Jump to content



Ο ηχος σταματαει οταν κλεινω το monitor.


Recommended Posts

Καλησπερα, εχω αυτο το μονιτορ https://www.samsung.com/uk/support/model/LC32H711QEUXEN/ συνδεδεμενο σε ενα pc με windows 7.

Οταν κλεινω την οθονη σταματανε ολοι οι ηχοι, πχ μουσικη απο winamp κ.τ.λ.

Τα ηχεια ειναι συνδεδεμενα στην onboard soundcard.

Εχει κανεις μηπως καποια λυση για το προβλημα ?

Link to comment
Share on other sites

επίσης δοκίμασε αυτά που γράφουν εδώ Κατά πάσα πιθανότητα μπαίνει όλος ο υπολογιστής σε sleep mode ενώ εσύ θέλεις μόνο την οθόνη κλειστή. Αυτά τα ρυθμίζεις στα διάφορα power plans των windows 'ωστε να μην κλείνει ο δίσκος όταν κλείνει η οθόνη (τα βάζεις όλα να μην κλείνουν ποτέ και θα κλείνεις την οθόνη όταν θες με το χέρι σου)

Link to comment
Share on other sites

Αυτες τις ρυθμισεις τις εχω ηδη φτιαγμενες εδω και χρονια.

Το monitor ειναι καινουριο, κανα μηνα το εχω. Με το παλιο δεν ειχα προβλημα.

Έγινε επεξεργασία από Davman
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Davman έγραψε:

Καλησπερα, εχω αυτο το μονιτορ https://www.samsung.com/uk/support/model/LC32H711QEUXEN/ συνδεδεμενο σε ενα pc με windows 7.

Οταν κλεινω την οθονη σταματανε ολοι οι ηχοι, πχ μουσικη απο winamp κ.τ.λ.

Τα ηχεια ειναι συνδεδεμενα στην onboard soundcard.

Εχει κανεις μηπως καποια λυση για το προβλημα ?

Το msn θα φταίει ?

Στις ρυθμίσεις για τις εξόδους ήχου έχεις δει να μην έχει κανα over hdmi κλπ?

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι συνδεδεμένη με HDMI, μπορεί να την βλέπουν σαν έξοδο ήχου έτσι κ αλλιώς τα windows και να φρικάρουν. Κοίταξε στις συσκευές ήχου και αν εμφανίζεται κάντην disable εκεί.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ειναι συνδεδεμενο με displayport. Εχω default συσκευη ηχου τη καρτα ηχου που ειναι συνδεδεμενα τα ηχεια.

Μου εχει σπασει το κεφαλι το τι μπορει να φταιει.

Edit: Με εσωσες, εκανα disable ολες τις αλλες συσκευες ηχου και τωρα δουλευει.

Βρηκα τι φταιει, καθε φορα που κλεινω το monitor , το pc δινει ηχο στο hdmi που εχω συνδεδεμενη την tv ακομα και οταν εχω κλειστη τη tv.

Υπαρχει τροπος να το φτιαξω αυτο, 'η καθε φορα που γυρναω display στο hdmi πρεπει συνεχεια να κανω enable το hdmi sound ?

Έγινε επεξεργασία από Davman
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω ιδέα αν μπορείς να αλλάξεις το priority κάπως. Προσωπικά θα συνέδεα την τηλεόραση μόνο όταν είναι να τη χρησιμοποιήσω για να γυρνάει αυτόματα εκεί ο ήχος και πίσω όταν τη βγάζω, αλλά δε ξέρω αν σε βολεύει με το setup σου. Λογικά με τα 2 HDMI θα είσαι και πάλι κομπλέ.

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος Davman έγραψε:

Βρηκα τι φταιει, καθε φορα που κλεινω το monitor , το pc δινει ηχο στο hdmi που εχω συνδεδεμενη την tv ακομα και οταν εχω κλειστη τη tv.

Υπαρχει τροπος να το φτιαξω αυτο, 'η καθε φορα που γυρναω display στο hdmi πρεπει συνεχεια να κανω enable το hdmi sound ?

Αν τις εχεις σε mirror ή επεκταση μονιμα, θα πρεπει να εχεις μονο μια οθονη ενεργη αν δεν χρησιμοποιεις την αλλη

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.