Jump to content



Migration from Intel to AMD system - Same OS (SSD).


Recommended Posts

Αυριο φθανει ο επεξεργαστης (3700Χ) κ λεω να στησω το pc με τον δισκο που εχει ηδη λειτουργικο το παρον συστημα.

Δε γνωριζω αν τα Windows 10 παθουν σοκ με την αλλαγη mobo, chipset, cpu, ram (πολλα τα βλεπω τωρα...) αλλα θελω καπως να κρατησω το παρον λειτουργικο οπως ειναι χωρις reinstall etc.

 

Εχω παραγγειλει κ ενα 970 EVO Plus 1ΤB που ειναι καθοδον αλλα θα αργησει να ερθει. (ακομα κ να ερθει, δε μπορω να κανω migration απο ssd σε nvme)

 

Υπαρχει κατι που πρεπει να κανω πριν τη μεταμοσχευση ή απλα δε το γλιτώνω το format?

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος ιδιαίτερος λόγος που θέλεις την τρέχουσα εγκατάσταση;

Είναι ολική αλλαγή όλων των υποσυστημάτων (αν ισχύει η υπογραφή σου) για την ίδια εγκατάσταση και πιστεύω τον χρόνο που νομίζεις οτι θα γλιτώσεις θα τον πληρώσεις πολλαπλά σε troubleshooting για παραξενιές και πιθανά προβλήματα που θα προκύψουν.

 

Τώρα θα μπορούσες να κάνεις cloning του Sata SSD με μια εξωτερική θήκη/bridge NVMe to USB.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς κανονικά. Το πιο σίγουρο είναι με το built-in tool των windows 10 Sysprep. 

Στην ουσία στο τελευταίο shutdown που θα κάνεις στο pc πριν κάνεις την αλλαγή του hardware θα το ρυθμίσεις την επόμενη φορά να ανοίξει σε OOBE mode (Out of the box experience, θα tickάρεις και το generalize ) και θα κάνει το αρχικό initialize που θα έκανε αν είχες κάνει φρέσκια εγκατάσταση. 

https://docs.microsoft.com/en-us/windows-hardware/manufacture/desktop/sysprep--generalize--a-windows-installation

 

Αλλά κατά πάσα πιθανότητα δεν θα έχεις πρόβλημα ακόμα και έτσι όπως είναι να τον πάρεις τον δίσκο και να τον βάλεις στο νέο pc.

Έγινε επεξεργασία από Gregorypeg1000
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ναι, ουσιαστικα αλλαζει η μητρικη, επεξεργαστης κ μνημη. Δλδ δε θα μπορουσε να γινει χειροτερα. Απο ιντελ σε αμδ. Απο pcie3 σε 4. Απο ddr3 σε 4. Απο Ζ87 σε Χ570.

 

Απλα εχω καποια προγραμματα περασμενα που καποια δεν τα εχω καθολου για να κανω νεα εγκατασταση, αλλα τα εχω αλλα η διαδικασια ειναι τραγικα επιπονη κ αλλα που νομιζω πως πρεπει να αγορασω ξανα. Το τελευταιο νομιζω ειναι μονο το MS Office που αν θυμαμαι καλα, το κλειδι ισχυει για μια μονο εγκατασταση.

 

Θα δοκιμασω αυριο, αν ερθει ο επεξεργαστης πρωτα, να κανω generalize κλπ κλπ κ θα ενημερωσω.

Link to comment
Share on other sites

θα με ενδιεφερε και εμενα αυτο καθως θελουμε να αν αβαθμισουμε ενα συστημα σε λογιστηριο, το καθαρο φορματ ειναι δυσκολο και χρονοβορο και πανω απο ολα χρειαζεται down time που δε γινεται να υπαρχει, ενω με ενα clone disk ειναι ετοιμο σε 5 λεπτα το νεο συστημα.

εχω κανει απειρα migration μεταξυ ιδιας πλατφορμας αλλα απο intel σε amd και το αναποδο μονο για τα δικα μου μηχανημηατα-παιχνιδια και οχι για εργαλεια δουλειας.

