Jump to content



Νέο iphone SE


sotiris

Recommended Posts

Είδα ότι η Apple ανακοίνωσε το νέο iphone SE. Που πρακτικά είναι το φτηνό iphone. 

Το θεωρώ υπερ-κοροϊδία της Apple, και θα εξηγήσω γιατί:

 

1. Δεν έχει καμιά καινοτομία. Έβαλε το iphone 11 μέσα σε ένα καλούπι iphone 8. Το iphone 8 ομως έχει το ίδιο καλούπι με το 7 και το 6. Οπότε κυκλοφορείς έχοντας ένα iphone 6 που είναι design του 2014. Το οποίο δεν είναι κάτι κακό, αλλά γιατί να μην πάρεις ένα p20/p30/p40 lite με 300 ευρώ, να χεις ένα πολύ πιο σύγχρονο design και την οθονάρα που έχει? 

 

2. Δεν είναι μικρό. Το προηγούμενο iphone SE, ήταν πραγματικά ένα 6s στο καλούπι του 5, οπότε έπαιρνες κινητό 4 χρόνια πιο σύγχρονο στο πιο βολικό όγκο που είχε βγάλει η apple για τηλέφωνο.

 

3. Δεν είναι φτηνό. Το είδα στα 499. Ενδεικτικά με +150, πήρα προ 2-3 μηνών το iphone Xs. Το οποίο είναι το περσινό flagship, είναι πιο μικρό από το Xr και το 11 και έχει το σύγχρονο design του iphone X με το σχετικά bezeless design.

 

Τι θα ήθελα να δω από μία εταιρία σαν την Apple? Ένα bezeless design του iphone 5. Δηλαδή μια εκμοντερνισμένη έκδοση ενός ΜΙΚΡΟΥ τηλεφώνου, που θα έχει μεγαλώσει η οθόνη τόσο όσο να ναι λίγο πιο εύχρηστο στο να διαβάζεις κείμενα. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, ΓιαγκΤ said:

Καταρχάς ο πελάτης αγοράζει πρεστιζ ...τώρα αν λάχει και είναι καλό το τηλέφωνο καλοδεχούμενο : P

 

Όχι πάντα, εγώ το πήρα γιατί απλά δεν χρειάστηκε να κάνω τίποτα όσον αφορά το setup. Έκανα ένα backup/restore και είχα μέχρι και το ιστορικό κλήσεων από το 5ρι.

Επίσης δεν χρειάζεται να μάθω ένα νέο interface (OK, χρειάστηκε λίγη προσαρμογή ios10->ios13).

 

Φυσικά το 90% είναι για την ποζεριά. Επίσης δεν θα το αναβάθμιζα με τίποτα αν το παλιό μπορούσε να υποστηρίξει τις εφαρμογές. 

Vendor lock-in και planned obsolescence στα καλύτερά τους, αλλά δυστυχώς είναι κάτι που χρειάζεται, και ακόμη κι εγώ που είμαι κατά των άχρηστων καινοτομιών, έχω βρει πολύ εύχρηστο το face id.

 

1*SDBrWvCRANEkPUXmQD5hlw.jpeg
MEDIUM.COM

How many out-of-date iPhones and chargers will line our junk drawers for consumers to decide that Apple is just that: junk?

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 22 λεπτά, το μέλος sotiris έγραψε:

 

Όχι πάντα, εγώ το πήρα γιατί απλά δεν χρειάστηκε να κάνω τίποτα όσον αφορά το setup. Έκανα ένα backup/restore και είχα μέχρι και το ιστορικό κλήσεων από το 5ρι.

Επίσης δεν χρειάζεται να μάθω ένα νέο interface (OK, χρειάστηκε λίγη προσαρμογή ios10->ios13).

 

Φυσικά το 90% είναι για την ποζεριά. Επίσης δεν θα το αναβάθμιζα με τίποτα αν το παλιό μπορούσε να υποστηρίξει τις εφαρμογές. 

Vendor lock-in και planned obsolescence στα καλύτερά τους, αλλά δυστυχώς είναι κάτι που χρειάζεται, και ακόμη κι εγώ που είμαι κατά των άχρηστων καινοτομιών, έχω βρει πολύ εύχρηστο το face id.

 

1*SDBrWvCRANEkPUXmQD5hlw.jpeg
MEDIUM.COM

How many out-of-date iPhones and chargers will line our junk drawers for consumers to decide that Apple is just that: junk?

 

Ποτέ δεν είχα πρόβλημα setup με τόσα android που έχω αλλάξει. Είναι σαν να μου λες πήρες ιταλικό αμάξι γιατί φέρνεις την πολυθρόνα στα μέτρα σου 

  • Like 1
  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, ΓιαγκΤ said:

Είναι σαν να μου λες πήρες ιταλικό αμάξι γιατί φέρνεις την πολυθρόνα στα μέτρα σου 

δλδ εγώ που δεν οδηγώ αλλά αγαπώ Alfa Romeo πρέπει να αλλάξω χώρα προτίμησης; Θα τα βάλεις και με τα ιταλικά αυτοκίνητα τώρα; :p Βάζεις πατάτες στο τυλιχτό, μας έθαψες το 3gs, κόλαση σωστή είσαι. Καλό Πάσχα και στους δυο σας

