Jump to content



πρόταση για ηχομπάρα


Recommended Posts

On 11/11/2020 at 12:55 ΠΜ, το μέλος p55 έγραψε:

Που ? Για βάλε σύνδεσμο  (LINK).

Στο 11:15 εκεί που αρχίζει και ανοίγει την ένταση φενεται οτι μετα το 50 δινει ενταση καλη και οχι απο την αρχη, https://www.youtube.com/watch?v=c1yv7DY94rg 

δεν ξερω μηπως στην black friday κατεβουν κι αλλο οι τιμες να περιμενω λιγο ακομα δηλαδη 

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος panos 12 έγραψε:

Στο 11:15 εκεί που αρχίζει και ανοίγει την ένταση φενεται οτι μετα το 50 δινει ενταση καλη και οχι απο την αρχη, https://www.youtube.com/watch?v=c1yv7DY94rg 

δεν ξερω μηπως στην black friday κατεβουν κι αλλο οι τιμες να περιμενω λιγο ακομα δηλαδη 

 

Έτσι είναι και ο δικός μου Yamaha.

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος honda22 έγραψε:

 

Έτσι είναι και ο δικός μου Yamaha.

Θα προσπαθήσω μήπως και δεχτούν αυτόν πίσω να πληγώσω την διαφορά 35 εχει αυτός γιατί και τον προηγούμενο που κάηκε το πηρε το κατάστημα αλλά δεν ξέραμε ότι είχε πρόβλημα αλλιώς θα περιμένω λίγο μέχρι την black friday να παρω ίσως τον sony https://www.skroutz.gr/s/15901927/Sony-STR-DH190.html  απο το media markt ιδια τιμη εχει

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος panos 12 έγραψε:

Στο 11:15 εκεί που αρχίζει και ανοίγει την ένταση φενεται οτι μετα το 50 δινει ενταση καλη και οχι απο την αρχη

 

Εμένα μια χαρά μου φαίνεται η ένταση αλλά τέσπα.

Από το Youtube δεν μπορείς να καταλάβεις πραγματικά τον ήχο. Αυτό που ακούει ο Zeos Pantera (Z Reviews) δεν έχει καμία σχέση με αυτό που παίρνει το μικρόφωνο και βγαίνει από το Youtube.

Είτε πάρεις τον ΥΑΜΑΗΑ (αυτόν θα έπαιρνα εγώ) είτε τον Sony θα διαπιστώσεις από την αρχή ότι σε σχέση με τον ενισχυτή των 35 € (ο θεός να τον κάνει ενισχυτή ) είναι σαν να συγκρίνεις πατίνι με αυτοκίνητο.

Κανονικά θα έπρεπε να είχες επικοινωνήσει με το μαγαζί νωρίτερα και να του είχες πει να πάρει πίσω τον παλιό ενισχυτή γιατί θα πάρεις κάποιον άλλο, αν πας του χρόνου θα πάνε και τα 35 ευρώ χαμένα.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος p55 έγραψε:

 

Εμένα μια χαρά μου φαίνεται η ένταση αλλά τέσπα.

Από το Youtube δεν μπορείς να καταλάβεις πραγματικά τον ήχο. Αυτό που ακούει ο Zeos Pantera (Z Reviews) δεν έχει καμία σχέση με αυτό που παίρνει το μικρόφωνο και βγαίνει από το Youtube.

Είτε πάρεις τον ΥΑΜΑΗΑ (αυτόν θα έπαιρνα εγώ) είτε τον Sony θα διαπιστώσεις από την αρχή ότι σε σχέση με τον ενισχυτή των 35 € (ο θεός να τον κάνει ενισχυτή ) είναι σαν να συγκρίνεις πατίνι με αυτοκίνητο.

Κανονικά θα έπρεπε να είχες επικοινωνήσει με το μαγαζί νωρίτερα και να του είχες πει να πάρει πίσω τον παλιό ενισχυτή γιατί θα πάρεις κάποιον άλλο, αν πας του χρόνου θα πάνε και τα 35 ευρώ χαμένα.

 

Ναι εχεις δικιο σε αυτο που λες, αυτος εχει τον yamaha βασικα και οι 2 το ιδιο ειναι με τον sony, αυτή την στιγμη τον εχω στην μεση περιπου βγαζει καλο ηχο αλλα ζορίζεται τρέμουν όλα τα λαμπάκια του 

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος panos 12 έγραψε:

αυτή την στιγμη τον εχω στην μεση περιπου βγαζει καλο ηχο αλλα ζορίζεται τρέμουν όλα τα λαμπάκια του 

 

 

Αυτό δείχνει κακή σχεδίαση και φτηνή κατασκευή με αμφιλεγόμενα υλικά και ανεπαρκή τροφοδοσία.

Αν βρεις σελίδα κατασκευαστή που να αναφέρει αναλυτικά τα χαρακτηριστικά του ή κανένα review που να λέει πόσα πραγματικά βατ και τι παραμορφώσεις έχει εμένα να μου τρυπήσεις τη μύτη.

