Jump to content



J45/ AP45 Mini PC - Black 8GB LPDDR4+512GB SSD J4205


Recommended Posts

https://www.gearbest.com/mini-pc/pp_009893319654.html
https://www.gearbest.com/mini-pc/pp_009283725637.html

Καλησπέρα παιδιά βρήκα τα mini pc από τα παραπάνω Link στα 180 ευρώ τελική τιμή. 8/512 έκδοση.

Στο σπίτι χρησιμοποιώ αποκλειστικά το laptop με external screen αλλά όταν λείπω θέλω να μένει κάτι πίσω το οποίο να μπορεί να κάνει όλες τις βασικές λειτουργίες για όποιον είναι σπίτι.
Office, youtube , netflix , teamviewer , skype etc.

Έλεγα να γλιτώσω κάτι μιας και σκεφτόμουν να φτιάξω ένα φθηνό build , όσο πιο compact , γίνεται και επειδή έχω πολλά ταξίδια μου αρέσει η ιδέα ότι μπορεί να μπει και στην βαλίτσα αν τύχει να μείνω εξωτερικό αρκετές βδομάδες. 

Τι λέτε εσείς; Αξίζει να πάω σε κάτι τέτοιο ή πεταμένα λεφτά;
PS. Πριν μετακομίσω στο σπίτι είχα ενα σύστημα με xeon x5460 το οποίο το χάρισα σε ένα πρωτοετή που δεν είχε pc και μας κάλυπτε πλήρως για αυτά που χρειάζονταν. 
PS2. Αν δεν αξίζει θα πάω για στήσιμο ενός φθηνού build και αγορά ενός φθηνού laptop.  Οπότε πείτε μου προτάσεις για αυτά τα δύο :) 

Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, BasiliCeLew said:

Τι λέτε εσείς; Αξίζει να πάω σε κάτι τέτοιο ή πεταμένα λεφτά;
PS. Πριν μετακομίσω στο σπίτι είχα ενα σύστημα με xeon x5460 το οποίο το χάρισα σε ένα πρωτοετή που δεν είχε pc και μας κάλυπτε πλήρως για αυτά που χρειάζονταν. 
PS2. Αν δεν αξίζει θα πάω για στήσιμο ενός φθηνού build και αγορά ενός φθηνού laptop.  Οπότε πείτε μου προτάσεις για αυτά τα δύο :) 

 

το μεγάλο πρόβλημα αυτού είναι τι θα κάνεις αν για παράδειγμα χτυπήσει μια μητρική
που θα βρεις "ανταλλακτικά"
αν το budget σου ανεβαίνει πάντως

πας σε κάτι τέτοιο για τροφοδοτικό (θες και 1 λαπτοπ για την είσοδο)

αγοράζεις κάποιο mini case  (ότι δεις στο skroutz)
και μετά αποφασίζεις τι θέλεις
στο cpu/mobo σκέλος, οι am4 έχουν ακριβές μητρικές, οι intel είναι πιο ακριβοί στο cpu σκέλος

 

τέλος υπάρχουν και τα barebones για intel που βάζεις ότι cpu/ram/hdd θες (και υποστηρίζει)

σίγουρα πάντως το κόστος θα είναι υψηλότερο έτσι (θα έλεγα πάνω κάτω διπλάσιο)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, yanni said:

Προσωπικά δεν έχω και την καλύτερη άποψη για οτιδήποτε ανήκει στην σειρά Atom. Μήπως να έψαχνες κάτι αντίστοιχο, αλλά Core αρχιτεκτονικής; Κανένα i3 π.χ.


https://ark.intel.com/content/www/us/en/ark/products/95591/intel-pentium-processor-j4205-2m-cache-up-to-2-6-ghz.html

Αυτόν έχει είναι πολύ σάπιος πιστεύεις;  Μετά με +50 ευρώ έχει με τον i3-5005u αλλά δεν ξέρω αν αξίζει πραγματικά τα 50 ευρώ παραπάνω
https://cpu.userbenchmark.com/Compare/Intel-Pentium-J4205-vs-Intel-Core-i3-5005U/m221469vsm24957

 

1 hour ago, shattered said:

 

το μεγάλο πρόβλημα αυτού είναι τι θα κάνεις αν για παράδειγμα χτυπήσει μια μητρική
που θα βρεις "ανταλλακτικά"
αν το budget σου ανεβαίνει πάντως

πας σε κάτι τέτοιο για τροφοδοτικό (θες και 1 λαπτοπ για την είσοδο)

