Jump to content



Αλλαγή Πάνελ σε TV 55 Sony


Recommended Posts

Χαίρετε,

 

2 εβδομάδες πριν βρήκα στα σκουπίδια μια τηλεόραση μάρκας Sony μοντέλο kd-55xd7005 σε τόσο καλή κατάσταση που έκανα κάτι που έχω ορκιστεί ότι δεν πρόκειται να κάνω ποτέ στη ζωή μου: 

τη μάζεψα από τα σκουπίδια (οκ, τις συσκευές εδώ τις ακουμπάνε πάνω σε ένα γρασσιδάκι, δεν είναι ακριβώς "σκουπίδια"), ώστε να δω τι έχει και αν επισκευάζεται.

Τελικά με το που την έβαλα στην πρίζα είδα ότι έχει σπασμένο πάνελ.

Έκατσα σήμερα (ημέρα καραντίνας) και την έλυσα, οπότε έφτασα μετά από κάνα διωράκι στο πάνελ.

Το πάνελ είναι αυτό: 

http://www.panelook.com/LC550EQY-SJA3_LG Display_55_CELL_overview_29282.html

 

Μήπως έχετε υπόψιν κάνα site που να πουλάει τέτοια πάνελ? Κατά καιρούς έχω αλλάξει πάνελ σε λαπτοπ, αλλά πάντα αγόραζα από το ebay. Αυτά τα μεγάλα φαίνεται ότι δεν βρίσκονται εύκολα.

Επίσης αν ξέρει κάποιος, υποθέτω ότι αν το πάνελ οδηγείται με παρόμοιο τρόπο, θα ταιριάζουν κι άλλα variances (π.χ. με διαφορετικές αντιθέσεις κλπ.), υπάρχει περίπτωση να έχει κάποιος ιδέα τι περίπου θα πρέπει να κοιτάω? π.χ. ίδιο αριθμό pin στα φυσάκια?

 

Το budget είναι γύρω στο κατοστάρικο, για παραπάνω πιστεύω δεν αξίζει να ασχοληθώ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

http://www.panelook.com/modelsearch.php?op=application

 

1 hour ago, sotiris said:

Μήπως έχετε υπόψιν κάνα site που να πουλάει τέτοια πάνελ? Κατά καιρούς έχω αλλάξει πάνελ σε λαπτοπ, αλλά πάντα αγόραζα από το ebay. Αυτά τα μεγάλα φαίνεται ότι δεν βρίσκονται εύκολα.

δεν ξέρω μήπως σε βοηθησει σε κάτι η παραπάνω σελίδα. Αν δεν βεις καλύτερες πληροφορίες ίσως άξιζε να ρωήσεις προς reddit μεριά. Είσαι βέβαιος ότι είναι μόνο το πάνελ, έχεις σιγουρευτεί ότι όλα τα υπόλοιπα είναι λειτουργικά;

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, salde said:

http://www.panelook.com/modelsearch.php?op=application

 

δεν ξέρω μήπως σε βοηθησει σε κάτι η παραπάνω σελίδα. Αν δεν βεις καλύτερες πληροφορίες ίσως άξιζε να ρωήσεις προς reddit μεριά. Είσαι βέβαιος ότι είναι μόνο το πάνελ, έχεις σιγουρευτεί ότι όλα τα υπόλοιπα είναι λειτουργικά;

 

Ναι τη βρήκα αυτή τη σελίδα αλλά είναι b2b.

Απ' ότι κατάλαβα είναι όλες του ίδιου κωδικού σίγουρα συμβατές μεταξύ τους (με άλλα χαρακτηριστικά, φωτεινότητες αντιθέσεις κλπ.) οπότε υπάρχουν μερικές, π.χ. βρήκα στα 150 δολλάρια από Κίνα αλλά είναι με ελάχιστη παραγγελία 10 :p 

Τέλος πάντων μιας κι είναι ωραίο πρότζεκτ καραντίνας και δεν είχα ξανακατσαβιδιάσει 55ρα, θα το ψάξω λίγο ακόμη πριν πουλήσω τα εξαρτήματά της στο ebay :p 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ααααν υπαρχει κοντα σου κανα σκραπατζιδικο, ριξε μια ματια...[οταν ανοιξουν!!!!!!!]

εχω πετυχει παρα πολλες στον δικο μου , κ εχω βρει ανταλλακτικα για 2 που τα χαν παιξει...[μια τροφοδοτικο εσωτερικο κ η αλλη οθονη]

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.