Jump to content



ερώτηση για Bios update


tzitzikas2

Recommended Posts

καλησπέρα. έχω παραγγείλει αυτή την μητρική https://www.asus.com/us/Motherboards/P5K/ 

μεταχειρισμένη για ένα παλιό μηχάνημα. Με ενημέρωσε ο πωλητής κατόπιν ερώτησης μου επειδή θέλω να βάλω ένα Core2Quad Q6600 SLACR ότι έχει το χαμηλότερο bios. Αρα θα πρέπει να κάνω Bios update για να δουλέψει ο επεξεργαστής που παράγγειλα να βάλω. Η ερώτησή μου είναι αν μπορώ να κάνω Bios update χωρίς να έχω πάνω συνδεδεμένο τον επεξεργαστή. Δηλαδη να συνδέσω στη μητρική μόνο το τροφοδοτικό και σε μια usb να βάλω ένα usb stick με την τελευταία έκδοση του bios. Η asus προτείνει το bios update με ASUS EZ Flash 3 Utility  https://www.asus.com/us/support/FAQ/1012815

κάπου είχα διαβάσει οτι σε κάποιους προκάλεσε πρόβλημα και δεν δούλευε η μητρική μετά. Εσείς τι μέθοδο μου προτείνετε, ποια τα βήματα για Bios update και τί να προσέξω? Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα

κατά 99,9% στις περισσότερες μητρικές πρέπει να υπάρχει επεξεργαστής που να "ανοίγει"κανονικά ο υπολογιστής για να μπορέσεις να κάνεις Bios update.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα και ευχαριστώ. Φαντάζομαι οτι αν ο επεξεργαστής που διαθέτω υποστηρίζεται απο την motherboard αλλα με μεταγενέστερο πιο σύγχρονο bios απο αυτό που έχει πάνω η μητρική τώρα θα μπορέσω να περάσω το τελευταίο, ώστε να υποστηρίξει την cpu? Σωστά? Μπορώ κάπου να βρω τα βήματα για ασφαλές bios update?

Έγινε επεξεργασία από tzitzikas2
Link to comment
Share on other sites

το τελευταίο bios update που κατέβασα είναι σε .zip αρχείο και μέσα έχει ένα αρχείο .ROM. Θα πρέπει στο usb stick να έχω το bios update αρχείο ξεζιπαρισμένο (δηλαδή σε αρχείο .ROM) ή σε αρχείο .zip όπως είναι?

Στο manual της μητρικής χρησιμοποιεί το ASUS EZ Flash 3 utility λεει.

https://www.asus.com/us/support/FAQ/1012815

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις αυτή τη στιγμή παλιότερο επεξεργαστή που λειτουργεί και μπορεί να μπει στην καινούργια μητρική, θα βάλεις πρώτα αυτόν ώστε να δουλέψει, θα περάσεις το νέο BIOS, μετά θα βγάλεις τον παλιό επεξεργαστή, θα βάλεις τον καινούργιο που χρειάζεται το νέο BIOS.
Βαβούρα.

Εναλλακτικά αν ο πωλητής έχει την δυνατότητα ζήτα του να περάσει το σωστό BIOS και να σου στείλει την μητρική έτοιμη.

1 hour ago, tzitzikas2 said:

Φαντάζομαι οτι αν ο επεξεργαστής που διαθέτω υποστηρίζεται απο την motherboard αλλα με μεταγενέστερο πιο σύγχρονο bios απο αυτό που έχει πάνω η μητρική τώρα θα μπορέσω να περάσω το τελευταίο, ώστε να υποστηρίξει την cpu? Σωστά?

Το σωστό BIOS πρέπει να έχει περαστεί πριν τοποθετήσεις τον επεξεργαστή που το χρειάζεται.
 

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα. έχω και τον Core 2 Duo E6400 (2.13GHz,1066FSB,L2:2MB,rev.B2)   ο οποίος θέλει το  bios 0302. απο εδώ https://www.asus.com/us/Motherboards/P5K/HelpDesk_CPU/φάινεται να είναι το μικρότερο bios σε αριθμό. το ίδιο και απο εδώ, λογικά είναι η αρχική έκδοση. Πολύ μπλέξιμο. Απευθείας με τον Core2Quad Q6600 SLACR δεν υπάρχει δυνατότητα?

επι της διαδικασίας πως να εκτελέσω το bios update?  υπάρχει κάποιοι tutorial?  γιατι απο το manual της μητρικής μπερδεύτηκα γιατι αναφέρει μέσω ASUS EZ Flash 3 Utility (αν υπάρχει εγκατεστημένο στη μητρική λεει). αλλος απλός τρόπος? Στο usb drive θα έχω το αρχείο zip ( με το .rom μέσα) ή απευθείας το .rom του bios update?

ευχαριστω

Έγινε επεξεργασία από tzitzikas2
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος tzitzikas2 έγραψε:

επι της διαδικασίας πως να εκτελέσω το bios update?  υπάρχει κάποιοι tutorial?  γιατι απο το manual της μητρικής μπερδεύτηκα γιατι αναφέρει μέσω ASUS EZ Flash 3 Utility (αν υπάρχει εγκατεστημένο στη μητρική λεει). αλλος απλός τρόπος? Στο usb drive θα έχω το αρχείο zip ( με το .rom μέσα) ή απευθείας το .rom του bios update?

ευχαριστω

Κοιτα στο 4.1.3

Πατας Alt+F2 στο POST, σε ενα φλασακι (FAT32 δουλεψε σε μενα) βαζεις το .rom αρχειο

ακολουθας τις οδηγιες

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.