αγοράζεις κάποιο mini case  (ότι δεις στο skroutz)
και μετά αποφασίζεις τι θέλεις
στο cpu/mobo σκέλος, οι am4 έχουν ακριβές μητρικές, οι intel είναι πιο ακριβοί στο cpu σκέλος

 

τέλος υπάρχουν και τα barebones για intel που βάζεις ότι cpu/ram/hdd θες (και υποστηρίζει)

σίγουρα πάντως το κόστος θα είναι υψηλότερο έτσι (θα έλεγα πάνω κάτω διπλάσιο)

Βασικά αν χαλάσει η μητρική πάει για πέταμα, τόσο απλά,  αρκεί να μην πεθάνει τουλάχιστον στον πρώτο χρόνο ? 

Αν είχα χρόνα θα έμπαινα σε λογική "χειρουργείων" θα  έκανα ένα συστηματάκι με Mini ITX και AMD να πω την αλήθεια. (έχω ένα τέτοιο project
 με custom σχεδιασμό του case σε Autocad/catia που χρησιμοποίησα τον ίδιον το σκελετό για ψύξη με εναλλάκτη θερμότητας για fan-less υλοποίηση , είχα πολύ ελεύθερο χρόνο ως φοιτητικής ?).


Δεν είναι τόσο για το συνολικό κόστος αλλά περισσότερο για το πόσο θα χρησιμοποιηθεί/αξιοποιηθεί. 

Δηλαδή το πολύ να δουλεύει 3-4 μήνες το χρόνο στο σύνολο. Και αν κάνω  κανονικό build νιώθω σαν να "πετάω" τα λεφτά μιας και θα έχει μέσα στο νερό διπλάσια τιμή. 
Αλλά από την άλλη αν χαλάσει η μητρική πετάω κατευθείαν 180 ευρώ ? 

Δεν ξέρω πραγματικά...χαχαχα

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος BasiliCeLew έγραψε:

https://ark.intel.com/content/www/us/en/ark/products/95591/intel-pentium-processor-j4205-2m-cache-up-to-2-6-ghz.html

Αυτόν έχει είναι πολύ σάπιος πιστεύεις;  Μετά με +50 ευρώ έχει με τον i3-5005u αλλά δεν ξέρω αν αξίζει πραγματικά τα 50 ευρώ παραπάνω
https://cpu.userbenchmark.com/Compare/Intel-Pentium-J4205-vs-Intel-Core-i3-5005U/m221469vsm24957

 

Ο συγκεκριμένος i3 είναι παλαιότερος νομίζω του J4205 και υστερεί στα γραφικά, οπότε μάλλον όχι. Αυτός που θα κοίταγα θα ήταν κάποιος σαν τον i3 7100U (UserBenchmark: Intel Core i3-7100U vs Pentium J4205 ) ή κάποιος νεώτερος.

 

Πάντως με καμιά 250άρα(?) φτιάχνεις σύγχρονο mini ITX PC.

Έγινε επεξεργασία από yanni
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 11/7/2019 at 2:27 AM, yanni said:

 

Ο συγκεκριμένος i3 είναι παλαιότερος νομίζω του J4205 και υστερεί στα γραφικά, οπότε μάλλον όχι. Αυτός που θα κοίταγα θα ήταν κάποιος σαν τον i3 7100U (UserBenchmark: Intel Core i3-7100U vs Pentium J4205 ) ή κάποιος νεώτερος.

 

Πάντως με καμιά 250άρα(?) φτιάχνεις σύγχρονο mini ITX PC.

Ναι έχω βρεί μερικά τέτοια αλλά το κόστος , ακόμα και σε χονδρική που βλέπω, είναι αρκετά μεγάλο που δεν αξίζει από τα φτιάξω ένα κανονικό build. 
Ίσως αυτό το μήνα να αγοράσω κομμάτι κομμάτι σε προσφορές απλά για να κρατήσω το κόστος χαμηλό ώστε να μην το έχω στο μυαλό μου. 

 

On 11/7/2019 at 8:07 AM, ΓιαγκΤ said:

To Raspberry Pi 4 χρησιμοποιούν πάρα πολλοί για αυτή τη δουλειά

 

Θέλω οπωσδήποτε να τρέχει windows ώστε να έχω πρόσβαση σε όλα τα αρχεία κατευθείαν και εφαρμογές. Το Raspberry Pi 4 έχει δικιά του έκδοση Windows? Θα το ψάξω λίγο αυτό γιατί ξέχασα την κατηγορία αυτή τελείως! 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.