Jump to content



επεξεργασια βιντεο


Recommended Posts

Το davinci που σου πρότειναν πιο πάνω κάνει παπάδες, εδώ έχει και έναν οδηγό σε βίντεο, είναι σχετικά παλιός οδηγός αλλά θα καταλάβεις.

Αν σου φανούν πολύ πολύπλοκα τα παραπάνω, για απλά τελείως ερασιτεχνικά κοψίματα-ραψίματα και μετατροπές κλπ υπάρχει και το format factory.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για κοψιμο βιντεο, το πιο γρηγορο και ευκολο ειναι το δωρεαν avidemux  http://avidemux.sourceforge.net/ 

Για κοψιμο βιντεο, δεν υπαρχει ανταγωνισμος.

Αν κοβεις πανω σε keyframe το αποτελεσμα ειναι ακαριαιο. Αν θες ακριβεια καρε, τοτε κανει κωδικοποιηση οπως ολα τα προγραμματα και αργει. Υπαρχουν καποια που κανουν κωδικοποιηση μονο στα καρε που κοβεις, και το αποτελεσμα δεν αργει τοσο, οπως το  solveigmm video splitter.

 

 

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 1/16/2020 at 6:15 PM, gunsnrose123 said:

καλησπέρα θέλω ένα πρόγραμμα για να μπορώ να κόβω βίντεο όχι κάτι πολύπλοκο ξερετε κάποιο ?

ευχαριστώ 

 

23 hours ago, GoMaR said:

sony vegas, davinci, premiere..

 

 

Δηλαδή -καταλαβαίνω- ότι θέλει εντελώς ερασιτεχνική χρήση για κοπτοραπτική video και του προτείνετε state of the art λογισμικό για hardcore professionals.... To davinci παίζει να το χρησιμοποιούν και στο Hollywood, ενώ το premiere είναι πανάκριβο.

 

Τέσπα, περί ορέξεως, ο καθένας με την γεύση που προτιμά....

 

Από εμένα οι προτάσεις είναι open source / εύκολο UI / δωρεάν / καλό community για support:

 

1) Kdenlive

2) OpenShot

3) Shotcut

 

Για proprietary λύση με μικρό (σχετικά) κόστος προτείνω: PowerDirector

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για απλό κόψιμο και επανασυμπίεση (κυρίως βιντεο που τράβηξα από το κινητό σε τεράστιο bitrate και θέλω να κρατήσω κάποιο συγκεκριμένο απόσπασμα σε φυσιολογικό μέγεθος αρχείου) χρησιμοποιώ το handbrake.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, GriGaS said:

Για απλό κόψιμο και επανασυμπίεση (κυρίως βιντεο που τράβηξα από το κινητό σε τεράστιο bitrate και θέλω να κρατήσω κάποιο συγκεκριμένο απόσπασμα σε φυσιολογικό μέγεθος αρχείου) χρησιμοποιώ το handbrake.

 

Νόμιζα ότι αυτό ήταν μόνο για μετατροπές. Δεν το ήξερα ότι κάνει και κοπτοραπτική. Χρήσιμη πληροφορία!

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, gdp77 said:

 

 

 

Δηλαδή -καταλαβαίνω- ότι θέλει εντελώς ερασιτεχνική χρήση για κοπτοραπτική video και του προτείνετε state of the art λογισμικό για hardcore professionals.... To davinci παίζει να το χρησιμοποιούν και στο Hollywood, ενώ το premiere είναι πανάκριβο.

 

Τέσπα, περί ορέξεως, ο καθένας με την γεύση που προτιμά....

 

Από εμένα οι προτάσεις είναι open source / εύκολο UI / δωρεάν / καλό community για support:

 

1) Kdenlive

2) OpenShot

3) Shotcut

 

Για proprietary λύση με μικρό (σχετικά) κόστος προτείνω: PowerDirector



Κοιτα, δεν εχεις αδικο απο την οπτικη σου, αλλα ειπα αυτα που ξερω σαν προγραμματα ( ελαχιστα σαν χρηστης)
Το premiere μπορει να χρησιμοποιηθει για πολυ απλη χρηση εως για μονταζ ολοκληρων ταινιων. Εχω φτιαξει corparate videos εως και μονταζ για εκπομπες της ΕΡΤ.
Επισης δε μιλησε για δωρεαν οποτε δε ξερω τι σκοπο εχει.

edit: και σιγα τα state of the art προγραμματα..
Εχεις δουλεψει avid media composer? Θα γελας απο δω μεχρι Αυστραλια.
 

 

Έγινε επεξεργασία από GoMaR
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος gdp77 έγραψε:

Δεν το ήξερα ότι κάνει και κοπτοραπτική

 

Μόνο κοπτική κάνει. Του στυλ έχω ενα βιντεο μισή ώρα από τη σχολική γιορτή και θέλω να κρατήσω τα 2 λεπτά που λέει ποίημα η κόρη ώστε να το στείλω στις θείες.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.