Jump to content



Μηχάνημα για Adobe suite


Recommended Posts

Να αναφέρω πως δεν έχω γνώσεις καθόλου πάνω στο αντικείμενο και μεταφέρω ότι μου λένε.

Για το Premiere θα δουλέψουν με το Presets Pack και Motion Elements pack

Για το After Effects θα δουλέψουν με Text animation και Unique Color corrections.

 

Δεν ξέρω κιόλας αν στέκουν αυτά που μου λένε.

 

Απόψεις πάνω στα παραπάνω ή δεν αλλάζει κάτι στο σύνολο του μηχανήματος; Θέλουμε κάτι ειδικό;

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, jax7480 said:

Να αναφέρω πως δεν έχω γνώσεις καθόλου πάνω στο αντικείμενο και μεταφέρω ότι μου λένε.

Για το Premiere θα δουλέψουν με το Presets Pack και Motion Elements pack

Για το After Effects θα δουλέψουν με Text animation και Unique Color corrections.

 

Δεν ξέρω κιόλας αν στέκουν αυτά που μου λένε.

 

Απόψεις πάνω στα παραπάνω ή δεν αλλάζει κάτι στο σύνολο του μηχανήματος; Θέλουμε κάτι ειδικό;

 

 

 

Υποψιάζομαι ότι απλά motion graphics θα δουλεύει η κοπέλα περισσότερο Ζάχο, δηλαδή πιθανόν ελαφριά πράγματα (animated texts και απλά γραφικά κ.λπ.). Αυτά που αναφέρεις είναι κάποια addons και presets που κάνουν πιό γρήγορα την δουλειά σε animations και color grading. Έτσι κατάλαβα από τα όσα μας έχει πει. Υποψιάζομαι ότι δεν χρειάζεσαι πολλή ιπποδύναμη για αυτά. Καλή STP θέλεις, αρκετή μνήμη και μια κάρτα γραφικών με τουλάχιστον 8gb Vram. 

 

Αν και δεν μου πάει η καρδιά, λόγω quick sync και gpu acceleration και μόνο, θα της έστηνα ένα μηχάνημα με τον καινούργιο 10900Κ, 64gb μνήμης και μια 2080ti, ή αν θέλεις να ξενοιάσεις για κάμποσα χρόνια με Vram και μεγαλύτερες αναλύσεις, βάλε μια Titan RTX και τελείωσε. Όλες οι τελευταίας GeForce RTX και η τελευταία Titan, υποστηρίζουν με τους Studio Drivers 10-bit color. Δεν χρειάζεσαι Quadro για αυτή την δουλειά (εκτός αν για κάποιο περίεργο λόγο που δεν μπορώ να φανταστώ θέλει η κοπέλα ECC Vram στην κάρτα, που ανάθεμα αν ξέρει τί είναι αυτό...). Στις τελευταίες εκδόσεις (πριν μερικές μέρες κυκλοφόρησαν) των PP και AE χρησιμοποιείται hardware acceleration (δηλαδή η gpu) και σε decoding και σε encoding παράλληλα με το quick sync (από ό,τι μπόρεσα να δω, όχι ότι τα έχω πιάσει στα χέρια μου). Ήταν κάτι που δεν γνώριζα. Οπότε, η κορυφαία STP του συγκεκριμένου επεξεργαστή και η απουσία ανάγκης για πολλούς πυρήνες (που είχαν νόημα στο import/export) είναι ο μόνος λόγος που τον θεωρώ καταλληλότερο για την χρήση.

 

Αν δεν θέλεις τον Intel, κάνε ένα αντίστοιχο σύστημα με τον 3900Χ ή τον 3950Χ. Θα έχει ελαφρώς μικρότερη STP και δεν θα αξιοποιεί την δυνατότητα quick sync που έχουν τα προγράμματα αυτά με τις ενσωματωμένες gpu της Intel μόνο. 

 

Περισσότερο το θέμα των οθονών να προσέξετε, γιατί αυτό θα την κουράσει ή θα την ξεκουράσει, ανάλογα με την επιλογή. Δύο 27άρες σε 4Κ δεν θα βολέψουν, λόγω pixel density. To UI θα είναι αίσχος και θα θέλει συνέχεια πείραγμα. Θα πρότεινα δύο καλές 27άρες 1440p για τον κύριο όγκο δουλειάς, και αν το γραφείο της χωράει, να μπεί και μια 32"+ 4Κ, όπως η φοβερή Asus που προτάθηκε, για τελικό έλεγχο της δουλειάς ή για καλό preview. Δεν είναι καθόλου σπάνιο επαγγελματίες που δουλεύουν αυτά τα προγράμματα να έχουν 3 οθόνες. Μάλλον το σύνηθες είναι. 

