Jump to content



δίσκος σε κατάσταση achi


Recommended Posts

καλησπέρα σε όλους,

 

έχω βάλει ένα δίσκο western 160 gb digital στον υπολογιστή αλλα δεν κάνει boot όταν είναι σε κατάσταση achi

 

σε κατάσταση ide κάνει boot στα windows 7 κανονικά

 

μου έχουνε πει ότι είναι καλύτερα να έχω τον δίσκο σε κατάσταση achi στα windows 7

 

ο δίσκος είναι προσωρινoς

 

δεν ξέρω τι κερδίζω με την κατάσταση

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Υποστήριξη NCQ κερδίζεις. Θα πρέπει να αλλάξεις στο REGISTRY το κλειδί 

HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\services\msahci\start από 3 σε 0 και μετά να αλλάξεις το ide σε ahci στο bios για μπορέσουν να ξεκινήσουν τα windows.
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
On 10/12/2019 at 6:12 ΜΜ, το μέλος Γιάννης_84 έγραψε:

Υποστήριξη NCQ κερδίζεις. Θα πρέπει να αλλάξεις στο REGISTRY το κλειδί 


HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\services\msahci\start από 3 σε 0 και μετά να αλλάξεις το ide σε ahci στο bios για μπορέσουν να ξεκινήσουν τα windows.

 

καλησπερα να ρωητσω και καλα αν εχεις μονο τα 7 αν ο δισκος ειναι dual boot και εχεις και xp τι πρεπει να κανεις σε αυτα για να ειναι καλυμμένα και τα δυο συστηματα

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
On 12/10/2019 at 6:12 PM, Γιάννης_84 said:

Υποστήριξη NCQ κερδίζεις.

 

Εξαιρετικό λινκ για όσους έχουν όρεξη να μάθουν!

 

On 1/20/2020 at 10:00 PM, dukepapas said:

 

καλησπερα να ρωητσω και καλα αν εχεις μονο τα 7 αν ο δισκος ειναι dual boot και εχεις και xp τι πρεπει να κανεις σε αυτα για να ειναι καλυμμένα και τα δυο συστηματα

 

Πρώτα εγκατάσταση τα XP με AHCI, και μετά το εφτάρι χωρίς αλλαγές στο BIOS, μια είναι η σωστή διαδικασία.

Εγώ δουλεύω  AHCI - RAID (single boot).

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 12/10/2019 at 5:08 PM, nikonick said:

καλησπέρα σε όλους,

 

έχω βάλει ένα δίσκο western 160 gb digital στον υπολογιστή αλλα δεν κάνει boot όταν είναι σε κατάσταση achi

 

σε κατάσταση ide κάνει boot στα windows 7 κανονικά

 

μου έχουνε πει ότι είναι καλύτερα να έχω τον δίσκο σε κατάσταση achi στα windows 7

 

ο δίσκος είναι προσωρινoς

 

δεν ξέρω τι κερδίζω με την κατάσταση

 

 

 

 

 

Προφανώς έχεις εγκαταστήσει τα WIN 7 σε IDE mode. Τώρα που πας να γυρίσεις τον δίσκο σε ACHI, λογικό να μην μπουτάρουν τα Windows. Χρειάζεται να εγκαταστήσεις τα WΙΝ ξανά με τον δίσκο σε ACHI. Δεν ξέρω αν υπάρχει και κάποιο εργαλείο μετατροπής IDE-->ACHI εγκατάστασης, για να γλιτώσεις το format.

 

Για τις διαφορές και τι κερδίζεις από το ACHI mode, δες εδώ

WWW.DIFFEN.COM

AHCI and IDE are two modes in which a hard drive communicates with the rest of the computer system using a SATA storage controller. SATA hard drives can operate in a backward-compatible PATA/IDE mode, a standard...

 

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.