Jump to content



dual channel ή όχι;


Recommended Posts

Φτιάχνω ένα pc για γενική χρήση, με βασικό γνώμονα να μπορεί να σταθεί σε βάθος χρόνου:

Ryzen 3400g  + tomahawk b450 Max

Έκανα μια λάθος παραγγελία και αντί για 2 x 8 gb ram ήρθε 1 x 16...

Η πρώτη σκέψη ήταν να την αλλάξω με 2 χ 8, αλλά η παραγγελία θα αργήσει πολύ.

 

Αξίζει το κόπο να περιμένω το 2x8 kit για να έχω dual channel., ή να βάλω το 16 και να τελειώνω;

 

 

Link to comment
Share on other sites

δες εδώ από ένα review για 2200g

https://www.techspot.com/review/1574-amd-ryzen-5-2400g-and-ryzen-3-2200g/page8.html

θα έλεγα ότι το dual channel είναι λίγο πολύ must
οι ryzen αγαπάνε memory bandwidth (και ακόμη παραπάνω αγαπάει το graphics chip γρήγορη μνήμη)
 

τώρα αν η χρήση παραμένει πχ internet+multimedia λογικά θα είσαι οκ και με το 1x16 (και ας χάσεις επιδόσεις)

Έγινε επεξεργασία από shattered
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

αν δεν θες την βαβούρα των αλλαγών σκέψου το ενδεχόμενο να κρατούσες προς το παρόν αυτή και σε κάποιο διάστημα να πρόσθετες ένα ίδιο 16άρι για να γίνει 32. Αχρείαστο για εντελώς απλή χρήση αλλά λιγότερη αναμονή από το να περιμένεις αλλαγή. Μην αγχωθείς και πολύ οι μνήμες συνήθως πωλούνται σχετικά εύκολα κι ως μεταχειρισμένες αν μελλοντικά αλλάξεις γνώμη.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Άλλη σκέψη: πόσο overkill είναι να κρατήσω το 1x16 και να βάλω άλλο ένα κάποια στιγμή, σύντομα;

Έχοντας στο νού ότι το σύστημα θέλω να έχει ζωή για καμιά 10ριά χρόνια...

 

Edit: ^στο μυαλό μου ήσουν;

Έγινε επεξεργασία από kourbeti
Link to comment
Share on other sites

απλώς σημείωσε αναλυτικά τα χαρακτηριστικά της μνήμης ακριβώς, τώρα που το έχεις νωπό στη μνήμη σου, κωδικούς, serial numbers κλπ ώστε να προσπαθήσεις να είναι ακριβώς η ίδια.

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος kourbeti έγραψε:

 

Αξίζει το κόπο να περιμένω το 2x8 kit για να έχω dual channel

 

Όχι.

πριν 19 λεπτά, το μέλος kourbeti έγραψε:

πόσο overkill είναι να κρατήσω το 1x16 και να βάλω άλλο ένα κάποια στιγμή, σύντομα;

 

Δεν είναι.

Link to comment
Share on other sites

  1. Η μνήμη δεν είναι πλέον ακριβή, όπως ήταν προ διετίας.
  2. Αν περισσεύει, δεν ξινίζει, (όπως το φαΐ στο ψυγείο).
  3. Υπάρχει κόσμος που παίρνει υπολογιστή με i5-8500 "για να είναι γρήγορος", όπου ο γρήγορος υπολογιστής έχει 4GB ram και μηχανικό δίσκο 1 τέρα.
  4. κλπ. ...
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.