Jump to content



Πρόβλημα ανάλυσης στην οθονη


Recommended Posts

Εδω και λίγο καιρό αντιμετωπίζω ενα πρόβλημα και δεν μπορώ να βγάλω άκρη..Εχω ενα μονιτορ 1440p 144hz συνδεδεμένο με display port,το καλώδιο ειναι της οθόνης το είχε μέσα στην συσκευασία..Το πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι ότι μου ρίχνει τα hz απο 144 σε 120 και για να επανέλθει στα 144 πρέπει να κάνω restart..Κάποιες φορές όταν ανοίγω το pc η αν κάνω restart με ρίχνει σε 1080p ανάλυση και δεν μπορώ να την αλλάξω ουτε απο το Nvidia control panel...Κάποιοι μ είπαν να αγοράσω πιο καλό cable display port..Έχω αγανακτήσει παιδιά ΒΟΉΘΕΙΑ.... ?

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα καινούργιο καλώδιο καλης ποιότητας..Το έβαλα εκανα και φορματ και 2 μερες τωρα παρακολουθω τι θα κάνει...Το μονο που ειδα την δεύτερη μερα μετα πο ωρες gaming ειναι οτι απο το Nvidia Panel μου το κατέβασε στα 120hz αλλα στα παιχνίδια ειναι 144...Μπηκα και στο Rainbow Six και στο COD και ειχα 144hz...Τι φαση?

Screenshot_15.png

Link to comment
Share on other sites

πριν 19 λεπτά, το μέλος slalom έγραψε:

Εγω στο ειπα, driver

Φιλε μου έκανα φορματ...Τι drivers να ειναι???Εννοείς οι τελευταίοι drivers τις Nvidia να δημιουργούν θέμα με την οθονη?

Link to comment
Share on other sites

On 18/4/2020 at 6:50 ΜΜ, το μέλος slalom έγραψε:

Κανε υπομονη, μπορει στον επομενο να διορθωθει

Τι δουλεια εχει η οθονη?

Παιζει ο,τι της δωσουν

Έγινε επεξεργασία από slalom
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 22 λεπτά, το μέλος slalom έγραψε:

Τι δουλεια εχει η οθονη?

Παιζει ο,τι της δωσουν

Δεν ξέρω φιλε μου..Λύση ψάχνω...Αυτο το πρόβλημα το εχω στους 3 τελευταίους drivers ομως..Επίσης δεν μπορώ να καταλάβω πως γίνεται στο Nvidia panel να δίνει 120 και στα παιχνίδια 144???

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος fatalara έγραψε:

Ποια ειναι η οθονη σου;

Το λεει και στην υπογραφή μου Aorus AD27QD

πριν 15 λεπτά, το μέλος slalom έγραψε:

Μεγαλη διαφορα, μην το αφησεις ετσι

Διαφορά εχει..αλλα τι να κάνω δεν ξέρω..που να απευθυνθώ δεν ξέρω..Δεν θέλω πολύ για να πουλήσω ολα και να μην ξανα ασχοληθώ..Έσκασα ενα κάρο λεφτά τον Δεκέμβριο για να εχω ενα δυνατό σύστημα και τώρα μ βγήκε αυτο...Δεν ξέρω μου την έχω δώσει.. ??

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνοντας βρήκα αυτο..Κάποιος π ξέρει καλά αγγλικά μπορει να το διαβάσει???

FORUMS.TOMSHARDWARE.COM

Hi, I recently bought this monitor and having gsync enabled over freesync. Making my monitor 144hz to 120hz. I have used the DP cable and the latest Nvidia driver. But I do not understand why Hz...

 

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, ετσι βλεπει ο driver την οθονη με gsync. Η οθονη σου ειναι freesync και κατι δεν εχουν κανει σωστα στην nvidia και την βλεπει 120 ο driver. Δεν υπαρχει καποιο προβλημα, καποια στιγμη σε καποιο driver θα το διορθωσουν.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος fatalara έγραψε:

Λοιπον, ετσι βλεπει ο driver την οθονη με gsync. Η οθονη σου ειναι freesync και κατι δεν εχουν κανει σωστα στην nvidia και την βλεπει 120 ο driver. Δεν υπαρχει καποιο προβλημα, καποια στιγμη σε καποιο driver θα το διορθωσουν.

Να μην ανησυχώ δλδ???Σκέφτομαι να την πουλήσω και να παρω gsync να εχω το κεφάλι μου ήσυχο..

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος Darap21 έγραψε:

Αυτο το πρόβλημα το εχω στους 3 τελευταίους drivers ομως..

Πας 4 drivers πισω για αρχη για να αποκλεισουμε καλωδια και win.

Αν δεν εχεις θεμα για κανα 3-4 μερες ειναι οντως θεμα drivers και περιμενεις να βγει καποιος σωστος.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.