Jump to content



Δικτυακό, έγχρωμο πολυμηχάνημα με duplex


ronin13

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους!

Ο εκτυπωτής των γονιών τα έφτυσε και λέω να τους παραχωρήσω το workhorse Lexmark MX310dn που έχω τώρα για να πάω σε κάτι έγχρωμο.

Η χρήση θα είναι επιπέδου small office.

 

Τα κριτήρια που έχω είναι:

1. Έγχρωμη εκτύπωση.

2. Δυνατότητα δικτύου (το wi-fi δεν είναι απαραίτητο).

3. Δυνατότητα εκτύπωσης διπλός όψης.

4. Οικονομικά αναλώσιμα.

5. Να δέχεται ποικιλία μεγεθών χαρτιού, και σίγουρα Α5.

 

Θα πάει σε δικό του τραπεζάκι, οπότε δεν έχω ιδιαίτερο θέμα με το μέγεθος.

Ιδανικά όχι πάνω από 100€, αλλά δε θα πω όχι σε μια αξιόλογη πρόταση που τα ξεπερνά.

 

Έχετε προτάσεις;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Έγινε επεξεργασία από ronin13
Link to comment
Share on other sites

Σε ενδιαφέρει μόνο εκτύπωση, ή θέλεις και σάρωση/φωτοαντίγραφα;

Για φτηνό έγχρωμο με λογικό κόστος αναλωσίμων μπορείς να κοιτάξεις εκτυπωτές inktank, αλλά και πάλι τα 100€ είναι περιοριστικά.

Ειδικά σε έγχρωμο laser, εάν θέλεις φτηνό κόστος ανά σελίδα, μόνο ένα σετ από toners θα κοστίζει τόσο και περισσότερο.

Μπορείς να εκτιμήσεις αριθμό σελίδων (ισοδύναμων με Α4)/μήνα που θα τυπώνεις;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μιλάμε για όγκο 200-300 σελίδες Α4 το μήνα, κυρίως κείμενο. Όταν όμως υπάρχουν εικόνες (πχ ιατρικές φωτογραφίες) θέλω να είναι καλή η απόδοση των χρωμάτων.

Αν δέχεται συμβατά μελάνια ακόμα καλύτερα.

Με ενδιαφέρει και σαρωση/φωτοαντίγραφα, γι' αυτό και αναζητώ πολυμηχάνημα.

Τα 100€ δεν είναι δεσμευτικά, αρκεί να πρόκειται για μια επιλογή που καλύπτει τις ανάγκες μου.

Έγινε επεξεργασία από ronin13
Link to comment
Share on other sites

Ρίξε μια ματιά στον epson L382!Πολύ καλός και οικονομικός σε μελάνια!Έχω εκτυπώσει πολλές φωτογραφίες κιόλας με το πρόγραμμά του. Δες άμα σε καλύπτει στις ανάγκες σου!
Είναι παλιό μοντέλο κ θα το βρεις φθηνά λογικά περίπου 140€!
Ξεχνάς να πάρεις μελάνια με αυτόν κ γεμίζεις όσο χρειάζεται!

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

23 hours ago, ronin13 said:

κυρίως κείμενο. Όταν όμως υπάρχουν εικόνες (πχ ιατρικές φωτογραφίες) θέλω να είναι καλή η απόδοση των χρωμάτων.

μην ελπίζεις να έχεις και τα δυο μαζί, τουλάχιστον όχι αν με το «καλή απόδοση χρωμάτων» εννοείς υψηλού επιπέδου απόδοση κι όχι απλώς «ανεκτά χρωματα». Imho επικεντρώσου στο κείμενο που θα είναι ο κύριος όγκος χρήσης του και είτε ρίξε τις προσδοκίες σου για το χρώμα είτε σκέψου άλλου είδους λύσεις για εκεί όπου θες υψηλού επιπέδου χρωματική απόδοση.

Link to comment
Share on other sites

Θυμάμαι τον περασμένο μήνα να έχω δει μία πολύ καλή προσφορά σε έγχρωμο Kyocera πολυμηχάνημα, αλλά δεν την εντόπισα ξανά με λίγο ψάξιμο.

