Jump to content



Ποια ψηφιακή (300-370ευρώ)


Recommended Posts

Αρχική απάντηση από Dr Mendel

Mε τις Olympus με χαλαει η καρτα xd που είναι μέχρι 512(πρέπει να έχει βγεί και ένα gb άλλα μέχρι να έρθει εδώ σώθήκαμε...)

Δε πιστεύω ότι είναι και τόσο σημαντικό αυτό. (η κάρτα μνήμης)

Τα 512MB είναι υπέρ αρκετά χωράνε πάνω από 400φωτογραφιες 4mp ή 30 λεπτά Video με ήχο 640x480 mpeg4

Προσωπικά δεν αισθάνομαι άνετα να έχω 500+ φωτογραφίες σε μια μεγάλης χωρητικότητας κάρτα σε γνωστό μου έχει συμβεί να παραδώσει πνεύμα η 1gb κάρτα του μαζί με όλες τις φωτογραφίες από τις καλοκαιρινές διακοπές του

Προτιμώ να έχω μοιρασμένες τις fotos μου σε πολλές κάρτες παρά σε μία

Την c770uz την πήρα πρόσφατα γι αυτό την προτείνω

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 69
  • Created
  • Last Reply

Πιστεψε με ειναι παρα πολυ σημαντικο!Αν παρεις καποια με stabilizer θα το καταλαβεις κι ο ιδιος.Βοηθαει στις κοντινες και ειναι must στα μεγαλα zoom!Ta 512 ειναι μια χαρα...αλλα τοσα ΜΒ σε ΧD μνημη ειναι πολυ ακριβες σε σχεση με τις compact κι ακομη περισσοτερο απο SD που χρησιμοποιουν οι Minolta!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από deadlock7 [Σήμερα, στις 21:34]

Πολυ καλη αλλα ΧΩΡΙΣ σταθεροποιητη 10χ θα πρεπει να εχεις τριποδα!!Οι μνημες ειναι λιγο πακετο..

Πράγματι χωρίς σταθεροποιητή... αλλά με χρόνους ταχύτερους από 1/160 και λίγη ηρεμία στο χέρι βγάζεις τα πάντα καθαρότατα.

Εκεί που για εμένα έχει μεγάλη διαφορά με σταθεροποίηση είναι στο video

Όσο για την ακρίβεια έχεις δίκιο η φτηνότερη xd 512MB που βρήκα της Olympus έκανε 59 ευρώ

Link to comment
Share on other sites

Δεν λεω οτι δεν μπορεις να βγαλεις φωτογραφιες χωρις αυτο,αλλα γιατι να κανεις τη ζωη σου δυσκολη οταν υπαρχει αυτη η τεχνολογια?Γλυτωνεις χρονο ειδικα σε 10χ.Αν κοιταξεις ολοι οι κατασκευαστες με μεγαλο οπτικο το διαθετουν(και καποιες θα το εχουν στο μελλον..σε λιγο καιρο).Επειδη ειμαστε καπως OFF TOPIC δεν χρειαζεται να το συνεχισω.Παντως σιγουρα ειναι μια πολυ καλη προταση η 770,οπως και οι Ζ3,Ζ5.:p

Link to comment
Share on other sites

Ναι πράγματι την z3 την λιγουρευόμουν κι εγώ μου φάνηκε όμως λίγο φουσκοτουλα (σχεδιασμός) και με ξένισαν οι μπαταρίες ΑΑ που παίρνει.

Ίσως την Olympus την είχα βάλει από παλιά στο μάτι και γι αυτό την προτίμησα

Αφού για digital cameras 300-370 ευρώ μιλάμε.. πού το είδες το off topic?:p

Και μιάς και το έφερε η κουβέντα http://www.play247.gr/index.php?main_page=product_info&products_id=869

Olympus xD-Picture Card 1GB καλά τη τιμή δε θα τη σχολιάσω με φπα 128ευρώ

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από deadlock7 [Σήμερα, στις 21:34]

Καλα εσυ θα με τρελανεις τελειως!Πριν ελεγες οτι ηθελες zoom (μ'αρεσει που τονισες το ΟΧΙ 3χ) και θα παρεις καποια με 4χ????Ελεγες γυρω στα 4ΜΡ και καλα σου χρειαζονται 7ΜΡ?????Ψαξε λιγο καλυτερα και πες ποιες ειναι τελικα οι αναγκες σου..

