Jump to content


Αλλαγή μνήμης


Recommended Posts

Καλημέρα έχω το παρακάτω σύστημα :

case :  Spire pinifarina motherboard MSI Trienergy(MS-7580)big bang-CPU Intel Core i5 660 3.33Ghz-GPU Sapphire R9 380 4GB NITRO OC w/BP-MEMORY 4Χ2GB Kingston KHX1600 DDR3-1600  -AUDIO SB X-Fi titanium-PSU Xilence 750W series -ΗΧΕΙΑ Creative inspire T7700-WINDOWS 7 ultim..64Bit  monitor : LG FLATRON M2362D-HDD : Seagate Barracuda 2TB - Seagate 250GBSSD KINGSTON  240GB DVD : LG - NEC 

θα αλλαξω επεξεργαστή βρήκα ενα i7-870 και κάρτα γραφικών την GTX 760 ti 4GB μπας και με βγάλει για 2-3 χρόνια το μηχανημα ! Αξίζει να αλλαξω και τις μνημες τωρα εχω 8GBκαι ελεγα να βαλω 16 ή θα  πανε τζάμπα τα Ευρώ;

Link to comment
Share on other sites

Με 8GB κάνεις την δουλειά σου. Δεν βρίσκω λόγο να επενδύσεις σε μνήμες DDR3. Παίζει ρόλο και για ποιά χρήση προορίζεται το σύστημα φυσικά που δεν αναφέρεις.

Επίσης η 760ti δεν είναι καλύτερη από αυτή που έχεις τώρα, αν θυμάμαι σωστά, ή η διαφορά τους είναι πολύ μικρή για να θεωρηθεί αναβάθμιση.

Έγινε επεξεργασία από Efialtis
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ούτε ο επεξεργαστής, ούτε η κάρτα γραφικών αξίζουν κατά τη γνώμη μου. Αν σου τα χαρίζουν, ίσως αξίζει ο κόπος να αλλάξεις τον επεξεργαστή.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ο επεξεργαστής έχει μια λογική (από 2 cores/4 threads σε 4 cores/ 8 threads) ανάλογα με το κόστος αυτής της αλλαγής φυσικά.

Η κάρτα γραφικών GTX 760ti (δεν την είχα ακούσει ποτέ) είναι παρόμοια με την 380 που έχεις.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 58 λεπτά, το μέλος Efialtis έγραψε:

Με 8GB κάνεις την δουλειά σου. Δεν βρίσκω λόγο να επενδύσεις σε μνήμες DDR3. Παίζει ρόλο και για ποιά χρήση προορίζεται το σύστημα φυσικά που δεν αναφέρεις.

Επίσης η 760ti δεν είναι καλύτερη από αυτή που έχεις τώρα, αν θυμάμαι σωστά, ή η διαφορά τους είναι πολύ μικρή για να θεωρηθεί αναβάθμιση.

Για παιχνιδια μεχρι 1080p το εχω το PC ! Η R9 380 μου εχει σπάσει τα νεύρα πεταει συνέχεια μπλε οθόνες και στα παιχνίδια μετα απο κανα τεταρτο παγώνει η οθόνη! Ειπα να πάρω την 1660ti αλλα τζαμπα θα εδινα τοσα χρηματα για μηχανημα 10ετιας οποτε ,αλλαζω τον επεξεργαστη και την καρτα για να μην εχει bottleneck

Link to comment
Share on other sites

Κατά πάσα πιθανότητα η αλλαγή του επεξεργαστή δε θα δώσει κάτι για παιχνίδια.

Εγώ προτείνω αλλαγή κάρτας με κάτι σύγχρονο που θα σου μείνει και για αργότερα. Στα μεταχειρισμένα μπορείς να βρείς καλές ευκαιρίες, αν δεν θέλεις να χαλάσεις πολλά άμεσα.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, martin40 said:

Για παιχνιδια μεχρι 1080p το εχω το PC !

Ποια παιχνίδια / τι είδους παιχνίδια; Αν μιλάμε για τελευταίας γενιάς AAA τίτλους, τότε καλύτερα να εξοικονομήσεις τα χρήματά σου και να πας σε ένα μοντέρνο σύστημα (υπάρχουν πολύ οικονομικές λύσεις με Ryzen 2ης γενιάς + μια μεταχειρισμένη κάρτα γραφικών)

 

2 hours ago, martin40 said:

Η R9 380 μου εχει σπάσει τα νεύρα πεταει συνέχεια μπλε οθόνες και στα παιχνίδια μετα απο κανα τεταρτο παγώνει η οθόνη!

Μπορείς να μας πεις πώς ακριβώς γνωρίζεις ότι είναι υπεύθυνη η κάρτα γραφικών; Μπλε οθόνες μπορεί να προκύπτουν για πολλούς λόγους.

 

Ρωτάς αν αξίζει μια αναβάθμιση, αλλά δεν αναφέρεις το κόστος της. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

On 11/2/2020 at 4:50 ΜΜ, το μέλος gdp77 έγραψε:

Ποια παιχνίδια / τι είδους παιχνίδια; Αν μιλάμε για τελευταίας γενιάς AAA τίτλους, τότε καλύτερα να εξοικονομήσεις τα χρήματά σου και να πας σε ένα μοντέρνο σύστημα (υπάρχουν πολύ οικονομικές λύσεις με Ryzen 2ης γενιάς + μια μεταχειρισμένη κάρτα γραφικών)

 

Μπορείς να μας πεις πώς ακριβώς γνωρίζεις ότι είναι υπεύθυνη η κάρτα γραφικών; Μπλε οθόνες μπορεί να προκύπτουν για πολλούς λόγους.

 

Ρωτάς αν αξίζει μια αναβάθμιση, αλλά δεν αναφέρεις το κόστος της. 

Τωρα γυρω στα 150 ευρω θα παει ,πριν κανα δυο χρονια που έλεγα να φτιαξω καινουριο Pc εβγαινε κοντα στα 1300 ευρω ! Μετα ηρθαν καποιοι πιο σοβαροι λογοι και τα χρηματα πηγαν αλλου ! Ελπιζω σε 2-3 χρονια να κανω κατι. Τωρα για παιχνιδια GTA V ,motogp,wrc 8,Assassin’s Creed Odyssey,pes 19 .Δεν θέλω να δωσω πολλα για καρτα γραφικων αν ειναι οταν φτιαξω καινουριο θα μπει μαζι και καρτα. Απλα εβαλα αυτη για να μην εχω καθυστερηση μιας και ειναι ολα τα εξαρτηματα  10ετιας  ! Οσο αναφορα την καρτα εδω και δυο μηνες εχω την GTX 560Ti 1GB που ειχα απο  οταν το ειχα φτιαξει το Pc και δεν κανει το παραμικρο προβλημα ουτε οθονεςμπλε και κολληματα καμια σχεση με την AMD και οταν αλλαξω καρτα παλι Nvidia ! απλα δεν μπορει να παιξει τα καινουρια games μονο σε low ρυθμισεις ,σιγουρα με αυτη που πηρα θα εχει μεγαλη διαφορα!!

Έγινε επεξεργασία από martin40
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.