Το αντίστοιχο πολυμηχάνημα με τον εκτυπωτή που πρότεινε ο @slalom είναι το Ecosys M5521cdn. Είναι αρκετά αξιόλογο, αλλά αρκετά έξω από τον προϋπολογισμό σου.

Ακόμη και σε inktank δεν μπορείς να πέσεις ιδιαίτερα χαμηλά, από τα πιο προσιτά πολυμηχανήματα με διπλή όψη είναι το Epson EcoTank M2140.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, minast said:

Θυμάμαι τον περασμένο μήνα να έχω δει μία πολύ καλή προσφορά σε έγχρωμο Kyocera πολυμηχάνημα,

ίσως εννοείς από το https://www.websupplies.gr/. Μου τα εμφανίζει συχνά στο ΦΒ, λογικά πρέπει να έχουν τελειώσει τα Kyocera, διαφήμιζαν τότε και σε OKI ενδιαφέροντα μηχανήματα χωρίς να τινάζουν την μπάνκα στον αέρα. Λογικά έχουν εξαντληθεί, διαφημίζουν κάτι Samsung εσχάτως, αλλά ας πάει στη σελίδα τους να δει ή ας τους ρωτήσει μπας και...

Πάντως κάτω από 100άρικο δεν είναι εύκολο να βρει, ακόμα κι αν πετύχει κάτι σε προσφορά, συνήθως δεν βγάζουν ένα μόνο μοντέλο οπότε και πάλι θα συμφέρει να πάρει κάτι ελαφρώς καλύτερο, ανεβάζοντας λίγο το ποσόν. Επαναλαμβάνω, σε αυτήν την κατηγορία τιμής (κι αρκετά παραπάνω, και στο 500άρικο να ανέβει), μάλλον δεν θα βρει τίποτα που να δίνει και αξιοπρεπές κείμενο με φθηνό κόστος ανά σελίδα και υψηλού επιπέδου χρώμα για φωτογραφίες.

Edit: κάποια έχει ακόμα σε kyocera και oki αλλά σκέτοι εκτυπωτές

Έγινε επεξεργασία από salde
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 16 ώρες, το μέλος dellman έγραψε:

μέχρι 100 με αυτά που λες δεν αγοράζεις ούτε κουλούρι

https://www.skroutz.gr/s/15026044/Epson-EcoTank-ET-2750.html

 

αλλιώς σε leasing φωτοτυπικού

Εγω οταν πηρα το δικο μου το HP 1312 πριν χρονια, το ειχε +100€ απο το ασπρομαυρο, δηλαδη με τη διαφορα πηρα 3 toner χρωμα + την εγχρωμη οθονη, τουλαχιστον 150€ τα 3 χρωματα

 

Οποτε κοντα στα 300€ που ειναι οι τιμες ειναι και 4 μελανια μεσα

 

On 25/8/2019 at 1:26 ΜΜ, το μέλος ronin13 έγραψε:

Μιλάμε για όγκο 200-300 σελίδες Α4 το μήνα, κυρίως κείμενο. Όταν όμως υπάρχουν εικόνες (πχ ιατρικές φωτογραφίες) θέλω να είναι καλή η απόδοση των χρωμάτων.

Εννοειται οτι παιρνεις μονο laser

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβα... Με βλεπω να καθομαι στα αυγα μου προς το παρον λοιπον και να εχω το νου μου να αρπαξω καμια προσφορα, αν πετυχω μπροστα μου...

Με μια αναζήτηση που έκανα μάλλον στο σενάριο του laser  καταλήγω σε ένα απο τα τρια...

1. https://www.skroutz.gr/s/16961359/Lexmark-MC2535adwe.html

2. https://www.skroutz.gr/s/19093129/HP-Color-LaserJet-Pro-MFP-M479fnw.html

3. https://www.skroutz.gr/s/16978834/Brother-DCP-L3550CDW.html

 

Ποιο θα προτείνατε εσεις?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.