 

Αυτά από μένα. 

Έγινε επεξεργασία από pnick
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Για οθονη μιλησα μαζι της και θα παιξουμε με μια 32αρα καλη και μια 27αρα της σειρας (Dell Uktrasharp με 2Κ αναλυση) για να μπορει να κανει και δουλεια γραφειου.

 

Για τα υπολοιπα μαζευω γνωμες και αποψεις και λογικα σημερα/αυριο θα γραψω σε τι εχω καταληξει.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, slalom said:

Με 1440p δεν κανει δουλεια γραφειου?

 

Η 2Κ, 1440p δεν είναι; ή λέω μπούρδες;

 

2 hours ago, GriGaS said:

 Τα πράγματα θα τα παραγγείλεις από τη γνωστή ξανθιά κυρία; 

 

Δυστυχώς όχι αλλιώς θα ζητούσα και lap dance.

  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει απαντηση σε αυτο. Ειθισται η αντομπι να διψαει για mhz οποτε 10900K ειναι καλυτερη επιλογη κυριως για after / photoshop.
Premiere συμφωνα με το Puget παει καλυτερα ο 3950χ
Για μενα 10900Κ

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Τα τεστ των Puget systems είναι πολύ καλά, αλλά για το Premiere Pro είναι λίγο ξεπερασμένα πλέον. Η τελευταία έκδοση του premiere Pro (14.2 Μάιος 2020, πριν λίγες μέρες δηλαδή) μπορεί να χρησιμοποιήσει για το export από h.264 και hevc την κάρτα γραφικών πλέον. Η βελτίωση στους χρόνους μπορεί να είναι αρκετά μεγάλη, έως και 3-4 φορές γρηγορότερα, ανάλογα με τον επεξεργαστή. Από 2-3 βίντεο που είδα έχει όντως μεγάλη διαφορά. Ήταν κάτι που υπήρχε στο ΑΕ και αναμενόταν για το ΡΡ, απλά όταν έγραψα το πρώτο μήνυμα δεν γνώριζα για την τελευταία έκδοση και τις αλλαγές.

 

Συνεπώς, ψηφίζω και εγώ 10900Κ. Η κορυφαία STP θα φανεί στην κοπέλα πολύ πιο χρήσιμη από τους πολλούς πυρήνες, ειδικά με το workflow που φαίνεται ότι έχει.

 

Ως προς τις οθόνες, να σημειώσω μόνο ότι οι συντομογραφίες 2Κ, 4Κ κλπ βγαίνουν κανονικά με βάση τα pixels της οριζόντιας διάστασης κατά προσέγγιση. Άρα, μια 1440p (wqhd), επειδή έχει οριζόντια 2560p, αν θέλουμε να την γράψουμε σύντομα δεν θα είναι 2Κ, αλλά 2.5Κ. Έχει καθιερωθεί όμως για συντομία να γράφεται 2Κ, αλλά είναι λάθος αυτό. 2Κ αν θέλουμε να είμαστε ακριβείς είναι οι FHD.

 

Μια πολύ καλή 27αρα 1440p για τέτοιες δουλειές, είναι αυτή

https://www.benq.eu/en-eu/monitor/photographer/sw270c.html

Απλά το αναφέρω σαν επιλογή, γιατί έχω δει πολύ καλές κριτικές.

Έγινε επεξεργασία από pnick
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, GoMaR said:

Ειθισται η αντομπι να διψαει για mhz οποτε 10900K ειναι καλυτερη επιλογη κυριως για after / photoshop.

Αν και δεν είμαι στον χώρο σου, να πω ότι καταλαβαίνω ότι δεν "διψάει για MHz", αλλά είναι σάπιος κώδικας που λόγω μονοπωλίου εκμεταλλεύεται μόνο single thread performance κατά κανόνα. π.χ. έβλεπα σήμερα τον eposvox που παρουσίαζε ένα addon στο after effects για να κάνει rendering με πάνω από έναν πυρήνα. Συνεπώς νομίζω ότι δεν διψάει για MHz απαραίτητα αλλά για το καλύτερο δυνατό single thread performance.