  • Like 2
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 14 λεπτά, το μέλος salde έγραψε:

δλδ εγώ που δεν οδηγώ αλλά αγαπώ Alfa Romeo πρέπει να αλλάξω χώρα προτίμησης; Θα τα βάλεις και με τα ιταλικά αυτοκίνητα τώρα; :p Βάζεις πατάτες στο τυλιχτό, μας έθαψες το 3gs, κόλαση σωστή είσαι. Καλό Πάσχα και στους δυο σας

 

Κοίτα...δεν «μιλάς» ωραία : / Εμείς σου ξηγιόμαστε με το σεις και με το σας και εσύ μας καθυβρίζεις και μάλιστα εις διπλούν

Πατάτες έχω να φάω κάτι χρόνια. Σιγά μην φορτωθώ τις θερμίδες της σαβούρας. Αν είναι να ξεκινήσω κραιπάλη προτιμώ να προσθέσω κάνα σουτζούκι και ας το ρεύομαι μέχρι πρωίας ; )

  • Like 3
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, ΓιαγκΤ said:

Ποτέ δεν είχα πρόβλημα setup με τόσα android που έχω αλλάξει. Είναι σαν να μου λες πήρες ιταλικό αμάξι γιατί φέρνεις την πολυθρόνα στα μέτρα σου 

 

Μα λέει κι αυτός ο Σωτήρης κάτι παράλογα, ώρες ώρες.

Είναι γνωστό σε όλους η μετάβαση μεταξύ Android phones είναι το ίδιο εύκολη με τη μετάβαση από iPhone σε iPhone. :p

Έγινε επεξεργασία από Shaman
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Shaman έγραψε:

 

Μα λέει κι αυτός ο Σωτήρης κάτι παράλογα, ώρες ώρες.

Είναι γνωστό σε όλους η μετάβαση μεταξύ Android phones είναι το ίδιο εύκολη με τη μετάβαση από iPhone σε iPhone. :p

Ότι δυσκολίες έχεις μη ντραπείς...εδώ είμαστε να σε διευκολύνουμε : P

 

 

 

3GS.thumb.jpg.f16753e0a9d5d8179f9b4438bec8dee0.jpg

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

On 4/17/2020 at 6:10 PM, ΓιαγκΤ said:

Ότι δυσκολίες έχεις μη ντραπείς...εδώ είμαστε να σε διευκολύνουμε : P

 

Μα εννοείται στα πολύ δύσκολα έχουμε τους gurus του internets, που τα έχουν όλα figured out (από τα τεχνικά μέχρι το πώς δουλεύει το σύμπαν). :D

 

Απλά δεν έχει χρειαστεί προς το παρόν να ενοχλήσω, στις 9-10 upgrades μεταξύ Android phones, στις 4 αλλαγές Android tablets, στις 4 αλλαγές iPhone και στις 3 αλλαγές iPad. Ούτε καν στις 2 αλλαγές MacBook. Παρότι δεν είμαι τόσο technically competent ώστε να είμαι κι εγώ ένας από τους Android-loving/Apple-bashing experts τα κουτσοκατάφερα. :p 

 

Πέρασα δε και τους γονείς μου πλέον σε Apple, και τώρα δεν με ενοχλούν ούτε εκείνοι όποτε θέλουν να αλλάξουν συσκευή.

Κι είμαστε μία ωραία ατμόσφαιρα.

Έγινε επεξεργασία από Shaman
  • Like 1
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Να επανέλθω στο θέμα με ένα blast from the past που δείχνει γιατί κυριάρχησε η apple.

Βρείτε ποιο από τα 5 design κινητών του 2009 είναι το ίδιο με σχεδόν όλα τα design κινητών του 2020.

(άρθρο από παλιά lifo)

 

image.thumb.png.17eaf74a388800257c3ffe70da41de12.png

  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος sotiris έγραψε:

γιατί κυριάρχησε η apple

Ε δε νομιζω

 

StatCounter-os_combined-ww-monthly-201909-202009.thumb.jpg.8cfdf38f31d41f415e1e82da51384a0b.jpg

 

απο εδω

 

os_combined-09-2020-mobile-00.png
GS.STATCOUNTER.COM

This graph shows the market share of mobile operating systems worldwide based on over 10 billion monthly page views.

 

Link to comment
Share on other sites

Καλά, "κυριαρχία" ή "επικράτηση" δεν αφορά μόνο το μερίδιο αγοράς, που άλλωστε μπορεί να μην είναι ρεαλιστικός ή καν επιθυμητός στόχος εφόσον είσαι μία εταιρεία (έναντι 100 ανταγωνιστών) με positioning ως "exclusive" brand (είσαι ή δεν είσαι, μικρή σημασία έχει), ακριβά προϊόντα και κλειστό οικοσύστημα. Αφορά και το (ή κυρίως το) να συγκεντρώνεις την - αδιαμφισβήτητα - μεγαλύτερη ισχύ από τους ανταγωνιστές σου στο να κατευθύνεις την αγορά, από τη μορφή των συσκευών, τη συνδεσιμότητά τους (or lack thereof), μέχρι την τιμολόγησή τους και το... σχέδιο των ακουστικών τους.

Έγινε επεξεργασία από Shaman
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.