Jump to content


Σύστημα στάθμευσης ΙΧ


Recommended Posts

Θέλω να αγοράσω αυτοκίνητο για εντός και εκτός πόλης και χρειάζομαι οπωδσδήποτε σύστημα υποβοήθησης στάθμευσης, ειδικά για την πόλη, που είναι χάος. Εναλλακτικά θα χρειαστεί να κάνω τουλάχιστον 20-30 ώρες επανεκπαίδευσης σε σχολή λόγω μακροχρόνιας αποχής. Μιλάμε για 30 ευρώ/ώρα και με τόσα αγοράζω ένα καλό σύστημα με πρόσθια και οπίσθια κάμερα, αισθητήρες στις γωνίες κτλ. Δε θέλω να πάρω κάτι εξωπραγματικό ούτε να είναι συμβατό με συγκεκριμένη εταιρεία αυτοκινήτων. Δεν ξέρω αν έχει και πρόσθιο αισθητήρα στο δρόμο για τυχόν λακκούβες κτλ, καθώς έχω χαμηλό ανάστημα και δυσκολεύομαι να αποφύγω εγκαίρως τις τρύπες και, ακόμη χειρότερα, να εντοπίσω πού ακριβώς βρίσκονται σε σχέση με τον τροχό για να κάνω επιτυχή ελιγμό.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος ΣτοΠαραΠεντε έγραψε:

Θέλω να αγοράσω αυτοκίνητο για εντός και εκτός πόλης και χρειάζομαι οπωδσδήποτε σύστημα υποβοήθησης στάθμευσης, ειδικά για την πόλη, που είναι χάος. Εναλλακτικά θα χρειαστεί να κάνω τουλάχιστον 20-30 ώρες επανεκπαίδευσης σε σχολή λόγω μακροχρόνιας αποχής. Μιλάμε για 30 ευρώ/ώρα και με τόσα αγοράζω ένα καλό σύστημα με πρόσθια και οπίσθια κάμερα, αισθητήρες στις γωνίες κτλ. Δε θέλω να πάρω κάτι εξωπραγματικό ούτε να είναι συμβατό με συγκεκριμένη εταιρεία αυτοκινήτων. Δεν ξέρω αν έχει και πρόσθιο αισθητήρα στο δρόμο για τυχόν λακκούβες κτλ, καθώς έχω χαμηλό ανάστημα και δυσκολεύομαι να αποφύγω εγκαίρως τις τρύπες και, ακόμη χειρότερα, να εντοπίσω πού ακριβώς βρίσκονται σε σχέση με τον τροχό για να κάνω επιτυχή ελιγμό.

 

Επειδή δεν σε κατάλαβα...θες να σου προτείνουμε αυτοκίνητα που να έχει τα παραπάνω ή να πάρεις ένα αυτοκίνητο και να βάλεις εσύ κάποιο σύστημα ?

Αν είναι το πρώτο μιλάμε για μεταχειρισμένο ή καινούργιο ?

Link to comment
Share on other sites

Το βασικο ειναι οτι δεν φτανει οπως λεει να δει, θελει η να κανει μαθηματα η να βασιστει στην τεχνολογια του αυτοκινητου

οχι μονο για να παρκαρει αλλα και να οδηγει. Θα προτεινα να παραμεινει στην μακροχρονη αποχη και οχι να παρει αυτοκινητο.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς το πάνω του προλαλήσαντα. Καμία τεχνολογία δεν θα σε αντικαταστήσει και δεν νομίζω να σε βοηθήσει βάση αυτών που γράφεις.

Ξόδεψε καλύτερα το ποσό που θα έδινες(το χ,ψ ποσό) σε μαθήματα. Προέχει η ασφάλειά σου και των γύρω σου.

