Jump to content


Μπαταρία ρομποτικής σκουπας


Recommended Posts

Δεν ξέρω αν ειναι το κατάλληλο topic για αυτο.

Εχω την alfawise v8s η οποια ξαφνικά μια μέρα σταμάτησε να λειτουργεί λογω χαμηλής μπαταριας οπως ανέφερε ηχητικά. Θεώρησα οτι κατι επαθαν οι μπαταριες καθως μετρησα με το πολυμετρο 0.23v και πηγα για να τις αλλαξω. Κακως δεν σκεφτηκα οτι μπορει να παιζει κατι με το φορτιστή. Αλλάζω μπαταριες σε ενα κατάστημα ετσι οπως ηταν φορτισμενες το βαζω στη σκουπα και δουλευει κανονικά. Μολις φτανει η ωρα της φόρτισης δεν δείχνει να ανταποκρίνεται οπως πρεπει καθως κανονικά αναβοσβηνει ενα led κατα τη διάρκεια της φορτισης και τωρα αναβοσβηνει για λιγα δευτερολεπτα και μετα σταθεροποιείται οπως θα εκανε αν ειχε φορτίσει. Αφηνω τη σκουπα στο φορτιστή ενα απόγευμα και μετραω μετα με το πολύμετρο παλι ταση χαμηλή της ταξης 0.35v. Ο μετασχηματιστής μου βγαζει κανονικά 12v. Το ερώτημα μου είναι πως μπορώ να φορτιζω το battery pack εξωτερικά. Εαν είμαι κάπου λάθος παρακαλώ πείτε μου γιατι δεν έχω και σοβαρές γνώσεις επάνω στο αντικείμενο.

Ευχαριστώ552e5f9c222617f140f36bbbd9985eb2.jpg8139ce02f8ef4558b76087af52cd4847.jpge4db738d6e2fab25408b9e4e9ffa382c.jpg

 

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον η σκούπα δούλεψε κανονικά μέχρι να αδειάσουν οι μπαταρίες, το πρόβλημα είναι στη πλακέτα του φορτιστή/επιτηρητή ή -αν είσαι τυχερός, σε κάποιο-α από τα καλώδια που μεταφέρουν την τάση τροφοδοσίας της πλακέτας αυτής.

Βέβαια υπάρχει και ακόμα ένα ενδεχόμενο:

Είναι πολύ πιθανό και λογικό (!) στη συσκευή να υπάρχει και άλλη βαθμίδα που μετατρέπει το 220Vac  σε κάποια χαμηλότερη DC τάση και με αυτήν τροφοδοτεί την πλακέτα των μπαταριών.

Αν είναι έτσι έχεις και άλλο ύποπτο σημείο να ελέγξεις!

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ο φορτιστής των 12v 1a ηταν αυτος που είχε στη συσκευασία και χρησιμοποιουσα απο την αρχη. Επομένως εαν δεν υπαρχει καποια τετοια πλακέτα θα φορτίζει με τα 12v που δίνει ο μετασχηματιστής. Όμως καπου στη διαδρομή μεταξύ της θύρας της σκούπας και της μπαταρίας στην πλακετα του φορτιστή η σε κάποιο καλώδιο οπως είπε ο @Seafalco.

Link to comment
Share on other sites

Το να λέει κάποιος φορτιστής ότι βγάζει 12 V δεν σημαίνει ότι τα βγάζει σε οποιοδήποτε φορτίο.

Εννοώ ότι μπορεί να μην είναι σταθεροποιημένος, και να βγάζει 12 V με φορτίο 1Α, αλλά με χαμηλότερο φορτίο να βγάζει μεγαλύτερη τάση.

Αν βγάζει σταθερά και ανεξάρτητα φορτίου τα 12 V τότε είναι περίεργο πως φορτίζουν πι μπαταρίες, γιατί είναι πολύ πιο εύκολο να φτιάξουν έναν step down converter μέσα στο εξωτερικό τροφοδοτικό, παρά να τον φτιάξουν σε ένα ξέχωρο κύκλωμα.

Βέβαια αυτά είναι απλά υποθέσεις , μπορεί να υπάρχει κύκλωμα πάνω σε ξέχωρη πλακέτα, η και κάποια βαθμίδα με "Boot-Strap" (ή Step-up converter) πάνω στην πλακέτα του επιτηρητή. 

Αν και αυτό μοιάζει περίεργο γιατί δεν βλέπω κάποια εξαρτήματα που συνηθίζονται σε αυτές τις υλοποιήσεις!

Τώρα σαφώς  και η απλή φωτογραφία της μια μόνο πλευράς δεν βοηθάει να καταλάβεις τι παίζει!

Οπότε καλό ψάξιμο! :) 

Και κοίτα στο service της συσκευής αν υποστηρίζουν πλακέτες κλπ .

 

Link to comment
Share on other sites

Για πλακέτα φόρτισης μου κάνει και μένα απλά βγάλε φισακια περίμενε κάνα λεπτό ξαναβάλε και δοκίμασε να δεις εάν φορτίζει σωστά,πολλές φορές το έχω αντιμετωπίσει...

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

'Adapter Output 19V 0.6A'.

Επομένως είναι χαλασμένος ο φορτιστής σου (αυτό που αναφέρεις ως ' μετασχηματιστή' που βγάζει 12V).

