Jump to content



Σύνδεση στα 20 Km


jniki10

Recommended Posts

Καλησπέρα 

Έχοντας ενα εξοχικό σε μια περιοχή που για πολλά χρόνια η κατάσταση με την ταχύτητα του ιντερνετ είναι χάλια και έχοντας προσπαθήσει οτιδήποτε είναι δυνατό μεχρι στιγμής ενημερώθηκα για την εξής ιδέα. Να μεταδώσω το δίκτυο απο μια πιο κεντρική περιοχή που είναι το σπίτι μου οπου έχω vdsl στο εξοχικό με κεραίες για μεγαλή εμβέλεια της ubiquiti https://www.ui.com/airmax/powerbeam-ac-gen2/

Υπαρχει ξεκάθαρη οπτική επαφη μεταξυ των δύο σημειων (20ΚΜ) με το μεγαλύτερο ποσοστό να είναι πάνω απο θάλασσα.

Εαν έχει δοκιμάσει κάποιος κάτι αντίστοιχο και μπορεί να με ενημερώσει σχετικά θα ήταν πολύ χρήσιμο!  

Εαν υπάρχουν αλλες ιδέες σχετικά με τον εξοπλισμό ή γενικότερα περιμένω να τις δώ. 

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Έχεις εξετάσει την περίπτωση δορυφορικής πρόσβασης στο διαδίκτυο; Π.χ. https://www.cosmote.gr/cs/cosmote/gr/ote_satellite_internet.html http://www.nova.gr/gr/upiresies-gia-to-spiti/sat/sat20/suhnes-erotiseis/
Σε ότι αφορά εκπομπή από το σπίτι σου, πέραν των τεχνικών καλό θα ήταν να ελέγξεις και τι επιτρέπεται

Έγινε επεξεργασία από salde
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικά αυτό που θέλεις γίνεται. Όμως, φοβάμαι ότι ενδεχομένως παρασύρεσαι από τις προδιαγραφές του εξοπλισμού και φαντάζεσαι ότι θα μεταφέρεις αυτούσια την εμπειρία της VDSL στο εξοχικό.

 

Για να μπορούμε να κάνουμε μια εκτίμηση των αναγκών σου πρέπει να προσθέσεις:

• τι σύνδεση VDSL έχεις στο σπίτι

• τι σύνδεση έχεις διαθέσιμη τώρα στο εξοχικό

• τι όγκο δεδομένων νομίζεις ότι χρειάζεσαι και για τι είδους χρήσεις

 

Αυτά είναι τα απολύτως ελάχιστα, για να έχουμε μια ιδέα για τις προσδοκίες σου. Η μελέτη μιας τέτοιας ζεύξης κανονικά απαιτεί να ελεγχθούν σοβαρά και πολλές άλλες παράμετροι.

 

Με μια πρώτη ανάγνωση, βλέπω ένα τεράστιο πρόβλημα στο στοιχείο που μπορεί να σου φαίνεται ως πλεονέκτημα -την ανεμπόδιστη διαδρομή πάνω από θάλασσα. Αφενός λόγω των αλληλεπιδράσεων του σήματός σου με το νερό, τους υδρατμούς και τα ατμοσφαιρικά φαινόμενα πάνω από τη θάλασσα και την παράκτια ζώνη και αφετέρου λόγω της σοβαρής πιθανότητας χρήσης ραντάρ στην ίδια περιοχή.

 

Παρά τα παραπάνω, μπορείς να μελετήσεις και να εγκαταστήσεις ένα νόμιμο σύστημα, αλλά ενδέχεται να μην είναι πάρα πολύ καλύτερο από ό,τι χρησιμοποιείς ήδη.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Στο σπίτι υπαρχει 50 Vdsl με πραγματικές ταχύτητες 47/4,8 Mbps

Στο εξοχικό υπάρχουν πραγματικες ταχυτητες 6/0,8  Mbps

Οσον αφορα τον όγκο δεν μπορω να προσδιορίσω ακριβώς αλλα θα είναι πολλά λογω ταινιών και βίντεο σε Full Hd

Τα έχω λάβει υποψιν τα περισσοτερα (υγρασία κλπ). Πιο πολύ με ενδιαφέρει καλοκαιρινούς μηνες αρα πιστεύω και καλύτερη επικοινωνία μεταξυ των κεραιών. 