Link to comment
Share on other sites

Έχω κανονίσει κάποια μαθήματα, αλλά και πάλι χρειάζομαι σύστημα υποβοήθησης. Νομίζω ότι όλοι σας έχετε βρει έστω και μία φορά κάπου σε κολονάκι, ψηλό κράσπεδο, σταθμευμένο όχημα λόγω λάθος υπολογισμού. Έχω δει τέτοια συστήματα. Τώρα για τις τρύπες μάλλον είναι θέμα πείρας και πολλών σπασμένων τροχών. Δε θέλω να δεσμευτώ με σύστημα για συγκεκριμένο όχημα, εταιρεία κτλ, αλλά να πάρω ένα συμβατό με ό,τι αποφασίσω να πάρω. Υποθέτω ότι στα 200-300 ευρώ είναι καλά.

Γενικότερα καλό είναι να μην είστε τόσο ειρωνικοί γιατί μάλλον φαίνεται 'οτι έχετε ξεχάσει πώς ξεκινήσατε, εκτός κι αν κλέβατε το αυτοκίνητο του μπαμπάκα πριν τα 18... Και τα φορτώνατε σε αυτόν. Και μετά το δίπλωμα είχα πρόβλημα, παρόλο που οδηγούσα καλά σε ό,τι αφορά τα υπόλοιπα. Ας φροντίσουν να κατασκευάσουν οχήματα με ρυθμιζόμενα καθίσματα καθ'ύψος να βολευόμαστε κι εμείς οι... νάνοι. Με την ίδια λογική θα πρέπει να κατασκευάζονται μηχανές μόνο για ψηλούς και δη όσους είναι γεννημένοι μηχανόβιοι. Δεν είναι πυρηνική φυσική, αλλά γιατί να χαρακώσω το όχημα ή να χτυπήσω άλλον και να τρέχει η ασφαλιστική μετά και να ακούω την γκρίνια τους.

 

 

Έγινε επεξεργασία από ΣτοΠαραΠεντε
Link to comment
Share on other sites

Κατά πρώτον αγόρασε το αυτοκίνητο και βρες ένα φίλο, γνωστό, συγγενή για να σε καθοδηγήσει στα πρώτα σου βήματα στην οδήγηση. Αυτή την μέθοδο εφαρμόσα σε μια φίλη μου νέα οδηγό που είχε πάρει το δίπλωμα και μετά από 5 χρόνια αποφάσισε να πάρει δικό της καινούριο αυτοκίνητο. Όλα αυτά τα χρόνια ήταν ελάχιστες οι φορές που είχε οδηγήσει. Μέσα σε λίγο καιρό είχε βελτιωθεί κατά πολύ και μπορούσε να οδηγεί μόνη της χωρίς την δική μου επίβλεψη.
Η δική μου περίπτωση ήταν λίγο διαφορετική. Νέος οδηγός σε καινούριο αυτοκίνητο και έμαθα μόνος μου. Στην αρχή λίγο επιφυλακτικός αλλά με τον καιρό το μάθαινα όλο και καλύτερα. Σεβασμό χρειάζεται και όχι φόβο.
Όσον αφορά το θέμα παρκάρισμα θα σε βοηθήσουν αρκετά οι αισθητήρες και σημασία έχει να νοιώθεις και λίγο. Γιατί αν είσαι ακουστικός τύπος και αποφασίζεις να σταματήσεις μόλις ακούσεις το χτύπημα τότε θα υπάρχει πρόβλημα. Επίσης αν διαθέτει το αυτοκίνητο οθόνη πολυμέσων μπορείς να συνδέσεις και κάμερα.
Τέλος για τις λακουβες μην αγχώνεσαι ιδιαίτερα. Και στο λέω εγώ που οδηγώ χαμηλωμένο αυτοκίνητο με σκληρή ανάρτηση και χαμηλοπρόφιλα ελαστικά. Στα 15 χρόνια δεν έχω καταφέρει να σκίσω λάστιχο ή να στραβωσω άσχημα ζάντα. Κάποιες λακουβες αναπόφευκτα ή λόγω ταχύτητας ή χώρου αναγκαστικά θα τις "αγοράσεις".

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.