Jump to content



Ryzen πρώτης γενιάς και 2x16GB RAM ερώτηση


gdp77

Recommended Posts

Με το setup της υπογραφής, σκέφτομαι να αναβαθμίσω σε 32GB ram.

 

Δεδομένα:

1) Δεν πέφτω κάτω από την ταχύτητα μνήμης που έχω τώρα 2933 (3000)

2) Όταν πρωτοβγήκαν οι Ryzen ήθελαν signle rank modules για να πιάσεις 3000-3200 ΜΗz. Τα δικά μου (της υπογραφής) είναι single rank

3) Σύμφωνα με τα reviews της εποχής που πρωτοβγήκαν, με 4 modules έπιανες 2666 max ακόμα και αν ήταν single rank

4) Από τότε πολλά έχουν αλλάξει με τα νεώτερα BIOS και πιθανόν τώρα τα dual rank modules να πετυχαίνουν μεγαλύτερες ταχύτητες, δεν το ξέρω όμως

 

Παίζει κανένας ryzen 1ης γενιάς με 32GB και, αν ναι, τι ταχύτητες πιάνει;

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

1700x εδω με 4χ8 3200 CL16  corsair σε μητρικη asus hero vi x370 
Απλα κουμπωσα, ανοιξε με την μια, φορτωσα xmp profile @3200 και ολα καλα.

Αντιθετα με τον 3900χ που το xmp 3200 δε λεει να το διαβασει με τπτ.  (σε μητρικη x570 gaming x gigabyte )

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, GoMaR said:

1700x εδω με 4χ8 3200 CL16  corsair σε μητρικη asus hero vi x370 
Απλα κουμπωσα, ανοιξε με την μια, φορτωσα xmp profile @3200 και ολα καλα.

Αντιθετα με τον 3900χ που το xmp 3200 δε λεει να το διαβασει με τπτ.  (σε μητρικη x570 gaming x gigabyte )

Πόσο ρεύμα δίνει default η μητρική για να σου διαβάσει 3200; 1.4v ή λιγότερο;

Ο 1700Χ σου, σίγουρα θα έχει καλύτερο IMC από τον δικό μου 1600... Αν και ποτέ δεν ξέρεις....

 

Δυστυχώς εγώ είμαι με 2x8 και ψήνομαι για άλλα 2x8 αλλά το φοβάμαι πολύ γιατί σίγουρα θα είναι διαφορετικά.... Δεν θέλω να πέσω κάτω από 2933MHz

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα να πας σε 2x16 για σιγουριά, ιδανικά από το qlv της μητρικής σου.

Μητρικές με Τ-topology (Hero 6) έχουν καλύτερες πιθανότητες λειτουργίας με 4x RAM ενώ η πλειοψηφία είναι daisy chain που λειτουργούν ιδανικά με 2x RAM.

Έτσι είναι και πιο σίγουρο οτι θα λειτουργήσεις με τις ονομαστικές ταχύτητες των μνημών.

 

Κάνε μια βόλτα στα forums της Asus και δες θέματα για την μητρική σου σε σχέση με μνήμες.

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Efialtis said:

Καλύτερα να πας σε 2x16 για σιγουριά, ιδανικά από το qlv της μητρικής σου.

Μητρικές με Τ-topology (Hero 6) έχουν καλύτερες πιθανότητες λειτουργίας με 4x RAM ενώ η πλειοψηφία είναι daisy chain που λειτουργούν ιδανικά με 2x RAM.

Έτσι είναι και πιο σίγουρο οτι θα λειτουργήσεις με τις ονομαστικές ταχύτητες των μνημών.

 

Κάνε μια βόλτα στα forums της Asus και δες θέματα για την μητρική σου σε σχέση με μνήμες.

Κάποιοι επικαλούνται στα forums της asus ότι παίζουν ok μέχρι 3066 με 4x8 setups και φτάνουν 3200 αλλά όχι prime stable.

