούν η κάνουν λάθος.

Εσύ δε καταλαβαίνεις τι σου λένε αλλά είναι εύκολο για σένα να γίνεσαι ειρωνικός ενώ είσαι ημιμαθής έως και αμαθής από το να ρωτήσεις και να ζητήσεις παραπάνω ανάλυση.

Κλασσικός νεοέλληνας....

 

Αν το χρησιμοποιουν τοτε θα μπορουν και να απαντησουν σε αυτο που ρωτησα. Δεν ειπα οτι κανουν λαθος.

Δεν χρειαζεται να καταλαβω κατι που δε με αφορα, η αναφορα σε αλλα προγραμματα ή σε περιεργους ορους δε βοηθαει στο ερωτημα που ειναι συγκεκριμενο.

Δεν εγινα ειρωνικος, ουτε ειπα ότι ειμαι πολυμαθης.

Ο τυπος λοιπον του κλασικου νεοελληνα ταιριαζει περισσοτερο σε σενα.

Link to comment
Share on other sites

Ο καθένας το βλέπει από διαφορετική οπτική γωνία.

Από κάποια γωνία έχεις δίκιο, είμαι ο κλασσικός νεοέλληνας.

 

Καλή συνέχεια στην αναζήτησή σου.

Έγινε επεξεργασία από swatoner
Link to comment
Share on other sites

Για να χρησιμοποιήσεις την τρίτη επιλογή πρέπει το authentication του χρήστη να γίνεται στο δίκτυο και όχι τοπικά στον υπολογιστή όπως επίσης πρέπει οι δύο υπολογιστές που θα συνδεθούν μεταξύ τους να είναι κομμάτια του ιδίου δικτύου.

Ακόμα και αν ο χρήστης που προσπαθείς να κάνεις login στο remote μηχάνημα έχει πρόσβαση παντού (σε αυτό το μηχάνημα) πάλι δεν πρόκειται η τρίτη επιλογή να σου επιτρέψει να συνδεθείς (αν ο χρήστης δεν κάνει το authentication από το δίκτυο και όχι τοπικά στους υπολογιστές).

Authentication στο δίκτυο για τα windows από τα Windows Server 2000 και μετά σημαίνει Domain και Active Directory.

Αν λοιπόν ο χρήστης που κάνεις login στο μηχάνημα σου είναι χρήστης ο οποίος κάνει authentication στο δίκτυο ΚΑΙ το μηχάνημα σου όπως και το απομακρυσμένο μηχάνημα ανήκουν σε αυτό το δίκτυο ΚΑΙ ο χρήστης αυτός έχει δικαιώματα να συνδεθεί με απομακρυσμένη σύνδεση στο απομακρυσμένο μηχάνημα, τότε θα μπορέσεις να χρησιμοποιήσεις την τρίτη επιλογή.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος jax7480 έγραψε:

Για να χρησιμοποιήσεις την τρίτη επιλογή πρέπει το authentication του χρήστη να γίνεται στο δίκτυο και όχι τοπικά στον υπολογιστή όπως επίσης πρέπει οι δύο υπολογιστές που θα συνδεθούν μεταξύ τους να είναι κομμάτια του ιδίου δικτύου.

Ακόμα και αν ο χρήστης που προσπαθείς να κάνεις login στο remote μηχάνημα έχει πρόσβαση παντού (σε αυτό το μηχάνημα) πάλι δεν πρόκειται η τρίτη επιλογή να σου επιτρέψει να συνδεθείς (αν ο χρήστης δεν κάνει το authentication από το δίκτυο και όχι τοπικά στους υπολογιστές).

Authentication στο δίκτυο για τα windows από τα Windows Server 2000 και μετά σημαίνει Domain και Active Directory.

Αν λοιπόν ο χρήστης που κάνεις login στο μηχάνημα σου είναι χρήστης ο οποίος κάνει authentication στο δίκτυο ΚΑΙ το μηχάνημα σου όπως και το απομακρυσμένο μηχάνημα ανήκουν σε αυτό το δίκτυο ΚΑΙ ο χρήστης αυτός έχει δικαιώματα να συνδεθεί με απομακρυσμένη σύνδεση στο απομακρυσμένο μηχάνημα, τότε θα μπορέσεις να χρησιμοποιήσεις την τρίτη επιλογή.

 

 

Ευχαριστω για την απαντηση. Να σου πω κατ αρχην ότι και στα δυο pc εγω ειμαι ο (μοναδικος)χρηστης. Τα pc βρίσκονται στο ιδιο δωματιο και αμφοτερα τρεχουν Win 7 Ultimate 64 SP1. 

Χρησιμοποιωντας τη τριτη επιλογη ειμαι πιο ασφαλης από τυχον ανεπιθυμητη εισοδο από αλλους, σωστα? Να σημειωσω ότι υπαρχει προσβαση  στα αρχεια  ακομα και στη τριτη επιλογη.

 

Πως γινεται λοιπον το authentication από το δικτυο? Πως ξερω αν τα δυο μου  pc μου είναι στο ιδιο δικτυο? Αν δεν είναι, πως τα βαζω?

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.