Επειδή τα νούμερα εκεί είναι χαμηλα μαλλον θα το ρισκάρω. Δεν έχω υψηλες απαιτησεις αλλα προσδοκώ σίγουρα κάτι καλυτερο απο την τωρινη κατασταση. 

Ευχαριστώ πολύ

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, jniki10 said:

Τα έχω λάβει υποψιν τα περισσοτερα (υγρασία κλπ). Πιο πολύ με ενδιαφέρει καλοκαιρινούς μηνες αρα πιστεύω και καλύτερη επικοινωνία μεταξυ των κεραιών. 

Επειδή τα νούμερα εκεί είναι χαμηλα μαλλον θα το ρισκάρω. Δεν έχω υψηλες απαιτησεις αλλα προσδοκώ σίγουρα κάτι καλυτερο απο την τωρινη κατασταση. 

Ευχαριστώ πολύ

 

Δεν είναι απολύτως ακριβές αυτό, αλλά δεν είναι και το μεγαλύτερο πρόβλημα. Μια και δηλώνεις κάτοικος Καλαμάτας, έκανα μερικές μετρήσεις γεφυρώνοντας τον Μεσσηνιακό κόλπο σε διάφορα σημεία. Ενώ πολλά ζεύγη σημείων που απέχουν 20 km έχουν απευθείας οπτική επαφή, έχουν και μέτριες ζώνες Fresnel. Μαζί με τα θέματα που καλύψαμε πιο πάνω, υπολογίζω ότι θα έχεις θεωρητική ταχύτητα ζεύξης γύρω στα 50-70 Mbps (οι κεραίες που σκέφτεσαι δεν είναι κακή επιλογή).

 

Στην πράξη, με μικροσφάλματα στόχευσης, την επίδραση του ανέμου στις κεραίες, ηλεκτρομαγνητικό θόρυβο και το ενδεχόμενο παρεμβολών σε ραντάρ, εκτιμώ ότι πρέπει να περιμένεις γύρω στα 10 Mbps, με αυξημένο latency και χαμένα πακέτα.

 

Προσωπικά δε θα δαπανούσα >250€ για εξοπλισμό + επιπλέον κόστος εγκατάστασης για τέτοιο αποτέλεσμα, τουλάχιστον πριν εξαντλήσω άλλες επιλογές.

 

Βέβαια, είναι αδύνατο να κάνεις ακριβείς εκτιμήσεις με τόσο λίγα στοιχεία, αλλά νομίζω ότι είναι σημαντικό να μετριάσω τις προσδοκίες σου, για να είσαι σε θέση να αποφασίσεις αν το σχέδιό σου αξίζει σε πραγματικές συνθήκες.

Έγινε επεξεργασία από acct
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Γινεται κανονικα. Aν γινει καλο κεντραρισμα, και  στερεωθούν ΠΟΛΥ καλα και σε υπήνεμα σημεια, θα πιασεις σιγουρα πανω απο 30 MBps.

 

Δες και τις λυσεις της Mikrotik πχ LHG XL52ac .    Θα βγαλεις ακομα καλυτερα νουμερα με λυση που υποστηρίζει 40+km....

 

Δεν ειναι φτηνη, αλλα ειναι ΣΙΓΟΥΡΗ λυση απο μια εταιρεια που σε αυτην εχει βασιστει ολο το AWMN δικτυο.

Link to comment
Share on other sites

54 minutes ago, YDinopoulos said:

Δες και τις λυσεις της Mikrotik πχ LHG XL52ac .    Θα βγαλεις ακομα καλυτερα νουμερα με λυση που υποστηρίζει 40+km....

 

Ήδη έχεις πάει σε λύση 400€+ και δεν έχει βάλει ακόμη ένα τηλεσκόπιο για να ξέρει ακριβώς τι "βλέπει" η κάθε πλευρά! ?

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, acct said:

 

Ήδη έχεις πάει σε λύση 400€+ και δεν έχει βάλει ακόμη ένα τηλεσκόπιο για να ξέρει ακριβώς τι "βλέπει" η κάθε πλευρά! ?

 

14 hours ago, jniki10 said:

Υπαρχει ξεκάθαρη οπτική επαφη μεταξυ των δύο σημειων (20ΚΜ)


Mα το αναφερει...

