Jump to content



Δεν έχω ίντερνετ σε ένα υπολογιστή δικτύου.


def

Recommended Posts

Έχουμε ένα πρόβλημα με ένα από τους υπολογιστές τοπικού δικτύου. Ενω δίνει φουλ ίντερνετ δεν μου αφήνει να αλλάξω την επιλογή από δημόσιο δίκτυο σε τοπικό για να εχω ίντερνετ. Μου βγάζει μυνήμα να μπω σαν admin. Πως μπορώ να το παράκαμψω? Στο σηματάκι του δικτύου μου βγάζει το κλασικό κίτρινο τρίγωνακι. Μπαίνω στις ιδιότητες και δίνει φουλ ίντερνετ αλλά δεν με αφήνει να μπω σε σελίδα. 

Έγινε επεξεργασία από def
Link to comment
Share on other sites

το λειτουργικό είναι windows 10;
αν ναι, τότε για να κάνεις την αλλαγή πρέπει να έχεις κάνει login ως admin στον υπολογιστή ή αν χρησιμοποιείς την γραμμή εντολών για να κάνεις την αλλαγή (δεν το νομίζω) να την έχεις ανοίξει με δικαιώματα admin (δεξί κλικ στο Start κι επιλέγεις εκεί που είναι να ανοίξεις την γραμμή εντολών την επιλογή που σε παρένθεση γράφει Admin).

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά συγνώμη για  τα μισόλογα. Τα Windows είναι 7. Το δίκτυο δεν γνωρίζω ποιος το έστησε. Έχει 5 υπολογιστές. Η 4 έχουν ίντερνετ αυτός δεν έχει. Ο υπολογιστής αυτός συνδέεται σε άλλο ρουτερ γιατί ειναι στον τρίτο όροφο. Οι άλλοι υπολογιστές συνδέονται σε άλλο ρουτερ. 

Έγινε επεξεργασία από def
Link to comment
Share on other sites

https://support.microsoft.com/en-gb/help/2578723/windows-7-network-connections-are-stuck-in-public-mode

δες κι αυτό αν είναι τέτοιο θέμα

κι αν θέλεις/μπορείς μέσω Registry αυτό
 

If you need to edit the network location directly, it is stored in the registry at HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\NetworkList\Profiles.

Remember to restart the Windows Firewall service after a change.

I had to use this method to force my firewall setting into the Domain networks profile by changing the network profile's Category value to 2.

Setting the Value of Category to 1 will set it to private.

  • Value of 0: public
  • Value of 1: private
  • Value of 2: domain

Any value other than 0, 1, or 2 will set it to Public

 

Έγινε επεξεργασία από salde
  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, def said:

Παιδιά συγνώμη για  τα μισόλογα. Τα Windows είναι 7. Το δίκτυο δεν γνωρίζω ποιος το έστησε. Έχει 5 υπολογιστές. Η 4 έχουν ίντερνετ αυτός δεν έχει. Ο υπολογιστής αυτός συνδέεται σε άλλο ρουτερ γιατί ειναι στον τρίτο όροφο. Οι άλλοι υπολογιστές συνδέονται σε άλλο ρουτερ. 

Πριν αρχίσετε να πειράζετε registry, ελέγξτε τις ρυθμίσεις του router αυτού. Υποψιάζομαι λάθος ρύθμιση bridge mode (ή repeater mode) ή προβληματική συνεργασία DHCP με το main router που μοιράζει internet.

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 2
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Long shot, αλλά βγάλε τον υπολογιστή από το ρεύμα και άστον κάνα λεπτό πατώντας που και που το power.

Μου έτυχε προχθές το σε έναν ακριβώς το ίδιο και έφτιαξε έτσι.

Προφανώς κάποια λαλακία έπαιξε με τα ρεύματα της μητρικής.

Έγινε επεξεργασία από paxman
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον gdp77.

 

Ένα ipconfig /all από τον υπολογιστή που έχει ιντερνετ και από τον υπολογιστή που δεν έχει internet ίσως δώσει πληροφορίες.

 

Το "από δημόσιο δίκτυο σε τοπικό για να εχω ίντερνετ" δεν χρειάζεται.

Η διαφοριά δεν είναι για να σου δώσει Internet, αλλά σχετίζεται με τα Security Rules του λειτουργικού.

Αν έγραφε και δίκτυο καφετέριας έπρεπε να έχεις Internet αν όλα τα υπόλοιπα είναι σωστά.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.