Jump to content



Ώρα για αναβάθμιση. Γνώμες και προτάσεις...


Recommended Posts

Καλημέρα και χρόνια πολλά σε όλους!

Μετά από 8 χρόνια, ήρθε η ώρα για αναβάθμιση σε CPU-Mobo-RAM.

Ο 2600Κ με έβγαλε ασπροπρόσωπο τόσα χρόνια αλλά πλέον έχει αρχίσει εδώ και καιρό 

να φαίνεται η ηλικία του.

Χρήση κυρίως casual gaming (σε 3440x1440p), browsing και rendering σε Αutocad και 3D Studio Max.

 

Μετά από 15 χρόνια, λέω να επιστρέψω στη κόκκινη και προσανατολίζομαι στις εξής επιλογές.

Το μηχάνημα σκοπεύω να το κρατήσω αντίστοιχα αρκετά χρόνια μιας και το μικρόβιο να αναβαθμίζω κάθε 6 μήνες έχει περάσει εδώ και καιρό.

 

Λέω να πάω στα εξής:

 

- CPU AMD 3700X3600Χ ως φθηνότερη εναλλακτική)

- MOBO Gigabyte Auros Elite X570.

- RAM Hyper X Predator 2*8GB DDR4 3200Mhz

- SSD Adata XPG SX8200 Pro M.2 500GB

- CPU Cooler Noctua NH-U12S Chromax.Black

 

Κουτί-PSU-GPU- HDD-fans κλπ, θα κρατηθούν από το τωρινό σύστημα.

 

Αξίζει να πάω στη Noctua μιας και το πιθανότερο είναι να μην ασχοληθώ με o/c?

Κυρίως με νοιάζουν οι καλές θερμοκρασίες και η απόλυτη ησυχία μιας και είμαι παράξενος με το θόρυβο των fans.

 

Aναμένω γνώμες και προτάσεις ?

 

Link to comment
Share on other sites

Aπό τη στιγμή που το πιθανότερο είναι να μην ασχοληθώ με o/c, ποιος ο λόγος?

Οκ, λογικα ένας 14αρης ανεμιστήρας δουλεύει σε χαμηλότερες στροφές οπότε κάνει και λιγότερο θόρυβο

αλλά η ψύκτρα είναι γκουμούτσα, το βάρος μεγαλύτερο ενώ ανοίγουν και θέματα συμβατότητας με mobo.

To θέμα μου είναι κυρίως αν με το wraith cooler θα είμαι οκ ή να πάω στη 12αρα Noctua.

(Aν και μεταξύ μας ποτέ δεν συμπάθησα τις stock ψύκτρες)

Link to comment
Share on other sites

το γράφεις μόνος σου. Λιγότερος θόρυβος για ίδια ψύξη ή ίσος θόρυβος για περισσότερη. Συμφωνώ για το άσχημο του μεγέθους αλλά από τη στιγμή που μπαίνει ψύκτρα νομίζω καλύτερα η μεγαλύτερη που χωρά.

Link to comment
Share on other sites

Βάιε Χρόνια Πολλά και Καλή Χρονιά

Εκεί που είσαι ημουνα και δω που είμαι θα ρθεις ?

Με 2600Κ και Sabertooth Z77 από το 2012 ....το 2019 Νοέμβριο πήγα σε AMD3700XGigabyte Aurus Elite X570

3 πράγματα πείραξα που μου είπαν απο bios και ο πυρήνας παίζει από 4250-4350 all cores non effective (στο hwinfo κοιτάμε τα effective που είναι ο μέσος όρος ; τα λεω καλά ; δεν τα ξέρω καλά...)

από 4c/8t στα 4400 έχω παει στα 8c/16t νεότερης αρχιτεκτονικής 

Η ψύχτρα Noctua D14 παρέμεινε...οπότε δεν μπορώ να σου πω τι κάνει /τι δεν κάνει η wraith....

Έγινε επεξεργασία από sstav
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

εμεινα με την ίδια1080τι....Στα 2560χ1440 ειδα διαφορές (10-20%) λόγω του γεγονότος ότι η κάρτα υπολειτουργούσε ουσιαστικά ...στο msi afterburner φαίνοταν 85--90% στο gpu ,αναλόγως το παιχνίδι.. Τώρα δειχνει 98-99%....

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς στην ίδια φάση είμαι κ γω.

 

Προτείνω 32gb μνήμη 3200/3600 από τώρα.

Προτείνω 3600 απλό κ σε 6-8-10 μήνες (και λίγο αργότερα), πηγαίνεις σε 3900/3950Χ ή κάποιον από την 4000 σειρά αν συμφέρει.

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.