@jniki10 Κανε μια εγγραφη εδω, φτιαξε 2 σημεια και τσεκαρε αν εχεις οπτικη σωστη.  Εαν υπαρχει μη-φυσικο εμποδιο, δεν μπορεις να κανεις πολλα...
https://wind.awmn.net

  Σχεδιαζω να βγαλω λινκ Γλυφαδα / Αιγινα με αποσταση 26.5 χλμ για το AWMN , με καρτες 802.11n και ευελπιστώ να πιασω τα 70MBps

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

57 minutes ago, YDinopoulos said:

Mα το αναφερει...

 

Ειδικά σε ερασιτεχνικές εγκαταστάσεις και για τέτοια απόσταση κρατάω μια επιφύλαξη. Μπορεί κάλλιστα να φαίνεται η γενική περιοχή και οι γειτονικές στέγες, αλλά χρειάζεται και επιβεβαίωση. Εσύ κι εγώ ίσως μπορούμε να κάνουμε μια δοκιμή με υπάρχουσες κεραίες με μηδενικό κόστος, αλλά, αν κάποιος δεν έχει εξοπλισμό δοκιμής, καλό είναι να βεβαιωθεί πρώτα.

 

Πολύ σωστή η παρατήρηση να ελέγξει μόνος τα σημεία, αντί να βασιζόμαστε στους δικούς μου χονδροειδείς υπολογισμούς.

 

2 hours ago, YDinopoulos said:

σιγουρα πανω απο 30 MBps

 

1 hour ago, YDinopoulos said:

70MBps

 

Όπου γράφεις MBps υποθέτω εννοείς Mbps (Megabits κι όχι MegaBytes);

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι, παντα χρειαζεται ενα "τσεκαρισμα'. Δεν πας και αγοραζεις εξοπλισμο και τοποθετεις.

Στήνεις πομπο στο ενα σημειο , ξεκινας εκπομπη SSID και στην αλλη σκαναρεις να το βρεις. 

 

 

Ναι ναι, Mbps - Megabits παντα ,  

οχι MBps

 

 

   :T: 

Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, UltraB said:

Έχεις δοκιμάσει κάποια λύση όπως το Speedbooster της Cosmote;

 

Οι ταχύτητες που έχεις στο εξοχικό δεν είναι τόσο τραγικές πάντως.

Δεν ανέφερα οτι απο το συγκεκριμένο δίκτυο εξυπηρετούνται και 2 σπίτια που ενοικιάζονται (AirBnB) για αυτο και δε με καλύπτουν οι ταχύτητες που έχω τώρα! 

14 hours ago, acct said:

 

Δεν είναι απολύτως ακριβές αυτό, αλλά δεν είναι και το μεγαλύτερο πρόβλημα. Μια και δηλώνεις κάτοικος Καλαμάτας, έκανα μερικές μετρήσεις γεφυρώνοντας τον Μεσσηνιακό κόλπο σε διάφορα σημεία. Ενώ πολλά ζεύγη σημείων που απέχουν 20 km έχουν απευθείας οπτική επαφή, έχουν και μέτριες ζώνες Fresnel. Μαζί με τα θέματα που καλύψαμε πιο πάνω, υπολογίζω ότι θα έχεις θεωρητική ταχύτητα ζεύξης γύρω στα 50-70 Mbps (οι κεραίες που σκέφτεσαι δεν είναι κακή επιλογή).

 

Στην πράξη, με μικροσφάλματα στόχευσης, την επίδραση του ανέμου στις κεραίες, ηλεκτρομαγνητικό θόρυβο και το ενδεχόμενο παρεμβολών σε ραντάρ, εκτιμώ ότι πρέπει να περιμένεις γύρω στα 10 Mbps, με αυξημένο latency και χαμένα πακέτα.

 

Προσωπικά δε θα δαπανούσα >250€ για εξοπλισμό + επιπλέον κόστος εγκατάστασης για τέτοιο αποτέλεσμα, τουλάχιστον πριν εξαντλήσω άλλες επιλογές.

 

Βέβαια, είναι αδύνατο να κάνεις ακριβείς εκτιμήσεις με τόσο λίγα στοιχεία, αλλά νομίζω ότι είναι σημαντικό να μετριάσω τις προσδοκίες σου, για να είσαι σε θέση να αποφασίσεις αν το σχέδιό σου αξίζει σε πραγματικές συνθήκες.