 

Και εγώ θεωρώ ότι η κορυφαία λύση από Intel είναι η καλύτερη επιλογή για τον TS (με δεδομένο το ταβάνι του budget που έχει θέσει). Εκτός αν μιλάμε για αγορά σε ένα-ενάμιση μήνα, οπότε οι Ryzen XT θα αντιστρέψουν το παιχνίδι ακόμα και στον σάπιο κώδικα της ADOBE, με ανεβασμένα ρολόγια ακριβώς για τέτοιες περιπτώσεις. (Ο Ryzen 9 3900ΧΤ θεωρώ ότι θα ήταν το απόλυτο CPU για την περίπτωση του Ζάχου, αν ήταν σήμερα διαθέσιμος). 

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

O χωρος μου ειναι το 3D  / multithreading προγραμματα. Μπορει να δουλευω photoshop και ελαχιστα after, αλλα δεν εχω εμπειρια, σε σχεση με τα προγραμματα του 3D που δουλευω.
Ο compositor που δουλευει FULL after / Νuke εχει εναν threadripper 1950χ  + 3900χ.  
Αυτο που μπορω να μπω απο την εμπειρια μου και την εικονα που βλεπω, ειναι οτι δεν εχει νοημα να συζητηαμε τι επεξεργαστη θα παρουμε γιατι δεν υπαρχει καλυτερος χειροτερος. Δε θα δεις με τα γομαρια αυτα διαφορα στην πραξη.

Αλλα αν ομως κυνηγας το βελτιστο και θελεις ψυχολογικα μεσα σου να λες οτι εκανες την καλυτερη επιλογη, πας σε intel και τελος.(για τα συγκεκριμενα προγραμματα αναφερομαι παντα ετσι)

Μπορει να μην ειναι mhz Γιωργο, αλλα γρηγοτερος memory controller που δε το εχουν οι AMD. Οταν ενα προγραμμα ειναι τοσο κακογραμμενο, δε ξερω τι ακριβως ειναι αυτο που χρειαζεται για να τρεξει καλυτερα.
Αλλα η γενικη εικονα ειναι πως τρεχει καλυτερα με την ιντελ. Ισως λογω της διαφορας των ρολογιων; Nanosecond στις μνημες;  Δε ξερω.

Δεν ειναι τυχαιο που πολλα simulations προγραμματα θελουν πολυ μικρο response time με τις μνημες και οχι τοσο πυρηνες.

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Για να είμαστε δίκαιοι, δεν φταίνε πάντα οι σάπιοι κώδικες που τα προγράμματα productivity έχουν μεγάλο μέρος των εντολών τους single threaded. Είναι στην φύση του editing αυτό και θα το κουβαλάμε πάντα. Είναι απλό. Πάρα πολλές διεργασίες πρέπει να γίνουν σειριακά, δηλαδή, για να προχωρήσει η δεύτερη πρέπει να τελειώσει η πρώτη για να βασιστεί πάνω της η δεύτερη. Δεν γίνεται αλλιώς. Είναι η φύση των πραγμάτων αυτή. Δεν μπορούν να γίνουν παράλληλα κάποια πράγματα, ό,τι και να κάνουμε. 

 

Όσο για την Adobe, είναι γνωστό ότι απευθύνεται σε συγκεκριμένο χώρο επαγγελματιών που έπαιρναν (και εξακολουθούν να παίρνουν), έτοιμα branded Workstations, που κατά κύριο λόγο χρησιμοποιούν Intel. Είναι πολύ λογικό ότι τόσα χρόνια έχτιζε τα προγράμματα πάνω στην λογική των Intel επεξεργαστών. Για παράδειγμα, βλέπεις στα προγράμματα που συζητάμε τεράστιο boost στην απόδοση από το quick sync, δηλαδή συνεισφέρει σε απόδοση η ενσωματωμένη gpu των Intel. Αυτό θα αργήσει να αλλάξει, δυστυχώς, αλλά κάποια στιγμή θα αλλάξει πιστεύω.

