Jump to content



Recommended Posts

Στα 4Κ ειναι στα ιδια ή λιγο παραπανω και στα 4ΚQD32 επεσε που σημαινει πως ειτε η πλατφορμα, ειτε το CPU δεν μπορει να ανταπεξελθει.

Για αλλη μια φορα μπραβο στην AMD. Σκατα τα εκανε.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, jax7480 said:

Στα 4Κ ειναι στα ιδια ή λιγο παραπανω και στα 4ΚQD32 επεσε που σημαινει πως ειτε η πλατφορμα, ειτε το CPU δεν μπορει να ανταπεξελθει.

Για αλλη μια φορα μπραβο στην AMD. Σκατα τα εκανε.

Ευελπιστώ μήπως γίνει κανένα θαύμα με drivers Ζάχο.... 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

@def

 

Ρε φίλε έλεος ?

παίξε μπαλίτσα με το πλήκτρο 

img_59a7178934c72.png

 

 

@jax7480

 

Έχω καταλάβει ότι ασχολείσαι πολύ με storage, RAID κτλ. Μήπως βιάζεσαι όμως να κατηγορήσεις την AMD; Καταρχήν οποιαδήποτε υλοποίηση soft RAID στα windows είναι ΓΤΠ καβάλα.... Και το λένε και στο youtube άνθρωποι εγνωσμένης αξίας και γνώσεων. Και τι δεν θα έδινα να δοκίμαζα αυτό το setup σε ένα ZFS RAID στο linux για να βλέπαμε εκεί τι ψάρια θα πιάναμε. 

 

Εκτός αυτού, δεν μπορούμε να είμαστε σίγουροι τι παίζει με αυτά τα benchmarks, κατά πόσο ευθύνεται για τα 4ΚQD32 αποτελέσματα η πλατφόρμα, η AMD, ο controller της Phison, το soft RAID των windows, το bios ή κάτι άλλο. Χρειάζεται περισσότερο benchmarking. Όταν αυτό γίνει, τότε μαζί σου να κράξουμε την AMD (εφόσον τα νούμερα που παίρνουμε δεν είναι καλά, όπως προφανώς υποστηρίζεις).

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, gdp77 said:

@def

 

Ρε φίλε έλεος ?

παίξε μπαλίτσα με το πλήκτρο 

img_59a7178934c72.png

 

 

@jax7480

 

κατά πόσο ευθύνεται για τα 4ΚQD32 αποτελέσματα η πλατφόρμα, η AMD, ο controller της Phison, το soft RAID των windows, το bios ή κάτι άλλο. Χρειάζεται περισσότερο benchmarking. Όταν αυτό γίνει, τότε μαζί σου να κράξουμε την AMD (εφόσον τα νούμερα που παίρνουμε δεν είναι καλά, όπως προφανώς υποστηρίζεις).

 

Επειδη το εργο το εχω ξαναδει με το Χ399 και τον threadripper και χωρις τον Phison controller, ξερω που παει το κραξιμο. Αν ειναι οντως θεμα windows ποσως θα επρεπε να με ενδιαφερει εμενα ή οποιονδηποτε αλλο καταναλωτη. Αυτο σημαινει πως η AMD δεν πιεζει αρκετα την MS για να διορθωσει τα οποια προβλήματα.  Το θεμα ειναι τι βιωνω εγω ως τελικος καταναλωτης και οχι σε ποιον θα ριξω το φταιξιμο. Μπορει να φταιει και ο αναδρομος Ερμης για τα νουμερα. Της AMD το προϊον φαινεται ασχημο στα ματια του κοσμου και αυτοι πρεπει να κυνηγήσουν για να το διορθωσουν.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, jax7480 said:

Αυτο σημαινει πως η AMD δεν πιεζει αρκετα την MS για να διορθωσει τα οποια προβλήματα

Μπορεί να πιέζει αρκετά, αλλά τα λεφτά της Intel να είναι πιο γλυκά και πιο πολλά,  δεν ξέρεις τι μπορεί να παίζει. 

 

Τα ίδια χάλια, για παράδειγμα, έχουμε και με τον scheduler των windows. Τι έπρεπε να κάνει η AMD , να μην βγάλει τους ryzen επειδή το λογισμικό της MS είναι κλειστό και κάνει ό,τι γουστάρει η MS?

 

Αν δεν σου κάνει κόπο θα ήθελα να ποσταρεις αντίστοιχα benchmarks από δικό σου setup raid0 σε Intel πλατφόρμα για να έχω ένα μέτρο σύγκρισης για το πόσο χάλια είναι τα νούμερα (δεν έχω εικόνα). 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, gdp77 said:

Αν δεν σου κάνει κόπο θα ήθελα να ποσταρεις αντίστοιχα benchmarks από δικό σου setup raid0 σε Intel πλατφόρμα για να έχω ένα μέτρο σύγκρισης για το πόσο χάλια είναι τα νούμερα (δεν έχω εικόνα). 

 

Δεν υπαρχει setup πλεον. Αν θελεις ριξε μια ματια στο thread με τον ripper 2990WX vs 9980XE.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

53 minutes ago, jax7480 said:

 

Δεν υπαρχει setup πλεον. Αν θελεις ριξε μια ματια στο thread με τον ripper 2990WX vs 9980XE.

Εσύ έχεις ποστάρει σε intel αυτό:

asssd_bench.PNG.71cd4b32ebec5461b81f2cb20d18cf21.png

 

και ο @def αυτό:

 

2019-10-12-11-49-33.jpg.fc0a015fbffacd97a3e0ed26c817c47e.jpg

 

Πέρα από τα sequential που φαίνεται ότι το PCIe GEN4 raid0 έχει καλύτερες επιδόσεις, η αντιστοίχιση στα υπόλοιπα ποια είναι;

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, gdp77 said:

@def

 

Για ανέβασε ένα AS SSD ρε φίλε με τους τελευταίους drivers και bios που λες ότι πέρασες, για να συγκρίνουμε το raid0 που έχει ανεβάσει ο Ζάχος.

Φίλε είμαι εκτός Αθηνών, λόγο εκπαιδεύσεις. 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.