Jump to content



Motherboard SPDIF out σε optical/RCA backplate


Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

Θέλω να δώσω πολυκάναλο σήμα ήχου από το PC μου σε πολυκάναλο ενισχυτή 7.1 αλλά δε ξέρω ποιός είναι ο σωστός τρόπος.

To motherboard μου είναι το https://www.gigabyte.com/Motherboard/GA-B75-D3V-rev-10#ov και, όπως φαίνεται και από τη φωτό στο σάιτ, έχει δύο pins για spdif και όχι τρία (το τρίτο πιν έπρεπε να παίρνει ρεύμα +5V από τη motherboard). Διάβασα σε άλλα σάιτ οτι μπορείς να χρησιμοποιήσεις ένα πιν από μια έξοδο usb του motherboard για να τροφοδοτήσεις το σήμα και να γίνει οπτικό.

 

Αυτά που βρίσκω είναι τέτοιου τύπου:

https://e-access.gr/καρτεσ-pci-pcmcia/2281-asus-spdif-out-optical-and-rca-out-plate-cable-bracket-coaxial-digital-audio-output-for-gigabyte-asus-mis-foxconn-motherboard.html

 

Έχει κάνει κάποιος κάτι παρόμοιο; Ή να γνωρίζει άλλο τρόπο να δώσω πολυκάναλο σήμα στον ενισχυτή μου;

 

Οποιοδήποτε σχόλιο θα εκτιμηθεί, δεν έχω βρεί κάτι παραπάνω. Νόμιζα θα είναι απλό το θέμα, αλλά φαίνεται οτι πρέπει να βάλω χέρι σε πινς.

Έγινε επεξεργασία από konnos
Link to comment
Share on other sites

Ένα πλακετάκι με bracket σαν αυτά χρειάζεται όντως τροφοδοσία 5V για να δουλέψει το τσιπ που μετατρέπει το ηλεκτρικό σήμα σε οπτικό. Αν είστε λίγο κατσαβιδάκιας, δείτε εδώ πώς μπορείτε να πάρετε 5V από θύρα USB. 

Έγινε επεξεργασία από Oric
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 5/11/2019 at 10:05 ΜΜ, το μέλος konnos έγραψε:

Λέτε να το δοκιμάσω να δω μήπως δουλεύει ως coaxial;

 

Φυσικά θα δουλέψει. Προσέξτε μόνον την πολικότητα. Ο ακροδέκτης του σήματος είναι ο κάτω. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος konnos έγραψε:

Εννοώ να δουλέψει χωρίς να συνδέσω το +5V καλωδιάκι κάπου. Από βδομάδα τώρα...

Θα δουλέψει. Έχε υπόψη σου όμως ότι το SPDIF δεν μπορεί να μεταφέρει 7.1 διακριτά κανάλια.

Εάν έχεις HDMI με audio out, είναι προτιμότερο.

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.