Jump to content



Πρόβλημα με cache;


Recommended Posts

Σε όλους τους browsers (Chrome, Opera, Firefox, Edge) δεν μου λειτουργεί η συντόμευση Ctrl+Shift+Del που ανοίγει αυτόματα το σημείο για να καθαριστεί η cache. Αν πάω από τα μενού δείχνει να λειτουργεί κανονικά. Έχει παρατηρήσει κάποιος παρόμοιο θέμα τις τελευταίες μέρες;
Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

όχι, κανονικός υπολογιστής, δούλευαν μέχρι προ ολίγου καιρού, τις τελευταίες μέρες το κάνει αυτό. Νόμισα μη τυχόν χάλασε κάποιο πλήκτρο αλλά οι άλλες συντομεύσεις (Find, Save κλπ) δουλεύουν κανονικά, μόνο το dialogue box για την cache δεν εμφανίζεται.

Link to comment
Share on other sites

Confirmed!

Ουτε και εμενα δουλευει σε 5 browsers που μολις δοκιμασα opera-vivaldi-brave-firefox-internet explorer.

Εψαξα και στο νετ μηπως βρω παρομοιο προβλημα, αλλα τιποτα. Να 'ναι αραγε καποιο προβληματικο update των windows 10?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

κι εγώ έψαχνα, εχθές το πήρα είδηση αλλά πρέπει να υπάρχει κάποιες μέρες, δεν θυμάμαι πότε λειτούργησε τελευταία φορά. Το μόνο σχετικό (; ) που βρήκα είναι ότι ο Chrome εδώ και κάτι μήνες έχει θέματα με το καθάρισμα της cache αλλά μου το κάνει και στον firefox quantum. Στην Opera, με opera://cache στη γραμμή διευθύνσεων υποτίθεται πρέπει να εμφανίζει επίσης τις ρυθμίσεις, μου γράφει «ERR_INVALID_URL»

Link to comment
Share on other sites

Ακυρο το προηγουμενο μου ποστ!

Σε καποιους browsers διαγραφει την cache αλλα δεν εμφανιζει σε κανεναν μηνυμα, η τελοσπαντων καποια ενδειξη οτι εκτελεστηκε η εντολη.

Πιο συγκεκριμενα, η εντολη στον IE και στον firefox δεν λειτουργησε καθολου και εχει παραμεινει ολοκληρο το ιστορικο. Στον οπερα διαγραφηκαν κανονικα ολα(ακομη και αυτα μετα τις 12.01 το βραδυ). Στον vivaldi και στον brave παρεμειναν μονο τα σημερινα(απο τις 12:01 το βραδυ και μετα).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, dragontech said:

Ακυρο το προηγουμενο μου ποστ!

Σε καποιους browsers διαγραφει την cache αλλα δεν εμφανιζει σε κανεναν μηνυμα, η τελοσπαντων καποια ενδειξη οτι εκτελεστηκε η εντολη.

Πιο συγκεκριμενα, η εντολη στον IE και στον firefox δεν λειτουργησε καθολου και εχει παραμεινει ολοκληρο το ιστορικο. Στον οπερα διαγραφηκαν κανονικα ολα(ακομη και αυτα μετα τις 12.01 το βραδυ). Στον vivaldi και στον brave παρεμειναν μονο τα σημερινα(απο τις 12:01 το βραδυ και μετα).

Off topic: Πρώτη φορά ακούω την ύπαρξη του vivaldi και brave. Πως και τους χρησιμοποιείς?

Link to comment
Share on other sites

Chrome, Firefox, Edge δουλεύει κανονικά. Ανοίγει το εκάστοτε dialogue box και μπορώ να κάνω τους καθαρισμούς που επιλέγω. Win 10 Home της δουλειάς με όλες τις ενημερώσεις σε OS και browsers.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 33 λεπτά, το μέλος apostolis22 έγραψε:

Off topic: Πρώτη φορά ακούω την ύπαρξη του vivaldi και brave. Πως και τους χρησιμοποιείς?

Τον vivaldi αξιζει να τον δοκιμασεις και να τον εχεις ακομη και ως κυριως browser στο συστημα σου! 

Προερχεται απο τον συν-ιδρυτη και πρωην CEO του οπερα, ο οποιος με την αποχωρηση του πηρε καποιους προγραμματιστες μαζι του. Στον vivaldi εχουν ενσωματωθει οι περισσοτερες απο τις λειτουργιες τις οποιες αφαιρεσαν οταν επαψαν να υποστηριζουν τον opera classic με την φοβερη(καποτε..) presto engine. Επισης ειναι κατα πολυ ταχυτερος του οπερα και αυτο μπορει να διαπιστωθει ευκολα αν εγκατασταθει σε ενα αργο συστημα.

 

O brave εχει δημιουργηθει απο πρωην εργαζομενους της firefox και ενσωματωνει αρκετα χρησιμα και παραμετροποιησιμα χαρακτηριστικα ασφαλειας, δικια του και ταχυτατη ad block engine(απο τον πρωην ceo του firefox), δυνατοτητα ανοιγματος ασφαλους ιδιωτικης καρτελας μεσω tor(το εχουν ενσωματωσει) και βελτιωσεις στην ταχυτητα του loading.

 

Τελος, να προσθεσω πως και οι δυο browsers ειναι βασισμενοι στην Blink engine(chrome) , αλλα ειναι κατα πολυ ταχυτεροι και καλυτεροι του chrome...

Έγινε επεξεργασία από dragontech
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

καλή ιδέα ο vivaldi, μόλις τον δοκίμασα, εξαιρετική πρώτη εντύπωση. Τον brave επίσης τον χρησιμοποιώ, κυρίως για να κάνω άσχετες αναζητήσεις, να ανοίγω σελίδες που δεν θέλω από τους άλλους φυλλομετρητές αλλά παρά το ότι με βολεύει δεν λειτουργεί στα πάντα.

Σχετικά με την συντόμευση, σπάω το κεφάλι μου να θυμηθώ πότε μου δούλεψε κανονικά για τελευταία φορά, ίσως ήταν πριν την τελευταία μεγάλη ενημέρωση των windows 10 λίγες ημέρες πριν. Αν δεν κάνω λάθος,  μπορεί να έχεις δίκιο ότι το πρόβλημα ίσως οφείλεται στα windows.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
On 9/9/2019 at 1:33 PM, dragontech said:

Ουτε και εμενα δουλευει σε 5 browsers που μολις δοκιμασα opera-vivaldi-brave-firefox-internet explorer.

Έκανα Reset στον Opera -ευτυχώς δεν είναι ο βασικός μου φυλλομετρητής και δεν με πολυένοιαζε να χαθεί κάτι-. Από το reset του Opera και μετά, η συντόμευση Ctrl-Shift-Del λειτουργεί κανονικά σε όλους τους browsers. Δεν δοκίμασα άλλες συντομεύσεις, λογικά θα λειτουργούν κι αυτές. Το πρόβλημα μοιάζει να προέρχεται από τον Opera, το οποίο είναι κουφό, ίσως είναι γενικά του Chromium αν και το περίεργο είναι ότι εμφανιζόταν και στον firefox.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.