Jump to content



Πως να κάνω streaming???


Recommended Posts

Ανοίγω ένα θέμα για το stream γτι δεν εχω βρει κάτι αντίστοιχο ώστε όσοι χρειαζόμαστε βοήθεια να γράφουμε εδω..

Λοιπον εγω προσωπικά θα ήθελα να ασχοληθώ με το stream αν τα καταφέρω φυσικά..

Το hardware Μου αναγράφετε στην υπογραφή μου..Προσπάθησα να κάνω stream με το streamlabs αλλα με λίγα λεπτά μου κρασάρει...

Εχω VDSL 50 με 5 upload και 48 download...

Τι ρυθμίσεις πρέπει να κάνω για να μπορεί να δουλέψει σωστά το stream???

 

IMG_20191225_185345.jpg

IMG_20191225_185353.jpg

IMG_20191225_185406.jpg

IMG_20191225_185358.jpg

IMG_20191225_185419.jpg

IMG_20191225_185409.jpg

Έγινε επεξεργασία από Darap21
Link to comment
Share on other sites

Δεν ασχολούμαι με streaming, αλλά βλέπω τακτικά το κανάλι EposVox. Ο τύπος φαίνεται ότι το γνωρίζει το αντικείμενο υπερβολικά καλά και αν δεν κάνω λάθος χρησιμοποιεί OBS.

 

https://www.youtube.com/channel/UCRBHiacaQb5S70pljtJYB2g

 

 

Γενικά όποιο λογισμικό και αν επιλέξεις να χρησιμοποιήσεις, καλή επιτυχία, διότι έχεις πολλά να μάθεις πριν μπορέσεις να φτάσεις σε ένα καλό επίπεδο.

 

Αν μπεις στο τριπάκι, σιγά σιγά θα αρχίσεις να ψάχνεις και για καλό μικρόφωνο, capture card, κάμερα (γιατί οι webcams είναι απαράδεκτες κτλ).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οταν λες κρασαρει κλεινει το προγραμμα? Αν ναι τοτε εχεις προβλημα. Δεν πρεπει να συμβαίνει κατι τετοιο. Αν εννοεις οτι dropαρει frames τοτε ειναι αλλο θεμα αυτο. Καταρχας βαλε rgb αντι για nv12 οπως και 701 colour και full. Επισης για να μην σουβκανει rescale κανε το canvas 720p και αυτό κ προσαρμοσε την εικονα ξανα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Με 5upload γραμμή , λίγο δύσκολο το κόβω , παρόλου που απο hardware είσαι ok σε περιορίζει η γραμμή , το οπτικό θα είναι χάλια και το ping σου θα είναι μονίμος στο θεό.Εκτός και αν θες να στριμμάρεις single player ή κάνα hearthstone για 720p πάντα .

Link to comment
Share on other sites

Οχι κανεις λαθος. Τοσος κοσμος κανει stream με 50αρα και fps games. Απλα περιοριζεσαι στα 3300kbps bitrate γιατι μετα αρχιζει και εχει ping/frame drops και γενικα bottleneckαρει η γραμμη. Μπορει να δινει 720/40fps ας πουμε για να μην φαινεται minecraft οταν εχει αποτομες κινησεις.

Link to comment
Share on other sites

@Darap21

1. Με 5mbit upload, το μεγιστο bitrate που μπορεις να βαλεις εαν θες αξιοπρεπες ping ειναι 3500.

2. Αλλαξε τον ηχο απο 160kbps σε 96kbps για. (τα kbps του ηχου και του βιντεο αθροιζονται, οποτε θα εχεις 3500+96)

3. Αλλαζεις τον καμβα απο 1920Χ1080 σε 1280Χ720 και κανει fit to screen το source σου.

4. Αναλογα τα games που θες αλλαζεις και τα fps, γενικως ειναι καλυτερα να εχεις smooth εικονα απο την τελεια οπτικα εικονα αλλά εαν ειναι ο αλλος να βλεπει μονιμα pixel καλυτερα να κατεβαζεις τα fps σου. Δοκιμασε το 48fps ακομα και τοι 30fps εαν η ποιοτητα των 60fps δε σε ικανοποιει.

5. Το οτι παιζεις με nvenc κανει τα παντα χειροτερα, ο nvenc ειτε παλιος ειτε καινουργιος ειναι χειροτερος σε ποιοτητα απο το h264 και ειδικα στα χαμηλα bitrate οπως αυτα που κανουμε stream η διαφορα μεγαλωνει και αλλο. Οποτε μπορεις να τον βοηθησεις κατεβαζοντας τα fps.

6. Σταματα το Multistream σε twitch και facebook και διαλεφε μονο μια πλατφορμα που θα παιζεις. Δεν εχει γραμμη για multistream.

7. Απενεργοποιησε το "enforce streaming service bitrate limits"

 

Δεν εισουν σαφης τι εννοεις σου κρασαρει, σου κρασαρει το game ? το streamlabs ? το pc?

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος panoc έγραψε:

@Darap21

1. Με 5mbit upload, το μεγιστο bitrate που μπορεις να βαλεις εαν θες αξιοπρεπες ping ειναι 3500.

2. Αλλαξε τον ηχο απο 160kbps σε 96kbps για. (τα kbps του ηχου και του βιντεο αθροιζονται, οποτε θα εχεις 3500+96)

3. Αλλαζεις τον καμβα απο 1920Χ1080 σε 1280Χ720 και κανει fit to screen το source σου.

4. Αναλογα τα games που θες αλλαζεις και τα fps, γενικως ειναι καλυτερα να εχεις smooth εικονα απο την τελεια οπτικα εικονα αλλά εαν ειναι ο αλλος να βλεπει μονιμα pixel καλυτερα να κατεβαζεις τα fps σου. Δοκιμασε το 48fps ακομα και τοι 30fps εαν η ποιοτητα των 60fps δε σε ικανοποιει.

5. Το οτι παιζεις με nvenc κανει τα παντα χειροτερα, ο nvenc ειτε παλιος ειτε καινουργιος ειναι χειροτερος σε ποιοτητα απο το h264 και ειδικα στα χαμηλα bitrate οπως αυτα που κανουμε stream η διαφορα μεγαλωνει και αλλο. Οποτε μπορεις να τον βοηθησεις κατεβαζοντας τα fps.

6. Σταματα το Multistream σε twitch και facebook και διαλεφε μονο μια πλατφορμα που θα παιζεις. Δεν εχει γραμμη για multistream.

7. Απενεργοποιησε το "enforce streaming service bitrate limits"

 

Δεν εισουν σαφης τι εννοεις σου κρασαρει, σου κρασαρει το game ? το streamlabs ? το pc?

 

Έβαλα τις ρυθμίσεις π λες και θα ξανα δοκιμάσω???Εννοώ οτι μου κράσαρε το streamlabs..Χθες που δοκίμασα με αλλες ρυθμίσεις δεν μου κράσαρε πάντως αλλα ειναι αρκετά σκοτεινό το βίντεο...Εδω ειναι και το καναλι μου...

Ο h264 είναι τις amd?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Λοιπόν αυτες της μέρες έκανα αγορά κάμερας και ξανα δοκίμασα να κανω streamm

Ακόμα έχω θέματα...Έκανα οτι μ εχει πει o icy και πάλι εχω θέμα..Τα θέματα ειναι τα εξής

1. Η εικόνα στο live ειναι σκοτεινή..

2. Εχω frame drops

3. Κολλάει πολύ

Κάποια βοήθεια???

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.