Έχεις δίκαιο άλλα αλάξανε τα σχεδιά μου

Θα ήθελα 10 χ ζουμ και 20χ ζουμ και 40 χ άλλα αν σκεφτούμε ότι μια σοβαρή μηχανή έχει 1500 ευρώ σκέψου πόσο σοβαρή είναι μια με 350 ευρώ και 10χ ζουμ και mpeg4 και στερεο ήχο και έλεγχο διαφράγματος και κλείστρου...

Με τη sony v3 έχεις περισσότερες πιθανότητες να βγάλεις μια καλύτερη φωτογραφία.

Δεν είμαστε και επαγγελματίες φωτογράφοι...

Για πρώτη ψηφιακή η SONY V3 πιστεύω ότι είναι καλή επίλογή

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από kaynd [Χθες, στις 21:58]

Ναι πράγματι την z3 την λιγουρευόμουν κι εγώ μου φάνηκε όμως λίγο φουσκοτουλα (σχεδιασμός) και με ξένισαν οι μπαταρίες ΑΑ που παίρνει.

Ίσως την Olympus την είχα βάλει από παλιά στο μάτι και γι αυτό την προτίμησα

Αφού για digital cameras 300-370 ευρώ μιλάμε.. πού το είδες το off topic?:p

Και μιάς και το έφερε η κουβέντα http://www.play247.gr/index.php?main_page=product_info&products_id=869

Olympus xD-Picture Card 1GB καλά τη τιμή δε θα τη σχολιάσω με φπα 128ευρώ

Το :OT: πηγαινε στο οτι μιλαμε για συνεχεια για σταθεροποιητη ενω το παιδι θελει να παρει μηχανη.Ειναι σαφως πιο μεγαλη αφου ειναι DSLR Like!Οι ΑΑ μπαταριες ειναι αυτες που προτιμουν ολοι γιατι ειναι πολυ πιο συμφερουσες(οικονομικα τουλαχιστον,αφου δυο ζευγαρια επαναφορτιζομενες εχουν φθηνοτερα απο μια Λιθιου) κι ακομη αν τελειωσουν πας στο περιπτερο κι αγοραζεις που λεει ο λογος!1GB XD=128ευρω ,1GB SD=86(εστω κι αν ειναι η απλη μνημη της Sandisk).Δεν ειναι μικρη η διαφορα φιλε μου

Για πρώτη ψηφιακή η SONY V3 πιστεύω ότι είναι καλή επίλογή

Καλη επιλογη αλλα οχι για πρωτη φωτογραφικη.7ΜΡ σου χρειαζονται ΜΟΝΟ για μεγαλες εκτυπωσεις !!!!Με 4ΜΡ εκτυπωνεις ακομη και Α3..βεβαια εσυ αποφασιζεις.Τα ΜΡ ανεβαζουν πολυ το κοστος και πολλες φορες ειναι αχρηστα.;)

Link to comment
Share on other sites

Εγω πριν φυγω για διακοπες πασχα πηρα την casio ex-z50 στα 280ε απο γερμανο τιμη προσφορας!

η camera ειναι αξιοπρεπεστατη και εχει αρκετες δυνατοτητες ...το μονο που με χαλασε ειναι οτι δεν εχει multi-shot και night-shot οπως οι sony!

τωρα σε ολα τα αλλα η μηχανη ειναι αψογη και πολυ μικρη που ηταν το χαρακτηριστικο που ζητουσα!

οσο για το αν οι casio ειναι καλες ψηφιακες τα λεει οτι φορανε pentax φακο που απλα μαμει στην κατηγορια τους!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Dr Mendel

Mε τις Olympus με χαλαει η καρτα xd που είναι μέχρι 512(πρέπει να έχει βγεί και ένα gb άλλα μέχρι να έρθει εδώ σώθήκαμε...)

