Jump to content



New Ryzen PC


Athkatla

Recommended Posts

CoolerMaster MasterCase H500 - 120€

 

Gigabyte x470 aorus gaming 7 WiFi - 241€

 

Amd ryzen 5 3600 - 215€

 

CMK16GX4M2B3200C16 - 85€

 

Samsung 970 Evo Plus 500GB - 103€

 

Corsair RM650x - 97€

 

Κάρτα γραφικών θα μείνω με αυτή που έχω τώρα gtx 1060 6gb. Θα αναβαθμίσω black Friday ή Χριστούγεννα.

 

Το PC θα χρησιμοποιηθεί κυρίως για gaming σε 1080 αναλυση 120hz οθόνη.

 

Υπάρχει κάτι που να προσφέρει καλύτερες επιδόσεις σε παραπλήσια τιμή;

 

 

Ευχαριστώ

 

 

 

Sent from my BLA-L29 using Tapatalk

 

 

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν χρειάζομαι pcie 4. Ούτε ανεμιστιρακι στο chipset.
Επίσης στα 250€ με x570 κάτι θα λείπει ή το WiFi ή dual bios ή τα error codes.

O μόνος λόγος να πάω σε x570 θα ήταν αν ήταν απαραίτητο για να τρέξουν οι νέοι ryzen του 2020.

Sent from my BLA-L29 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πολύ πιθανό το τελευταίο έτσι όπως το πάνε. Η Intel πχ ανακοίνωσε ότι οι νέοι επεξεργαστές θα έρθουν μαζί με νέα πλατφόρμα...

 

Επειδή ήμουν στην ίδια φάση πριν λίγο διάστημα, προτίμησα κάποια Χ570 μητρική για τους εξής λόγους:

  1. Πιο σίγουρη υποστήριξη μετέπειτα επεξεργαστών σε σχέση με το Χ470
  2. To WiFi παρόλο που δεν με απασχολούσε σκέφθηκα ότι μπορεί να προστεθεί, ενώ τα PCie 4 κλπ, όχι, οπότε προτίμησα την πιο future proof επιλογή.
  3. Το ίδιο και τα debug leds. Υπάρχουν PCie, USB or both καρτούλες που μπορείς να αγοράσεις με ελάχιστο κόστος γι αυτή την δουλειά.

 

Όποτε αν δεν τα θέλεις απαραίτητα ενσωματωμένα στη μητρική, θα σου πρότεινα να επιλέξεις κάποια x570 μητρική. Κατά τα άλλα οι επιλογές σου είναι μια χαρά. Κοίταξε μήπως βρεις κάποιο τροφοδοτικό της EVGA με 10 χρόνια εγγύηση στα ίδια χρήματα να έχεις και το κεφάλι σου ήσυχο για μια δεκαετία όσο αφορά το τροφοδοτικό.

 

PS: To dual bios μην σε απασχολεί αν έχει flashback bios.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Βρίσκομαι ακριβός στην ιδια θέση ,εγώ αλλάζω σύστημα μετά απο 7-8 χρόνια και ενδιάμεσα πάντα αναβαθμίζω κρατώντας σταθερά τον συνδυασμό CPU/MOBO οπότε για εμένα η X570 ειναι μονόδρομος . Εγω εχω κατασταλάξει στα εξής (προς το παρόν , αγορά τέλος του Σεπτέμβρη  ) :

 

NZXT H500i (υπάρχει ήδη )

AMD Ryzen 5 3600 Box

Gigabyte X570 Aorus Elite (rev. 1.0)

HyperX Predator 16GB DDR4-3200MHz

 Western Digital WD Black SN750 500GB

Seasonic M12II Evo 620W

zotac  gtx 1060 8gb (υπάρχει ήδη )

 

Γενικά περιμένω μηπως  πέσουν οι τιμες σε Ryzen και X570 γι αυτό ειμαι ακόμα διστακτικός . 

Link to comment
Share on other sites

Γεια και από μένα.

Είμαι σε παρόμοια φάση με την διαφορά ότι ΔΕΝ ΜΕ Ενδιαφέρει το gaming αλλά το fotoedit.

