Jump to content



καλώδιο ethernet rj45


nikonick

Recommended Posts

καλησπέρα σε όλους,

 

σκεφτούμε να αγοράσω μια τηλεόραση smart και θα ήθελα να μάθω εάν το καλώδιο ethernet rj45 πρέπει να  είναι crossover η κανονικό

 

μου έχουνε πει ότι το wifi τον smart τηλεοράσεων χαλάει σχετικά νωρίς οποτε η καλύτερη λύση είναι το καλώδιο ethernet μέσω router

Link to comment
Share on other sites

Το WiFi των τηλεοράσεων γενικά δεν "χαλάει σχετικά νωρίς". Αν από την έρευνα αγοράς σου έχεις δει να συμβαίνει σε κάποια μοντέλα, απόφυγέ τα, γιατί αυτό είναι μια ένδειξη χαμηλής ποιότητας και στα υπόλοιπα ηλεκτρονικά τους.

 

Από την άλλη, το ενσύρματο δίκτυο έχει πάντοτε καλύτερη απόδοση και είναι πιο αξιόπιστο, ειδικά αν το χρησιμοποιείς για υλικό με υψηλό bitrate (πχ Netflix 4K), οπότε η σκέψη σου να πας σε καλώδιο είναι σωστή.

 

Σχεδόν σε όλες τις μοντέρνες συσκευές Θέλεις απλό καλώδιο, όχι χιασμένο. Το βρίσκεις συνήθως έτοιμο, τερματισμένο ως "ethernet patch cable" σε πολλά βολικά μήκη.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Παρότι συμφωνώ με τους προλαλήσαντες, έχει αξία να αναφερθεί και το εξής παράδοξο: Υπάρχουν ακόμη και ακριβές τηλεοράσεις που έχουν μόλις 100Mbps ethernet, αλλά πολύ πιο γρήγορο WiFi (και στην πράξη, όχι μόνο θεωρητικές τιμές). Ίσως να σε εξυπηρετήσει και το ασύρματο δίκτυο, εάν το επιτρέπει η εγκατάστασή σου...

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, minast said:

Υπάρχουν ακόμη και ακριβές τηλεοράσεις που έχουν μόλις 100Mbps ethernet, αλλά πολύ πιο γρήγορο WiFi

 

Σωστή παρατήρηση. Αν έχεις router/access point που υποστηρίζει τουλάχιστον WiFi 5 (802.11ac) και αντίστοιχη τηλεόραση και θα βρίσκονται σε κοντινή απόσταση, χωρίς εμπόδια και παρεμβολές, τότε ίσως και να είναι πιο αργό το ενσύρματο δίκτυο, αν είναι μόνο 100 Mbps. Πάντως, με το καλώδιο θα έχεις λιγότερες διακυμάνσεις στην απόδοση και μάλλον δύσκολα θα βρεις υλικό που να το φέρει στα όριά του.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος nikonick έγραψε:

σκεφτούμε να αγοράσω μια τηλεόραση smart και θα ήθελα να μάθω εάν το καλώδιο ethernet rj45 πρέπει να  είναι crossover η κανονικό

Δεν εχω συναντησει συσκευη που να εχει τετοιο προβλημα

Παντως αν μιλαμε για 4Κ TV, σιγουρα υποστηριζουν gigabit

Link to comment
Share on other sites

πριν 47 λεπτά, το μέλος slalom έγραψε:

Δεν εχω συναντησει συσκευη που να εχει τετοιο προβλημα

Παντως αν μιλαμε για 4Κ TV, σιγουρα υποστηριζουν gigabit

Μπα, ακόμη και πανάκριβες 4K OLED έχουν μόνο 100Mbps ethernet.

Για το cross/straight, οι περισσότερες συσκευές δικτύου πλέον είναι auto-MDIX, γι' αυτό δουλεύουν και τα cross.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σε όλους,

 

πολλά ευχαριστώ για τις λεπτομερείς απαντήσεις σας, όντως είναι πολύ βοηθητικές

 

δεν πάω για ακριβή τηλεόραση

 

μιλάμε για την τέσλα στις 32 ιντζές hd ready smart με linux στα 179 ευρώ, στην ελλάδα πωλείται περίπου 159 ευρώ και έχει καλές κριτικές, δεν έχω βρει πουθενά τα χαρακτηριστικά του ethernet

Έγινε επεξεργασία από nikonick
Link to comment
Share on other sites

Ακόμα και τα 4K bluray remux έχουν bitrate της τάξης των 60 mbps, άρα το 100άρι είναι μια χαρά και σίγουρα πολύ πιο σταθερό.

 

Τελευταία φορά που ασχολήθηκα με crossover ή patch ήταν πριν 15 χρόνια, πλέον νομίζω δεν υπάρχει κανένα θέμα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σε όλους,

 

νομίζω.. κάπου πρέπει να έχω ένα  καλώδιο ethernet cat5 αλλα από τι θυμάμαι είναι crossover - 

 

αν το βρω θα το δοκιμάσω

 

ας κλείσει το θέμα

 

ευχαριστώ βοήθειαν σας

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.