πριν 5 ώρες, το μέλος Gregorypeg1000 έγραψε:

Μπορείς κανονικά. Το πιο σίγουρο είναι με το built-in tool των windows 10 Sysprep. 

Στην ουσία στο τελευταίο shutdown που θα κάνεις στο pc πριν κάνεις την αλλαγή του hardware θα το ρυθμίσεις την επόμενη φορά να ανοίξει σε OOBE mode (Out of the box experience, θα tickάρεις και το generalize ) και θα κάνει το αρχικό initialize που θα έκανε αν είχες κάνει φρέσκια εγκατάσταση. 

https://docs.microsoft.com/en-us/windows-hardware/manufacture/desktop/sysprep--generalize--a-windows-installation

 

Αλλά κατά πάσα πιθανότητα δεν θα έχεις πρόβλημα ακόμα και έτσι όπως είναι να τον πάρεις τον δίσκο και να τον βάλεις στο νέο pc.

 

Αυτο που αναφερεις κρατα τα προγραμματα ρυθμισεις sql, network shares, κλπ η τα διαγραφει/επαναφερει σε μαμα καταστασεις ?

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω να σου πω 100%. Ξέρω ότι κρατάει σίγουρα ότι έχεις εγκατεστημένο από άποψη προγραμμάτων.
Σκέψου αυτό χρησιμοποιείται κυρίως για να φτιάξεις ένα image που θες να το κάνεις deploy σε πολλούς υπολογιστές, ότι hardware και να έχουν χωρίς να κάθεσαι να setαρεις προγράμματα,αccounts κλπ στο κάθε ένα. 
Αν είναι να εφαρμοστεί σε εταιρικό περιβάλλον πρέπει οπωσδήποτε να το τεστάρεις πρώτα με έναν κλώνο του original δίσκου και όχι τον original γιατί δεν ξέρω τι μπορεί να σου "σπάσει" και τι όχι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

...μολις ανοιξα το νεο συστημα αλλα τα windows δε ξεκινουν καθολου.

Μπαινει στο BIOS κατευθειαν. Δε φαινεται να φορτωνει καν.

 

-Δοκιμασα repair start up με το usb των windows αλλα δεν.

-δοκιμασα να τρεξω sysprep μεσω command prompt αλλα δεν.

 

Στο νεο συστημα εχω μονο τον δισκο του λειτουργικου εγκατεστημενο. Δεν εβαλα αλλο δισκο στη μητρικη.

 

Εχετε καμια ιδεα?

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, GFFermari said:

Στο νεο συστημα εχω μονο τον δισκο του λειτουργικου εγκατεστημενο. Δεν εβαλα αλλο δισκο στη μητρικη.

 

Εχετε καμια ιδεα?

στην τύχη τελείως


η παλιά εγκατάσταση ήταν legacy ή uefi?
επίσης μήπως ο windows boot manager δεν ήταν στον δίσκο του os? (αλλά πιθανά να το διόρθωνε αυτό το startup repair)

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, GFFermari said:

...μολις ανοιξα το νεο συστημα αλλα τα windows δε ξεκινουν καθολου.

Μπαινει στο BIOS κατευθειαν. Δε φαινεται να φορτωνει καν.

 

-Δοκιμασα repair start up με το usb των windows αλλα δεν.

-δοκιμασα να τρεξω sysprep μεσω command prompt αλλα δεν.

 

Στο νεο συστημα εχω μονο τον δισκο του λειτουργικου εγκατεστημενο. Δεν εβαλα αλλο δισκο στη μητρικη.

 

Εχετε καμια ιδεα?

O δίσκος εμφανίζεται κανονικά στο bios/post?

EDIT:μου χει τύχει παρόμοιο πρόβλημα και ήταν κάτι με τις ρυθμίσεις secure boot και csm. Για κοίτα στο bios και πείραξε τες να δεις.

Έγινε επεξεργασία από Gregorypeg1000
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.