 

Δοκίμασε με το φορτιστή (που είσαι σίγουρος ότι είναι οκ) από ένα λάπτοπ που να βγάζει 19V. (το 99% των φορτιστών λάπτοπ βγάζουν 19V)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 10/27/2019 at 6:26 PM, panoss1442169303 said:

'Adapter Output 19V 0.6A'.

Επομένως είναι χαλασμένος ο φορτιστής σου (αυτό που αναφέρεις ως ' μετασχηματιστή' που βγάζει 12V).

 

Δοκίμασε με το φορτιστή (που είσαι σίγουρος ότι είναι οκ) από ένα λάπτοπ που να βγάζει 19V. (το 99% των φορτιστών λάπτοπ βγάζουν 19V)

Σε ευχαριστώ!

Δοκίμασα με φορτιστή απο λαπτοπ 19v και φορτίζει κανονικότατα. 

Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τι συμπβαίνει 4 μήνες δούλευε αριστα με τον 12v φορτιστή

Link to comment
Share on other sites

Είναι απλό, το τροφοδοτικό (αυτό που αποκαλείς 'μετασχηματιστή' και εγώ, για λόγους ευκολίας, αποκάλεσα 'φορτιστή' και που στην πραγματικότητα είναι απλά ένα τροφοδοτικό) δούλεψε σωστά (=έβγαζε 19V και όχι 12V) για 4 μήνες και μετά χάλασε (κι έβγαζε 12V).

Το ότι χάλασε σε 4 μόλις μήνες σημαίνει χαμηλής ποιότητας τροφοδοτικό.

 

Το καλό είναι ότι είναι μία φτηνή συσκευή που μπορείς είτε να αντικαταστήσεις μόνιμα με το τροφοδοτικό του λάπτοπ σου (εγώ αυτό θα εκανα) είτε να αγοράσεις ένα τροφοδοτικό λάπτοπ, προτίμησε κάποιο επώνυμο για να μη σου χαλάσει σε 4 μήνες και, το κυριότερο, να μη σου χαλάσει τον φορτιστή.

(προσέχεις το βύσμα του να ταιριάζει στον φορτιστή της σκούπας)

Δεν χρειάζεται να δώσεις πάνω από 20 ευρώ. π.χ. μια σίγουρη επιλογή ένα ίδιο με αυτό που δοκίμασες και δούλεψε, πάρτο από ebay για πιο φτηνά.

Έγινε επεξεργασία από panoss1442169303
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το τροφοδοτικό που χρησιμοποιούσα επι 4 μηνες εγραφε πανω οτι είναι κατασκευασμενο απο το εργοστασιο να βγαζει 12 βολτ. Μου φαίνεται εξαιρετικα περιέργο το τι συνεβη!

Link to comment
Share on other sites

Λίγο παράξενο αυτό. Γιατί η μπαταρία σου είναι ονομαστικής τάσης 14,4V. Για να φορτιστεί μια μπαταρία ονομαστικής τάσης 14,4V χρειάζεται μια τάση μεγαλύτερη των 14,4V. Με 12V είναι αδύνατον να φορτιστεί, και η περίπτωση να είχε κάποιο κύκλωμα που να ανέβαζε την τάση γι αυτό το σκοπό (step up converter) θεωρείται απίθανη, δεν συνηθίζεται. (και λόγω κόστους αλλά δεν έχει και λογική).

Βγάζεις μια φωτό την ταμπέλα που έχει πάνω του που γράφει τα τεχνικά χαρακτηριστικά του;

Έγινε επεξεργασία από panoss1442169303
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ΑΝ βλέπω καλά όντως λέει 12V!:boxed:

Τότε γιατί γράφει 'Adapter Output 19V 0.6A'. ;

 

Οπότε δοκίμασε με ένα τροφοδοτικό 12V που ξέρεις ότι είναι καλό 100%, μην ξαναδοκιμάσεις με αυτό των 19V.

(το ότι το δικό σου βγάζει 12V δεν σημαίνει ότι δουλεύει σωστά γιατί το μετράς χωρίς φορτίο (= καταναλωτής, η συσκευή που τροφοδοτείται))

 

Για να σιγουρευτείς βρες μια λάμπα αυτοκινήτου, πυρακτώσεως, μέχρι 12Watt, και σύνδεσέ τη στο τροφοδοτικό σου(αυτό των 12V, το γνήσιο της σκούπας) και με συνδεδεμένη τη λάμπα μέτρα την τάση του τροφοδοτικού. Λογικά, θα βγάζει λιγότερα από 12V.

Έγινε επεξεργασία από panoss1442169303
Link to comment
Share on other sites

Εχω ήδη δοκιμάσει αλλα δυο. Αλλα αποτέλεσμα μηδεν. Θα βγάλω μολις τελειώσει η φόρτιση να μετρήσω τάση μπαταρίας για να δω αν δουλευουν τα κυκλώματα!

Αυτή τη στιγμή πήρα μέτρηση 14,67v

Link to comment
Share on other sites

Τι τάση βγάζουνε αυτά τα δύο;

Επίσης υπάρχουν και τροφοδοτικά λάπτοπ (π.χ. Apple, Dell) που 'μιλάνε' με το λάπτοπ και αφού...συνεννοηθούν...μετά βγάζουν τάση.

Αν δεν συνεννοηθούνε δεν βγάζουν τίποτα.:hehe:

Ίσως έπεσες σε τέτοια περίπτωση.

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.