Jump to content



Build pc Amd


Recommended Posts

Καλησπερα,θελω να στησω ενα πσ και εχω διαλεξεις τα εξης parts: 

AMD CPU Ryzen 5 3600 (AM4/3.6 GHz/36 MB)

 

MSI Motherboard X570-A Pro (X570/AM4/DDR4)

Corsair Desktop RAM Vengeance LPX 16GB Kit 3200MHz DDR4

Corsair PSU CXM Series 750 W 80+ Bronze CX750M Modular ή Corsair PSU CXM Series 650 W 80+ Bronze

Samsung SSD 970 EVO Plus NVMe M.2 500GB

Asrock Phantom gaming radeon rx570 oc 8gb (την εχω ηδη την καρτα)

 

θα ηθελα να μου πειτε γνωμη για αυτο το build. Με ενδιαφερει περισσοτερο για εργασιες Photoshop,Premier,Illustrator.

 

Link to comment
Share on other sites

Επίσης το 750αρι τροφοδοτικό είναι μάλλον υπερβολή αν δεν θα βάλεις κάποια βαρβάτη κάρτα γραφικών. Και ένα 600αρι μια χαρά είναι για το υπάρχον σύστημα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για την συγκεκριμένη μητρική (χωρίς να γνωρίζω πολλά) κάπου εδώ μέσα διάβασα πως έχει σχετικά αδύναμα VRM που σηκώνουν θερμοκρασίες (με δυνατό επεξεργαστή).

Στο Hardware Unboxed (10:26) την δοκίμασαν με 3900 και έριχνε ρολόγια (throttle).

Mελλοντική αναβάθμιση μάλλον εννοείς την επόμενη σειρά ryzen 4000 (τα μεθεπόμενα μάλλον θ' αλλάξουν πλατφόρμα). Δεν αποκλείεται οι ryzen 4000 να υποστηρίζονται και από τις B450, X470. Eκτός αν θέλεις οπωσδήποτε την υποστήριξη του pci express gen 4.0 που έχουν μόνο οι X570 (προς το παρόν, αναμένονται και οι Β550 το καλοκαίρι).

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αντί για samsung πάρε αυτόν ---> https://www.skroutz.gr/s/16602097/Adata-XPG-SX8200-Pro-512GB.html

Αντί για X570 πάρε αυτήν --> https://www.skroutz.gr/s/19600276/MSI-B450-Tomahawk-Max.html

Αντί για 3600 πάρε αυτόν --> https://www.skroutz.gr/s/19344938/AMD-Ryzen-7-3700X-Box.html

Αντί για corsair CXM 650W bronze --> https://www.skroutz.gr/s/20086651/Seasonic-CORE-GC-650.html

 

συνολικά σου έρχεται λίγα ευρώ παραπάνω, αλλά θεωρώ για τη δουλειά που το θες το αποτέλεσμα θα είναι καλύτερο.

 

1 hour ago, ΓΙΑΝΝΗΣ Λ said:

λογο μελλοντικης αναβαθμισης cpu.

Αν αναφέρεσαι στους Ryzen 4000, πιθανόν και το B450 να τους υποστηρίξει, αλλά ακόμα και να μην ισχύει κάτι τέτοιο, θα μπορείς σε 1-1,5 χρόνο να πάρεις πολύ οικονομικό Β550. Εξάλλου, δεν ξέρουμε ακόμα και πόσο καλύτερες επιδόσεις θα φέρει στο τραπέζι η νέα γενιά και αν θα αξίζει η όποια αναβάθμιση.

 

Αν υπάρχει σενάριο αξιοποίηση PCIe Gen4, τότε αλλάζει το πράγμα, αλλά βλέπω ότι κανένα από τα υποσυστήματα που επιλέγεις δεν χρειάζεται gen4

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

 

Εγώ για μητρική θα έβαζα την MSI X470 GAMING PLUS MAX  στα μόλις 109€ .

Καλύτερο chipset, καλύτερο VRM , περισσότερα Features.

 

Αλλά πόσα χρήματα δίνεις ?

 

Πάρε και ένα σετάκι από εμένα.

 

Καλύτερος επεξεργαστής . AMD RYZEN 3700X

 

Οικονομικότερος αλλά ίδιος σε επιδόσεις NVME .

 

Καλύτερο τροφοδοτικό SEASONIC 8O PLUS GOLD , SEMI MODULAR 7  χρόνια εγγύηση.

