Jump to content



online πλατφόρμες για εκπαιδευτικές συναντήσεις


Recommended Posts

Θα ήθελα να μου κάνετε προτάσεις για πλατφόρμες που μπορούν να φιλοξενήσουν εκπαιδευτικές συναντήσεις 25 περίπου ατόμων.

 

Θα προτιμούσα free αλλά αν θεωρείτε ότι υπάρχει πολύ καλύτερης ποιότητας πλατφόρμα με ένα προσιτό κόστος καταθέστε και αυτές.

 

Φιλικά

psyber

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε μια ομάδα που είμαι, έχει λίγο καιρό που χρησιμοποιούμε το zoom για να συνδέονται και τα παραρτήματα και να βλέπουν το powerpoint που δείχνουμε στα local ατόμα. Έχει βίντεο, ήχο, κείμενο κι όπως είπα και πριν, αντί να βλέπουν την μουτσούνα σου μπορείς να βάλεις ένα powerpoint ή οτιδήποτε άλλο και βλέπουν εκείνο και σε ακούνε να το εξηγείς κλπ. Λες να σε βολέψει κάτι τέτοιο;

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Rusty_Cookie said:

big blue button

Είναι standalone αυτό? Νομίζω θέλει server?

 

Ως εκπαιδευτικός το έχω δουλέψει (μέσω ΠΣΔ) και είναι Ο,ΤΙ καλύτερο για τηλεκπαίδευση. Ως open source, διασφαλίζει και τα προσωπικά δεδομένα των μαθητών.

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

Η γυναικα μου δουλευει σε φροντιστηριο αγγλικων. Χρησιμοποιουν και εκεινοι το zoom. Απλο μου φανηκε οταν το περασα στο λαπτοπ της και το δουλεψαμε σε δυο δοκιμαστικα meetings, αλλα νομιζω ειναι πολυ συνθετος ο τροπος με τον οποιο πραγματοποιειται η συναντηση. Οχι για καποιον που ξερει, αλλα υπαρχουν ακομα και σημερα γονεις που δεν το εχουν και πολυ με την τεχνολογια, και αυτο που ακουσα και μου επεσαν τα μαλλια ειναι οτι υπαρχουν ανθρωποι που δενε χουν καν e-mail ωστε να λαβουν την απαιτουμενη προσκληση. Επισης αν ακουσα καλα, επιτρεπει συσκεψη μεχρι συγκεκριμενη χρονικη διαρκεια, αλλα δεν γνωριζω αν αυτο αλλαζει σε περιπτωση που πληρωσεις για καποια αλλη εκδοση. Και δεν ξερω και το μεγιστο αριθμο χρηστων που μπορουν να συμμετασχουν. 

 

Αλλος φιλος, χρησιμοποιει skype αλλα σιγουρα δουλευει με ολιγομελη τμηματα που ετοιμαζονται για πανελληνιες. Απ οτι μου ειπε, βολεψε παρα πολυ το screen sharing, σε συνδυασμο και με το one drive για διαμοιρασμο αρχειων γρηγορα, ενω ταυτοχρονα πηρα και μια γραφιδα και διορθωνει γραπτα χωρις να τα εκτυπωνει πρωτα κλπ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, giorgos2187 said:

Απ οτι μου ειπε, βολεψε παρα πολυ το screen sharing, σε συνδυασμο και με το one drive για διαμοιρασμο αρχειων γρηγορα, ενω ταυτοχρονα πηρα και μια γραφιδα και διορθωνει γραπτα χωρις να τα εκτυπωνει πρωτα κλπ

Screen sharing έχουν όλες οι σοβαρές υλοποιήσεις. Το big blue button έχει και whiteboard για συνεργασία με γραφίδα ή ποντίκι. Το Skype δεν έχει whiteboard

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος gdp77 έγραψε:

Screen sharing έχουν όλες οι σοβαρές υλοποιήσεις. Το big blue button έχει και whiteboard για συνεργασία με γραφίδα ή ποντίκι. Το Skype δεν έχει whiteboard

 

 

Δεν ξερω... Ο,τι εχω ακουσει δεξια και αριστερα γραφω κι εγω... Ειδικα το big blue button πρωτη φορα το ακουω. Προσωπικα το μονο που μου αρεσει το skype και το βαζω λιγο πανω απο αλλες τετοιες εφαρμογες ειναι οτι εχεις τις επαφες σαν τηλεφωνικο καταλογο. Αυτο σημαινει οτι βαζεις τον αλλον μονο μια φορα στη διαδικασια να σου δωσει ενα στοιχειο και να αποδεχθει το να επικοινωνειτε και απο κει και περα απλα πρεπει να παταει ενα κουμπι οταν τον καλεις. Ενω στο zoom καθε φορα πρεπει να ανοιγεις ενα email το οποιο εχει link για να σε βαλει στο meeting, και αν δεν δουλευει το λινκ πρεπει να βαλεις χειροκινητα το meeting id... Και οπως ειπα, με αυτη την ισταρια συνειδητοποιησα οτι ακομα υπαρχουν ανθρωποι που δεν ξερουν να φτιαχνουν e-mail...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.