 

Αυτό πάντως που βλέπω με τις τελευταίες εκδόσεις, και για αυτό έγραψα παραπάνω όσα έγραψα, είναι ότι αρχίζει να πέφτει και σε αυτά τα προγράμματα σταδιακά όλο και μεγαλύτερο βάρος στις κάρτες γραφικών. Αυτή η αλλαγή στο PP και στο AE φέρνει τεράστια αλλαγή στην λογική με την οποία θα χτίζονται μηχανήματα για αυτή την δουλειά από εδώ και πέρα, ειδικά όσο η Vram αυξάνεται. H λογική λέει πλέον να πάρεις όσο καλύτερη STP μπορείς από τον επεξεργαστή, και να την συνδυάσεις με μια πολύ καλή gpu με μπόλικη Vram. 

Έγινε επεξεργασία από pnick
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Τότε κοιτάω για:

 

10900Κ

128GB RAM

Titan

μία καλή mobo

1TB SSD OS

2TB SSD για τα projects (που τελικά θα καταλήγουν σε δικτυακό drive)

κουτι, PSU

 

Οθόνες θα αγοραστεί η Asus για 32αρα και μία 27αρα Dell UltraSharp U2719D για εφαρμογές γραφείου

 

Το πάω καλά το θέμα ή να αλλάξουμε κάτι;

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, jax7480 said:

Τότε κοιτάω για:

 

10900Κ

128GB RAM

Titan

μία καλή mobo

1TB SSD OS

2TB SSD για τα projects (που τελικά θα καταλήγουν σε δικτυακό drive)

κουτι, PSU

 

Οθόνες θα αγοραστεί η Asus για 32αρα και μία 27αρα Dell UltraSharp U2719D για εφαρμογές γραφείου

 

Το πάω καλά το θέμα ή να αλλάξουμε κάτι;

 

 

 

Δεν ξεκινάς την μνήμη με 2x32gb πρώτα να μη πιέσουμε τον IMC του 10900Κ και βγάλει φωτιές; Πιστεύω με 64gb η κοπέλα θα καλυφθεί πλήρως. Αν είναι κυρίως απλά motion graphics 2D κ.λπ. η δουλειά της, δεν θα φτάσει τα 64gb ποτέ. Μια άποψη λέω.

 

Δεν ξέρω θερμικά με τον 10900Κ τί γίνεται. Δεν το έχω ψάξει. Φαντάζομαι το θηρίο για να έχει boost 5.3GHz και all core boost 4.9, θα είναι ζεστούλι... Οπότε, δές και το θέμα της ψύξης.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για Τιτανα δε ξερω να σου απαντησω αν θα σε βοηθησει καπου.
Μεχρι στιγμης ειναι ελαχιστη η χρηση των CUDA cores...
Μελλοντικα δε ξερω.

Διαφωνω για την 32αρα.
Για αφτερ / πρεμιερ κοιτα 34 ultra wide.. Βοηθαει ΠΑΡΑ πολυ. + την 27αρα για εφαρμογες γραφειου (ερχεται και στο ιδιο υψος με την 34αρα. Αρα και αισθητικα ταιριαζει)

Οχι Νικο ειναι λιγο το 64..  Με 64 δε θα μπορει να εχει αφτερ / πρεμιερ / φωτοσοπ ανοιχτα. (βαρια προτζεκτ) και ουτε ειναι παραγωγικο να κλεινει το ενα για να ελευθερωσει μνημη.
Το αφτερ ειναι ρουφηχτρα εως αηδειας.
Βαλε και τα cache playback που χρειαζεται... Οποτε στο συνολο θα ειναι πιο γρηγορο..
Μη πεσεις κατω απο 128 για μενα.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, pnick said:

να μη πιέσουμε τον IMC του 10900Κ και βγάλει φωτιές;

 

Δεν έχουμε δει κανένα review 10900Κ με τόση μνήμη και πραγματικά έχεις ένα πολύ σοβαρό επιχείρημα εδώ.

 

Από την άλλη ο @GoMaR λέει σωστά ότι χρειάζεται σοβαρή ποσότητα μνήμης.

 

Οπότε μήπως πάλι γυρνάμε σε λύση RYZEN ?

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

To σκέφτηκα και αυτό. Όταν βλέπεις πως το όριο του επεξεργαστή είναι τα 128GB είναι λίγο θέμα.

 

 

25 minutes ago, GoMaR said:

Για αφτερ / πρεμιερ κοιτα 34 ultra wide..

 

Πχοια;

 

Έγινε επεξεργασία από jax7480
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.