Jump to content



Miracast και κάρτα δικτύου


Recommended Posts

Αγόρασα πρόσφατα μια smart Tv και προσπάθησα να την συνδέσω με τον υπολογιστή μου ασύρματα. Mετά απο προσπάθειες και έρευνα στο νετ φαίνεται πως το wifi adapter που έχω (~10 χρονων) δεν υποστηρίζει Miracast. Το ίδιο πιστεύουν και τα windows που μου λένε πως το pc δεν υποστηρίζει Miracast αν και καμιά φορά καταφέρνουν να δουν την τηλεόραση.

Η ερώτηση μου είναι, υπάρχει κάτι πολύ συγκεκριμένο που πρέπει να κάνω στην διαδικασία ή αναγκαστικά πρέπει να κινηθώ για αγορα νέου wifi adapter/κάρτας δικτύου?
Δεν θα με χαλούσε μία κάρτα δικτύου για καλύτερο σήμα αλλα πως μπορώ να ξέρω αν θα υποστηρίζει το Miracast?

Έγινε επεξεργασία από konstantinakis
Link to comment
Share on other sites

Αν κοιτάξεις στο σύνδεσμο που έδωσες στην καρτέλα "Χαρακτηριστικά" , Ενότητα "Ασύρματες Συνδέσεις" θα δεις ότι δεν υποστηρίζει Miracast.

Το Wifi adapter συνδέεται στο ασύρματο μόνο και περνάει πακέτα από την τηλεόραση στο Access Point, δεν τρέχει λογισμικό Miracast ή Chromecast.

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, trendy said:

Αν κοιτάξεις στο σύνδεσμο που έδωσες στην καρτέλα "Χαρακτηριστικά" , Ενότητα "Ασύρματες Συνδέσεις" θα δεις ότι δεν υποστηρίζει Miracast.

Το Wifi adapter συνδέεται στο ασύρματο μόνο και περνάει πακέτα από την τηλεόραση στο Access Point, δεν τρέχει λογισμικό Miracast ή Chromecast.


Ναι αλλά απο μέσα η τηλεόραση έχει διαδικασία που σου εξηγεί πως θα συνδέσεις windows 10 μαζί της, νομίζω το λέει Screen sharing. 
Κατα την διάρκεια αυτής της διαδικασίας είναι που τα windows μου λένε ότι το pc δεν υποστηρίζει Miracast.
 

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λέει ότι υποστηρίζεται είναι το screen mirroring.

Επίσης λέει ότι έχει wifi adapter, οπότε γιατί έβαλες άλλον επάνω της;

Όπως και να έχει αυτό είναι λογισμικό που αν τρέχει θα διαφημίσει τις υπηρεσίες του στο δίκτυο, δεν έχει να κάνει με την ασύρματη κάρτα.

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει τότε, φαντάστηκα ότι ο υπολογιστής θα ήταν ήδη συνδεδεμένος στο ίντερνετ.

Όπως και να έχει, αν μπορείς να κάνεις ping την τηλεόραση από τον υπολογιστή υπάρχει σύνδεση μεταξύ τους και δε φταίει η ασύρματη κάρτα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς η υποστήριξη Miracast δεν εξαρτάται μόνο από την κάρτα (ασύρματου) δικτύου, αλλά και από την κάρτα γραφικών.

Συγκεκριμένα χρειάζεται να υποστηρίζεται Wi-Fi Direct από το WiFi και Windows Display Driver Model (WDDM) 1.3 από τα γραφικά.
Αν πατήσεις Windows+P, σου βγάζει επιλογή "Add a wireless display"?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, minast said:

Αν πατήσεις Windows+P, σου βγάζει επιλογή "Add a wireless display"?

Δεν την έβγαζε αλλά!
Βρήκα μια κεραιούλα που είχα πάρει με 0 ευρω από gearbest και ξαφνικα και την επιλογή μου έβγαλε και την TV την βρήκε. Γίνεται η σύνδεση για μερικά δευτερόλεπτα και μετά πέφτει. Πολύ πιθανό να φταίει η (μαλλον) θλιβερή κεραία, θα το κοιτάξω κι άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.