Jump to content



Network drive letter problems


Recommended Posts

Καλημέρες με ένα μικρό θεματάκι. 

Σε ένα pc στην δουλειά υπήρχε εγκατάσταση windows 10 που δούλευε κανονικά. Υπήρχαν και 4 network drives (W,X,Y,Z) για τα NAS και server κι όλα καλά.

Επειδή ο SSD 120GB που ήταν εγκατεστημένο το λειτουργικό έκανε κάποια κουλά, τον άλλαξαν με έναν καινούριο 240GB και για να μην ξαναρυθμίζουν τα πάντα, έκαναν restore ένα image του παλιού με το Macrium Reflect. Μπήκαν τα 120 κανονικά και τα υπόλοιπα εμφανίζονταν ως unallocated ή κάτι τέτοιο. Το διόρθωσαν με το Easeus partition manager και πλέον υπάρχει ένας δίσκος 240GB που τα έχει όλα και συμφέρει.

Εδώ ερχόμαστε σε ένα προβληματάκι που εμφανίστηκε. Για κάποιο λόγο, ένα από τα system partition που υπήρχαν, πήρε το Ζ το οποίο το έχει κανονικά το ένα από τα NAS και πλεόν δεν ανοίγει γιατί λέει πως το όνομα αυτό είναι ήδη σε χρήση. Ανοίγοντας diskpart από cmd και δίνοντας list volume, παίρνω το παρακάτω. Με select volume 3 και remove letter Z φεύγει το γράμμα από το system και μπορούμε να ξαναχρησιμοποιήσουμε το NAS όπως πριν το restore στον καινούριο SSD. Σε κάθε restart όμως, επανέρχεται το γράμμα στο system κι έχουμε τα ίδια.

 

  Volume ###  Ltr        Label            Fs         Type           Size        Status      Info
  ----------             ---          ----------          -----        ----------        -------        ---------        --------
  Volume 0      E                                               DVD-ROM         0 B  No Media
  Volume 1      C           Windows      NTFS   Partition    222 GB  Healthy    Boot
  Volume 2                                          NTFS   Partition    477 MB  Healthy
  Volume 3      Z           SYSTEM       FAT32  Partition    100 MB  Healthy   System
  Volume 4      D           Storage        NTFS   Partition     931 GB  Healthy

 

Η μια λύση που είναι και εύκολη, είναι απλώς να βάλουμε το συγκεκριμένο το NAS σε άλλο γράμμα και να τελειώνει η υπόθεση. Απλώς μου αρέσει η "αρμονία" και προτιμώ σε όλους τους υπολογιστές να έχουν τα πράγματα με την ίδια λογική, οπότε αν υπάρχει άλλη λύση θα ήταν καλοδεχούμενη. Να μάθουμε και κάτι ακόμη που δεν ξέρουμε βρε παιδάκι μου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ίσως χαζή η πρότασή μου
αλλά μήπως το disk management των windows έχει καλύτερη τύχη?

 

διαφορετικά υπάρχει αυτό από microsoft (αλλά το αναφέρει για xp, δεν ξέρω αν ισχύει ακόμη)
https://support.microsoft.com/en-us/help/223188/how-to-restore-the-system-boot-drive-letter-in-windows

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, shattered said:

ίσως χαζή η πρότασή μου
αλλά μήπως το disk management των windows έχει καλύτερη τύχη?

Από εκεί ξεκίνησα, αλλά δεν με αφήνει ουσιαστικά να κάνω τίποτα στο συγκεκριμένο partition ?

image.thumb.png.c8251f9b2df625fd96e56b3f885e7880.png

 

 

14 minutes ago, shattered said:

διαφορετικά υπάρχει αυτό από microsoft (αλλά το αναφέρει για xp, δεν ξέρω αν ισχύει ακόμη)
https://support.microsoft.com/en-us/help/223188/how-to-restore-the-system-boot-drive-letter-in-windows

Νομίζω το είχα δει αυτό, αλλά μπορεί και να το είχα παραβλέψει λόγω XP. Θα κάνω μια δοκιμή.

Link to comment
Share on other sites

είναι μάλλον bootloader έχεις δοκιμάσει να ψάξεις στο google για λύση;

βάλε κάτι τέτοιο: Easeus partition manager 100 MB letter Z fat 32

αν δεν βτριε λύση ρίξε μια ματιά στο παρακάτω: https://superuser.com/questions/1114093/how-to-hide-efi-partition

Έγινε επεξεργασία από salde
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@paxman Με diskpart παίζω ήδη βρε άνθρωπα, το γράφω στο 1ο ποστ! Thanks for the input though :)

 

@salde Αυτό ήταν κι ένα από τα ποστ που είχα δει κι από εδώ ακολούθησα την οδο του diskpart. Στο σημείο που έμπαινες registry για να σβήσεις από το Computer\HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\MountedDevices το \DosDevices\Ζ: δεν έπαιζε και επανεμφανιζόταν μετά από restart. Τώρα που τα έκανα όλα από την αρχή φαίνεται να παίζει κανονικά! Μόνο κάτι windows updates είχαν γίνει ενδιάμεσα. Να άλλαξε κάτι; Αυτό που ξέρω είναι πως προς το παρόν all is good.

 

Thanks παίδες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος Arkan έγραψε:

Επειδή ο SSD 120GB που ήταν εγκατεστημένο το λειτουργικό έκανε κάποια κουλά, τον άλλαξαν με έναν καινούριο 240GB και για να μην ξαναρυθμίζουν τα πάντα, έκαναν restore ένα image του παλιού με το Macrium Reflect. Μπήκαν τα 120 κανονικά και τα υπόλοιπα εμφανίζονταν ως unallocated ή κάτι τέτοιο. Το διόρθωσαν με το Easeus partition manager και πλέον υπάρχει ένας δίσκος 240GB που τα έχει όλα και συμφέρει.

Αφου υπαρχει η εικονα, ξανακαντε τη διαδικασια

Extend δοκιμασε με αλλο προγραμμα, με το disk management αρχικα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, slalom said:

Αφου υπαρχει η εικονα, ξανακαντε τη διαδικασια

Extend δοκιμασε με αλλο προγραμμα, με το disk management αρχικα

Το disk management δεν άφηνε να γίνει το extend κι έτσι καταφύγανε στην λύση άλλου προγράμματος. Εφόσον όμως μπόρεσα και το διόρθωσα με diskpart και registry, δεν θέλουν να ασχοληθούμε και πολύ παραπάνω. Οπότε, όλα καλά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.