Χρησιμοποιησα το εξής πρόγραμμα https://link.ui.com/# και έβαλα ακριβείς  τοποθεσίες και ύψη και μου δίνει αυτά τα αποτελέσματα2128240339_Untitled1.thumb.jpg.fe752384ca037f750a6024b1468d9911.jpgUntitled.thumb.jpg.f32011ac96d3ffd168325d5b52a9427d.jpg

 

Έγινε επεξεργασία από jniki10
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, jniki10 said:

Καθώς θα επιχειρήσω να το κάνω μόνος μου και δεν γνωρίζω το αντικείμενο σε βάθος, πιστεύω το απλουστερο interface της ubiquiti θα με διευκολύνει. 

 

Νομίζω κι εγώ ότι θα σου ταιριάξει περισσότερα από τα Mikrotik. Για τα νούμερα που βλέπεις, έχε υπόψη ότι συνήθως υπολογίζουμε και απώλειες ~15db για τα φαινόμενα που συζητούσαμε παραπάνω.

 

Τέλος, επειδή σκέφτεσαι να το κάνεις μόνος και φαντάζομαι δεν έχεις προηγούμενη εμπειρία, η εγκατάστασή σου θα εμπίπτει κατά νόμο στην παρακάτω κατηγορία. Φρόντισε να τηρήσεις τους περιορισμούς για τον ιστό και την ισχύ εκπομπής. Τα του ιστού είναι προφανή. Για την ισχύ εκπομπής, αν δεν προσθέσεις άλλες διατάξεις στα Ubiquiti, αρκεί να διαλέξεις την επιλογή "Auto Adjust EIRP".

 

Quote

Ε. Ε.Κ.Κ.Χ.Ο. μικρής εμβέλειας στις ζώνες 2400−2483,5
MHz και 5470−5725 MHz.
1. Δεν απαιτείται Άδεια Κατασκευής Κεραίας Σταθμού
Ξηράς, σύμφωνα με το άρθρο 1 του Ν. 2801/2000 και το
Ν. 4070/2012, για Ε.Κ.Κ.Χ.Ο. που πληρούν σωρευτικά τις
κατωτέρω προϋποθέσεις:
(α) Χρησιμοποιούνται αποκλειστικά ως συστήματα
ασύρματης πρόσβασης συμπεριλαμβανομένων των
τοπικών δικτύων ραδιοεπικοινωνιών (WAS/RLAN) σε
συμφωνία με τις διατάξεις του Π.Δ. 44/2002 «Ραδιοεξο−
πλισμός και τηλεπικοινωνιακός τερματικός εξοπλισμός
και αμοιβαία αναγνώριση της συμμόρφωσης των εξο−
πλισμών αυτών. Προσαρμογή της ελληνικής νομοθεσί−
ας στην οδηγία 99/5/ΕΚ του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου
και του Συμβουλίου της 9ης Μαρτίου 1999» (ΦΕΚ 44/
Α΄/2002) και τις αποφάσεις της Επιτροπής των Ευρω−
παϊκών Κοινοτήτων 2005/513/ΕΚ και 2006/771/ΕΚ όπως
εκάστοτε ισχύουν.
(β) Η συνολική ενεργός ισοτροπική ακτινοβολούμενη
ισχύς (eirp) δεν υπερβαίνει τα 100mW στη ζώνη 2400−
2483,5 MHz, και το 1W στη ζώνη 5470 − 5725 MHz. Στην
ισχύ αυτή συνυπολογίζεται η ισχύς εξόδου του πομπού
και το κέρδος της κεραίας.
(γ) Υπάρχουν μέχρι τέσσερα (4) ενεργά στοιχεία εκ−
πομπής ή/ και λήψης.
(δ) Οι κεραίες τοποθετούνται επί υφιστάμενης δομικής
κατασκευής ή επί μονοσωλήνιου ιστού. Η διάμετρος
του ιστού δεν υπερβαίνει τα 115 mm και το ύψος του τα
τέσσερα μέτρα (4 m) από τη βάση στήριξής του.
2. Επιτρέπεται η χρήση ερμαρίου εξοπλισμού με δια−
στάσεις έως 400x400x350 mm και συνολικό βάρος μετά
του περιεχομένου μικρότερο από τα 10 kg. Σε περίπτω−
ση ανάρτησης επί ιστού το βάρος του ερμαρίου μετά
του περιεχομένου του δεν πρέπει να υπερβαίνει τα 5 kg.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.