SEASONIC.COM

 

Η καλύτερη ψύκτρα της αγοράς σε ότι αφορά τον συντελεστή θορύβου προς θερμοκρασία.

Αν θες την βάζεις. Δεν είναι απαραίτητο.

 

Στα ίδια χρήματα με τις επιλογές σου, αλλά με ποιοτικότερα parts και υψηλότερες επιδόσεις.

 

Screenshot_20200427_164709.png

Έγινε επεξεργασία από adpanos
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Αποφασισα να παω με Ryzen 7 3700x, Asus x570 prime p, corsair vengeance 2x8gb 3200mhz, και για psu σκεφτηκα της corsair rm650x, απλα θελω να ρωτησω αν το τροφοδοτικο ειναι συμβατο με την μητρικη,γιατι το τροφοδοτικο εχει 4+4 για τον cpu,και η μητρικη γραφει 8+4,αν συνδεσω τα 4+4 ειμαι ενταξει; (δεν εχω σκοπο να κανω oc)
και παλι σας ευχαριστω ολους για την βοηθεια,και το psu το επελεξα λογο διαθεσιμοτητας και το βρηκα σε καλη τιμη.

 

στο pcpartpicker μου εμφανισε αυτο: The Asus PRIME X570-P ATX AM4 Motherboard has an additional 4-pin ATX power connector but the Corsair RMx (2018) 650 W 80+ Gold Certified Fully Modular ATX Power Supply does not. This connector is used to supply additional 12V current to the motherboard. While the system will likely still run without it, higher current demands such as extreme overclocking or large video card current draws may require it.

 

Έγινε επεξεργασία από ΓΙΑΝΝΗΣ Λ
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει περίπτωση να χρειαστείς τα έξτρα 4 της μητρικής αν δεν κάνεις ΤΡΕΛΟ ΟC με extreme ρεύματα και LN. Αλλά και πάλι, αν το χρειαστείς:

 

https://www.skroutz.gr/s/5941301/Καλώδιο-Motherboard-12V-P4-4-pin-to-Molex-4-pin.html?o=molex+to+4+pin+motherboard

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Καλή η tomahawk αλλά δυστυχώς όσο καλά vrm έχει, τόσο κακό ήχο έχει. Θα πήγαινα σε x570 μόνο και μόνο για το alc1220.
Όλες οι b450/x470 σχεδόν της msi έχουν alc889 και στα reviews λένε αισθητά χειρότερο ήχο και το έχω επιβεβαιώσει και εγώ σε build φίλου.
H b450 carbon pro ac έχει το 1220 αλλά έχει το lite bios. Οι υπόλοιπες μάρκες στα vrm δεν αξίζουν σε b450/χ570 εκτός και αν ανέβεις αρκετά σε τιμή επιπέδου χ570 οπότε πάλι δώρον άδωρον.

Μιλάω για διαφορά αισθητή στον μέσο άνθρωπο με 5.1 ηχεία των 100 ευρώ σε σχέση με μια απλή audigy 10ετίας και με b450 carbon ac(χωρίς την audigy προφανώς)

Έγινε επεξεργασία από Gregorypeg1000
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

δεν με απασχολει ο ηχος που προσφερουν οι μητρικες,ασχολουμαι με την παραγωγη μουσικης, οποτε εχω εξωτερικη καρτα ηχου ηδη! ;) 

για το psu με ενδιεφερε,αν ειναι πληρως συμβατο με το build που αποφασισα!

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Overkill είναι σίγουρα/250watt με το ζόρι να τραβάνε τα πράγματα σε πλήρη φόρτο ταυτόχρονα ολα μαζί.Αλλά εντάξει. Για 15 ευρώ εγώ θα τα έδινα και ας μείνει. Έτσι και αλλιώς 10 χρόνια εγγύηση έχει.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

και το 650 για 3700+rx570 υπερβολή είναι
άνετα αντέχει και με 550 (μην πω οριακά και με 450)

 

πάντως χωρίς πλάκα χρόνια έχω το rm650 (το "απλό" και παλιό)
κιχ δεν έχει κάνει (4790k @4.4ghz παλιότερα r9 290x πλεον vega56)

 

αλλά αν θες να έχεις "αέρα" για αναβάθμιση αργότερα τότε πάνε στα 650w

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.