Έχω κατασταλάξει και εγώ δε Ryzen 3600 με 16gb ram 3200.

Το μόνο που μου απομένει είναι η μητρική. Λογικά πάω σε b450.

Δεν θέλω να δώσω πολλά για μητρική διότι θεωρώ ότι για την περίπτωση μου δεν χρειάζεται. Θα εκτιμούσα κάποιες προτάσεις για μητρική, δεν θέλω να δώσω πάνω από 100€. Αυτές οι Β450 θα δεχτούν και μελλοντικές CPU? 

Υ.Γ. έχω ανοίξει παρόμοιο thread αλλά στην κατηγορία Intel, αλλά αφού αποφασίσα για AMD είπα να γράψω και εδώ για όσους δεν διαβάζουν τα περί intel και καλά κάνουν...

 

Έγινε επεξεργασία από nkoumo
Link to comment
Share on other sites

On 28/8/2019 at 3:02 ΜΜ, το μέλος DoNaTos έγραψε:

Βρίσκομαι ακριβός στην ιδια θέση ,εγώ αλλάζω σύστημα μετά απο 7-8 χρόνια και ενδιάμεσα πάντα αναβαθμίζω κρατώντας σταθερά τον συνδυασμό CPU/MOBO οπότε για εμένα η X570 ειναι μονόδρομος . Εγω εχω κατασταλάξει στα εξής (προς το παρόν , αγορά τέλος του Σεπτέμβρη  ) :

 

NZXT H500i (υπάρχει ήδη )

AMD Ryzen 5 3600 Box

Gigabyte X570 Aorus Elite (rev. 1.0)

HyperX Predator 16GB DDR4-3200MHz

 Western Digital WD Black SN750 500GB

Seasonic M12II Evo 620W

zotac  gtx 1060 8gb (υπάρχει ήδη )

 

Γενικά περιμένω μηπως  πέσουν οι τιμες σε Ryzen και X570 γι αυτό ειμαι ακόμα διστακτικός . 

 

Όλες οι AM4 μητρικές θα πάρουν όλους τους AM4 επεξεργαστές χωρίς κανενα πρόβλημα.

 

Αν κάποια δεν πάρει συγκεκριμένο μοντέλο επεξεργαστή θα είναι γιατί δεν αντέχει το κύκλωμα τροφοδοσίας της. 

Οπότε ΜΟΝΟ αν σε ενδιαφέρει το PCI-E V4.0 θα πας σε X570.

Διαφορετικά βάλε B450/X470 και πήγαινε με την διαφορά σε μεγαλύτερο επεξεργαστή.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 2/9/2019 at 2:01 ΜΜ, το μέλος Athkatla έγραψε:

Το θέμα είναι αν η σειρά ryzen 4000 που θα βγει στα μέσα του 2020 χρειάζεται x570 ή θα τρέχει και σε παλιότερα chipset ;

Sent from my BLA-L29 using Tapatalk
 

 

Θα τρέχει και στα παλαιότερα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Για να μην ανοιξω νεο θεμα εχω το εξης pc

Asrock b350 pro
Ryzen 1200
Thermaltake 530w
Asus strix 1050ti

Θελω να αναβαθμισω τον επεξεργαστη μου σε ryzen 2700 αξιζει η αναβαθμιση αυτη η να παω σε κατι αλλο;

Η χρηση που κανω ειναι dota 2 nba και λιγο pubg σε 1080 και αρκετο σερφαρισμα..

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, kaper said:

Θελω να αναβαθμισω τον επεξεργαστη μου σε ryzen 2700 αξιζει η αναβαθμιση αυτη η να παω σε κατι αλλο;

Η χρηση που κανω ειναι dota 2 nba και λιγο pubg σε 1080 και αρκετο σερφαρισμα..

