Jump to content



Τη γνώμη σας για τον πιο κατάλληλο τρόπο λειτουργείας ενός Seagate Barracuda 2TB.


Recommended Posts

Καλημέρα/καλησπέρα σας!!! Αγόρασα έναν Seagate Barracuda 2TB (ST2000DM008), τον οποίο θα χρησιμοποιώ κυρίως ως αποθήκη. Προκειμένου να τον προστατέψω από την φθορά της λειτουργικότητας να το πω έτσι, πιστεύετε ότι θα ήταν καλύτερα...

1. Να τον εγκαταστήσω εσωτερικά και να τον απενεργοποιώ όταν δεν τον χρειάζομαι ή να τον κάνω εξωτερικό;

2. Σαν εσωτερικός, όταν είναι απενεργοποιημένος, υφίσταται φθορά λόγω λειτουργικότητας κι ας είναι απενεργοποιημένος; Υπάρχει κάποιος κίνδυνος γενικότερα;

3. Υπάρχει κάποιο πρόγραμμα το οποίο, σαν εσωτερικό δίσκο, να τον ενεργοποιεί και να τον απενεργοποιεί όποια στιγμή θέλω;

4. Και αν θέλετε, αν κάποιος από εσάς γνωρίζει, ας μου πει και την γνώμη του για τον συγκεκριμένο δίσκο σαν προϊόν!!!

Σας ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν πιστεύω ότι θα βγάλεις άκρη. Οι δίσκοι δεν έχουν μπέσα. Με την ίδια ευκολία που επιβιώνουν 12 χρόνια και πέντε πτώσεις από τον τρίτο όροφο, με την ίδια ευκολία ψωφάνε στα καλά των καθουμένων 3 μήνες μετά την αγορά. Κάποιος θα μπορούσε να πει ότι το ασταμάτητο δώσε-κόψε στο ρεύμα μπορεί από μόνο του να έχει συνέπειες...

 

Κάνε αυτό που σε βολεύει περισσότερο.

 

Νομίζω ότι όλοι οι δίσκοι κάνουν spin down μετά από κάποιο χρόνο αχρηστίας

  • Like 5
  • Agree 2
Link to comment
Share on other sites

Ότι είπε ο @schumifer

Ειδικά το άναψε-κλείσε είναι πιο καταστροφικό από το 24/7 ενεργός.

Για να κάνεις τέτοιες ερωτήσεις σε νοιάζουν αυτά που θα έχεις μέσα.
Μόνη λύση για να έχεις την ησυχία σου είναι 3-2-1 backup ( https://www.backblaze.com/blog/the-3-2-1-backup-strategy/ )

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, DNA180 said:

Καλημέρα/καλησπέρα σας!!! Αγόρασα έναν Seagate Barracuda 2TB (ST2000DM008), τον οποίο θα χρησιμοποιώ κυρίως ως αποθήκη. Προκειμένου να τον προστατέψω από την φθορά της λειτουργικότητας να το πω έτσι, πιστεύετε ότι θα ήταν καλύτερα...

1. Να τον εγκαταστήσω εσωτερικά και να τον απενεργοποιώ όταν δεν τον χρειάζομαι ή να τον κάνω εξωτερικό;

2. Σαν εσωτερικός, όταν είναι απενεργοποιημένος, υφίσταται φθορά λόγω λειτουργικότητας κι ας είναι απενεργοποιημένος; Υπάρχει κάποιος κίνδυνος γενικότερα;

3. Υπάρχει κάποιο πρόγραμμα το οποίο, σαν εσωτερικό δίσκο, να τον ενεργοποιεί και να τον απενεργοποιεί όποια στιγμή θέλω;

4. Και αν θέλετε, αν κάποιος από εσάς γνωρίζει, ας μου πει και την γνώμη του για τον συγκεκριμένο δίσκο σαν προϊόν!!!

Σας ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας!!!

Γενικά με τους δίσκους δεν υπάρχει εγγύηση για τίποτα (πέρα από την εγγύηση που δίνει ο κατασκευαστής για αντικατάσταση αν σου παρουσιάσει πρόβλημα εντός του αντίστοιχου σχετικού διαστήματος). Μπορεί να τον κάνεις εξωτερικό και να σου χτυπήσει στο δέκατο power on, μπορεί να τον έχεις εσωτερικό και να σου βγάλει 10 χρόνια ή και το ανάποδο. Ούτε και κάποιος μπορεί να σου πει "γνώμη". Τον ίδιο δίσκο μπορεί εγώ να τον έχω 10 χρόνια (αδύνατο βέβαια γιατί δεν είναι τόσο παλιό μοντέλο) και να σου πω ο δίσκος είναι "γουάου" και σε κάποιον άλλο να χτήπησε στην πρώτη εβδομάδα χρήσης. Πιάσε το αβγό και κούρεψτο δηλαδή... 

 

Αν σε νοιάζουν τα δεδομένα σου η μόνη σωστή προσέγγιση είναι το σωστό backup policy σε 3 διαφορετικά σημεία, το ένα εκ των οποίων πρέπει να είναι off line (εκτός σύνδεσης) με τον υπολογιστή σου και την πρίζα ρεύματος. Να το συνδέεις δηλαδή μόνο όταν παίρνεις backup. Εγώ προσωπικά έχω τα δεδομένα μου σε 2 διαφορετικούς δίσκους εντός του υπολογιστή και σε ένα τρίτο σημείο σε εξωτερικό off line δίσκο. Τα εξαιρετικά critical δεδομένα, επιπροσθέτως, τα έχω και στο cloud. Έχω αυτοματοποιήσει τη διαδικασία (linux) και όλα γίνονται αυτόματα backup στα χρονικά σημεία που εγώ έχω ορίσει (πλην του εξωτερικού δίσκου που προφανώς πρέπει εγώ να τον συνδέσω για να γίνεται το backup εκεί και μετά τον αποσυνδέω).

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.