Αλλά νομίζω ότι πιο πολύ είναι θέμα επεξεργαστή. Η AMD επισήμως υποστηρίζει 2666 για 4x8 (ryzen 1ης γενιάς), οπότε είναι θέμα πιο πολύ IMC του επεξεργαστή και λιγότερο της μητρικής νομίζω...

 

@GoMaR Μπορείς να μου πεις πιο BIOS χρησιμοποιείς;

18 minutes ago, Efialtis said:

Καλύτερα να πας σε 2x16 για σιγουριά,

 

Και τα 2x16 έχουν άλλο θέμα: Είναι (τουλάχιστον προς το παρόν) όλα dual rank και για την πρώτη γενιά Ryzen μόνο οι μνήμες single-rank μπορούσαν να ανεβάσουν πάνω από 2133-2400.

 

Βέβαια δεν ξέρω τι παίζει με τα νεώτερα BIOS, διότι τα reviews δεν υπάρχουν πλέον για να δούμε, καθώς όλοι οι reviewers ασχολούνται με ryzen 2ης και 3ης γενιάς έκτοτε.

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, gdp77 said:

Κάποιοι επικαλούνται στα forums της asus ότι παίζουν ok μέχρι 3066 με 4x8 setups και φτάνουν 3200 αλλά όχι prime stable.

Αλλά νομίζω ότι πιο πολύ είναι θέμα επεξεργαστή. Η AMD επισήμως υποστηρίζει 2666 για 4x8 (ryzen 1ης γενιάς), οπότε είναι θέμα πιο πολύ IMC του επεξεργαστή και λιγότερο της μητρικής νομίζω...

 

@GoMaR Μπορείς να μου πεις πιο BIOS χρησιμοποιείς;

 

Και τα 2x16 έχουν άλλο θέμα: Είναι (τουλάχιστον προς το παρόν) όλα dual rank και για την πρώτη γενιά Ryzen μόνο οι μνήμες single-rank μπορούσαν να ανεβάσουν πάνω από 2133-2400.

 

Βέβαια δεν ξέρω τι παίζει με τα νεώτερα BIOS, διότι τα reviews δεν υπάρχουν πλέον για να δούμε, καθώς όλοι οι reviewers ασχολούνται με ryzen 2ης και 3ης γενιάς έκτοτε.

 

141563a34960da9643fe54f6c47114e8.png

Link to comment
Share on other sites

Dual Rank πιστεύω θα παίζουν πλέον με τα νεότερα BIOS (μάθε πιο είναι το καλύτερο για 1η/2η γενιά στην μητρική σου, πριν αρχίσουν οι εκδόσεις που υποστηρίζουν 3η), τουλάχιστον με την μητρική μου έχω διαβάσει πολλά παραδείγματα με 3200+ ταχύτητες.

Δεν μπορώ να σου το εγγυηθώ βέβαια καθώς παίζει και ο IMC το ρόλο του. Κοίταξες το qlv καθόλου αν και συνήθως δεν το ενημερώνουν και πολύ πέρα από την αρχική περίοδο κυκλοφορίας της μητρικής.

Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, Efialtis said:

Δεν μπορώ να σου το εγγυηθώ βέβαια καθώς παίζει και ο IMC το ρόλο του. Κοίταξες το qlv καθόλου αν και συνήθως δεν το ενημερώνουν και πολύ πέρα από την αρχική περίοδο κυκλοφορίας της μητρικής.

 

Είναι κυριολεκτικά ΓΤΠ το QVL. Ό,τι να 'ναι και δεν ξέρεις και με ποιο BIOS το έχουν γράψει. Έχει ένα τελευταίο update του 18, αλλά ελάχιστες αναφορές σε 2*16 και μόνο 2666 DOCP. To ίδιο και για 4x8.

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

βάλε την μνήμη και την μητρική στο γκουγκλ -κόψε γράμματα αν δε δίνει αποτελέσματα- μπας και βρεις συγκεκριμένες αναφορές για τον συνδυασμό τους. Long shot αλλά δεν έχεις πολλές επιλογές. Κοίτα και στη σελίδα του κατασκευαστή της μνήμης μπας και γράφει κάτι (χλωμό)

Απορώ τι τα έχουν τα QVL.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.