Aυτο που θα επρεπε να σε χαλαει ειναι η μπαταρια!!!!Και μηνσε ξενιζουν οι ΑΑ!Ειναι οτι καυτερο γιατι παιρνεις 4(η 2) 2300-2500mAh και εισαι αρχοντας!!Θα κανεις πολυ καιρο σε σχεση με την ολympus για να ξαναφορτσεις!!ΚΑι τα 512ΜΒ για 4-5Μπχ ειναι πολυ καλα!Δυσκολα να σου χρειαστει περισσοτερο!!(Με εξαιρεση αν αντι για φωτογραφιες τραβας βιντεακια!!)

Link to comment
Share on other sites

Εμένα αντιθέτως αυτό που με χαλάει δεν είναι η μπαταρία

Γιατί η μπαταριούλα που παίρνει είναι μακράν ελαφρύτερη από τις ΑΑ.

Είναι υπολογισμένη από τον κατασκευαστή να κρατάει για αρκετές λήψεις

Η Olympus c765 του aristos 87 τράβηξε σχεδόν 300 φωτογραφίες με μια φόρτιση.

Φυσικά αυτό διαφέρει ανάλογα με τη χρήση του φλας αλλά και πάλι είναι ενδεικτικό.

Επίσης μια συμβατή μπαταριουλα ίδιου τύπου κάνει 20 ευρώ αν θες επιπλέον αυτονομία.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά την πήρα τη V3

499 από πλαίσιο.

Το play247 την έχει 750 ευρώ!!!Κουφάθηκα...

Τέλειο μηχάνημα!!!!!(για τα λεφτά του...)

Και made in Japan σε αντίθεση με τη 5900 ΝΙΚΟΝ που πήρα από πλαίσιο και τη γύρισα για να πάρω τη SONY

Και μη μου πείτε ότι δεν έχει καλό φλάς, μεγαλη ανάλυση οθόνης ή τέλειο φακό γιατί άμα τα είχε και όλα θα έκανε 5000 ευρώ και όχι 500.

Ας είμαστε και λίγο ρεαλιστές ρε παιδια...

Link to comment
Share on other sites

Bέβαια αν πάρει κάποιος ψηφιακή μηχανή με 5000 ευρώ θα έχει την τέλεια φωτογραφία

αλλά(δυστυχώς πάντα υπάρχει ένα "αλλά"...)

θα έχει και δωρεάν διαμονή στη Σταυρούπολη (στο ψυχιατρίο...)

Γιαυτό λοιπών V3 και πάλι V3!!!!

To play247 την έχει 720 ευρώ μαζί με κάρτα μνήμης 32 ΜΒ ,ας πούμε 700 δηλαδή.Υπάρχει μια ΜΙΚΡΗ διαφορά στην τιμή σε σχέση με το πλαίσιο...

Link to comment
Share on other sites

Μια ψήφο στις Konika-Minolta και από εμένα. :T:

Ζ5 ή Ζ3 για κάτι πιο οικονομικό.

Οι καλύτερες σε σχέση Τιμή/Απόδωση.

Η Ζ20 είναι η συνέχεια της Ζ2 [ με 1mp παραπάνω ]

Ενώ η Ζ3 έχει και την δυνατότητα λήψης ήχου στα video.

[ Έχει ακόμα και silent mode για το zoom για να μην κάνει θόρυβο στα video ]

Το antishake έχει ΤΕΡΑΣΤΙΑ σημασία στο 12x zoom

[ Η διαφορά των SD και XD είναι σημαντική ]

Link

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από kaynd

Εμένα αντιθέτως αυτό που με χαλάει δεν είναι η μπαταρία…

Γιατί η μπαταριούλα που παίρνει είναι μακράν ελαφρύτερη από τις ΑΑ.