Εφόσον ασχολείσαι με eSports τίτλους, δεν πρόκειται να αξιοποιήσεις τα 8c/16t του 2700. Στα ίδια χρήματα καλύτερα να πας στον Ryzen 3600 6c/12t που έχει πολύ καλύτερο IPC και άρα θα σου δώσει καλύτερες επιδόσεις στα games που παίζεις. Σιγουρέψου ότι τον υποστηρίζει η μητρική σου και φρόντισε να κάνεις bios update πριν την αναβάθμιση.

 

On 8/26/2019 at 6:40 PM, Athkatla said:

CoolerMaster MasterCase H500 - 120€

Για ποιο λόγο υδρόψυξη των 120€ για Ryzen 3600; Αν δεν σου αρέσει η μαμά ψύκτρα, δώσε 30-40€ ευρώ το πολύ για μια καλή αερόψυκτρα και είσαι κομπλέ. Η Arctic βγάζει εξαιρετικά VFM προϊόντα για παράδειγμα https://www.skroutz.gr/s/17624185/Arctic-Freezer-34-Esports-Duo-Red.html?from=catspan

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

Δουλεύει παιζω σρα 40fps.βεβαοα οι απαιτησεις μ δεν ειναι μεγαλες καιβαπλα βολευομαι... Την αναβαθμιση θελω να την κανω για να εχω οσο το δυνατον πιο επικαιρο το pc και να μην '' παλιωνει''... Αν δεν υποστηριζει η μητρικη τον 3600 ποια μητρικη θα ταιριαζε στις απαιτησεις μ; μετα τα Χριστούγεννα επισης θα αλλαξω και καρτα γραφικων σε 1660ti

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

53 minutes ago, kaper said:

Δουλεύει παιζω σρα 40fps.βεβαοα οι απαιτησεις μ δεν ειναι μεγαλες καιβαπλα βολευομαι... Την αναβαθμιση θελω να την κανω για να εχω οσο το δυνατον πιο επικαιρο το pc και να μην '' παλιωνει''... Αν δεν υποστηριζει η μητρικη τον 3600 ποια μητρικη θα ταιριαζε στις απαιτησεις μ; μετα τα Χριστούγεννα επισης θα αλλαξω και καρτα γραφικων σε 1660ti

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Αν έχεις αυτή https://www.asrock.com/mb/AMD/AB350 Pro4/#CPU

 

υποστηρίζει κανονικά ryzen 3000 με τελευταίο bios 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτη εχω οποτε παω για 3600 τωρα που επεσε και κατω απο 200ευρω αν θυμαμαι καλα μια χαρα είμαι... Ευχαριστω για τις απαντησεις;

Καιβκατιβτελευταιο με 3600 καο gtx 1660 που θα μπει αργοτερα ειμαι καλυμενος με αυτο https://www.skroutz.gr/s/3048818/Thermaltake-Smart-SE-530W.html το τροφοδοτικο;

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 18 ώρες, το μέλος kaper έγραψε:

Καιβκατιβτελευταιο με 3600 καο gtx 1660 που θα μπει αργοτερα ειμαι καλυμενος με αυτο https://www.skroutz.gr/s/3048818/Thermaltake-Smart-SE-530W.html το τροφοδοτικο;

Σύμφωνα με την nvidia είσαι υπερκαλυμμένος.
 

Παράθεση

 

Graphics Card Power (W)    120W

Recommended System Power (W)(3)   450W

...

3 - Recommendation is made based on PC configured with an Intel Core i7 3.2 GHz processor. Pre-built system may require less power depending on system configuration.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, kaper said:

Ναι αυτη εχω οποτε παω για 3600 τωρα που επεσε και κατω απο 200ευρω αν θυμαμαι καλα μια χαρα είμαι... Ευχαριστω για τις απαντησεις;

Καιβκατιβτελευταιο με 3600 καο gtx 1660 που θα μπει αργοτερα ειμαι καλυμενος με αυτο https://www.skroutz.gr/s/3048818/Thermaltake-Smart-SE-530W.html το τροφοδοτικο;

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Καλυμμένος είσαι αλλά εγώ θα έδινα 15€ παραπάνω για να πάρω ένα πιο efficient (80 plus gold)

 https://www.skroutz.gr/s/16368866/Be-Quiet-Pure-Power-11-500W.html

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.