Είναι υπολογισμένη από τον κατασκευαστή να κρατάει για αρκετές λήψεις…

Η Olympus c765 του aristos 87 τράβηξε σχεδόν 300 φωτογραφίες με μια φόρτιση.

Φυσικά αυτό διαφέρει ανάλογα με τη χρήση του φλας αλλά και πάλι είναι ενδεικτικό.

Επίσης μια συμβατή μπαταριουλα ίδιου τύπου κάνει 20 ευρώ αν θες επιπλέον αυτονομία.

εγω παλι που τραβαω μια μπεμπουλα σε continuous mode πρεπει να εχω βγαλει καμμια 600 τουλαχσιτον συν βιντεακια ειναι ακομα ξεχασμενες μεσα στην μηχανη για την επομενη φωτογραφιση και ακομα να τελειωσουν!!4χ2300mAh= 18€ (και τις πηρα και ακριβα)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

ΠΑρατηρω καποια αρνητικα σχολια για την Ζ5 οσο αφορα το ζητημα noise στις φωτογραφιες.Εχει οντως τετοιο προβλημα? Εχω καταληξει να παρω την Ζ20 ομως η Ζ5 "λενε" οτι ειναι καλυτερη (και διαθετει βεβαια 12Χ ζουμ)

http://www.dpreview.com/reviews/konicaminoltaz5/page10.asp

Επιμενει σε πολλα σημεια πανω στο συγκεκριμενο ζητημα :...:

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου την Ζ5 δε την εχω και καλυτερα να σου πει καποιος γνωστης,αλλα η Ζ3 εχει μεγαλο προβλημα.Χρησιμοποιω μονο iso50(o θορυβος εμφανιζεται απο το 100..καλα για 200,400 ουτε λογος!).Παντως επειδη την εψαξα οταν βγηκε(την Ζ5) φαινεται να εχει βελτιωθει καπως το προβλημα,αλλα ακομη παραμενει!Κοιτα και στο φορουμ του dpreview,καθως και στο dpgr για να εισαι πιο σιγουρος.

Link to comment
Share on other sites

Ναι δειχνει επιφοβη η αγορα μιας Ζ5...οπου υπαρχει καπνος υπαρχει και φωτια :...:

Σε αυτη την κατηγορια μεχρι 400 ευρω ας πουμε νομιζω οτι η Panasonic DMC-FZ5 ειναι η επιλογη μου :innocent: (12Χ ζουμ , σταθεροποιητης φακου, Leica φακος)

Link to comment
Share on other sites

H αληθεια ειναι οι η μινολτα εχι καμποσο θορυβο σε μεγαλα(και οχι τοσο μεγαλα) iso!Αλλα δεν ειναι κακο να τραβας με ισο 50!Καλο θα ηταν να συνηθισει στην ιδεα οποια και να παρεις.Εκτος αμα σου προκυψουν κατι λεφτα παραπανω και σενα και παρεις την D70 η καποια αλλη dslr!!

Aν παλι το παιξεις φωτογραφος και παρεις τριποδα και το κουβαλας παντου δεν χρειαζεσαι το αντιshake!Καλο ειναι να το απενργοποιεις με τριποδα!Ετσι συνιστουν δεν ξερω γιατι δεν εχω τριποδα!Οποια και να παρεις απο πανασονικ ολυμπους μινολτα 8α εισαι σιγουρα ευχαριστημενος!Το μονο σιγουρο!!Απλα μην θαψεις αυτες που δεν αγορασες ως κατωτερες!Συνηθιζεται τωρα τελυταια και δεν ειναι ωραιο(για μενα τουλαχιστον)

Και παλι αλλη μια συνοπτικα!!

panasonic ->κορυφαια φωτογραφια-μετριο βιντεο

olympus 770 ->καλη φωτογραφια -καλο βιντεο

μινολτα Ζ3-5 ->εξισου καλη φωτογραφια (σε χαμηλα ισο-θορυβος σε μεγαλα)-καλο ισως καλυτερο βιντεο απο ολυμπους(δεν θυμαμαι αν ζοομαρει με ηχο η 770)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.