Κακώς που ο πωλητής σου τον πρότεινε με καλά ηχεία.

 

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 32 λεπτά, το μέλος p55 έγραψε:

 

 

Αυτό δείχνει κακή σχεδίαση και φτηνή κατασκευή με αμφιλεγόμενα υλικά και ανεπαρκή τροφοδοσία.

Αν βρεις σελίδα κατασκευαστή που να αναφέρει αναλυτικά τα χαρακτηριστικά του ή κανένα review που να λέει πόσα πραγματικά βατ και τι παραμορφώσεις έχει εμένα να μου τρυπήσεις τη μύτη.

Κακώς που ο πωλητής σου τον πρότεινε με καλά ηχεία.

 

 

 

 

Αυτος ητανε ο πρωτος που μου ειχε πει να παρω, δεν αντεξε ουτε μηνα και καηκε https://www.skroutz.gr/s/21945822/BLJ-253.html  25W ητανε

Link to comment
Share on other sites

 

 

πριν 37 λεπτά, το μέλος panos 12 έγραψε:

ο πρωτος που μου ειχε πει να παρω, δεν αντεξε ουτε μηνα και καηκε

 

Oι σοβαρές εταιρίες ελέγχουν τα προϊόντα τους πριν τα βάλουν στο κουτί(quality control) σε αυτή την τιμή δεν νομίζω να πληρώνουν υπαλλήλους να κάνουν αυτή τη δουλειά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τέλος πάντων σας εχω κουράσει αλλά επειδή δεν είχα ξανα ασχοληθεί με τέτοια ηχεία πάντα είχα τα κλασικά logitech και παλι καλα που δεν εκανα το λάθος να δώσω 200€ να πάρω τενεκέδες παλι γιατί λίγο που τα ακουσα στο πλαίσιο μόνο το μπάσο έπαιζε στα logitech, τέλος πάντων τώρα που έμαθα,  παίρνω και έναν καλο ενισχυτή και τελείωσε η υπόθεση, δεν ξερω αν στο μελον παρω αλλά 2 ηχεία τα ιδια και τα βαλω πισω 4 δηλαδή, αλλά φοβάμαι μήπως δεν ακούγονται δηλαδή τα καλύπτουν τα μπροστά, αν και νομίζω οτι για ταινίες μετα το woofer και τα αλλά 2 πισω οπότε ταινίες δεν βλέπω μόνο μουσική και παιχνίδια παίζω αρα δεν θα χρειαστούν, οσο αφορά για ενισχυτή ο πωλητής αυτος με είπε οτι  οι yamaha δεν είναι τόσο καλοί, χαζος είναι δεν θα ήθελε να με πουλήσει στα 200€ αυτόν που εχει; με είπε οτι θα καούν τα ηχεία και οτι πρέπει να ειναι το μισο σε watt απ οτι ζητάνε τα ηχεία, ναι αλλά αλλαξα 2 και δεν έμεινα ευχαριστημένος, ο δεύτερος αυτος που  εχω ούτε αναμονή μπαίνει εχει ένα κουμπι ον οφ που κανει πάντα αυτό το Μπαμ άνοιξε κλεισε και γενιά ζορίζεται σε μεσαία ένταση 

Link to comment
Share on other sites

πριν 51 λεπτά, το μέλος panos 12 έγραψε:

με είπε οτι θα καούν τα ηχεία και οτι πρέπει να ειναι το μισο σε watt απ οτι ζητάνε τα ηχεία

Αυτό δεν είναι σωστό. 

Πιο έυκολα ένας ενισχυτής 2Χ30 watt θα κάψει ένα ηχείο (το τουήτερ) 100watt παρά ένας ενισχυτής 60, 80 ή 100 watt.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 20 ώρες, το μέλος p55 έγραψε:

Αυτό δεν είναι σωστό. 

Πιο έυκολα ένας ενισχυτής 2Χ30 watt θα κάψει ένα ηχείο (το τουήτερ) 100watt παρά ένας ενισχυτής 60, 80 ή 100 watt.

Ναι αυτό πιστεύω και εγώ, προφανώς ο πωλητής θέλει να διαλυθούν τα ηχεία να παρω κι αλλους ενισχυτές, αυτό κατάλαβα εκτός από το μπαμ που κανει αυτος πριν τον βαλω στην μεση ζορίζεται να βγάλει ηχο και φυσικά αρχίζει και παραμορφώνει στα ηχεία 

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος panos 12 έγραψε:

εκτός από το μπαμ που κανει αυτος

 

Κάνει μπαμ γιατί δεν έχει ρελέ  στην έξοδο των ηχείων, στους κανονικούς ενισχυτές ακούγεται ένα απαλό κλικ, ούτε μπαμ ούτε μπουμ.

 

πριν 43 λεπτά, το μέλος giorgos2187 έγραψε:

@panos 12

Αν άλλαζες κι έναν πωλητή..... Καλό θα ήταν!!!?

 

+1

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει παιδιά έβγαλα τον sony απ εξω και έμειναν  οι 2 yamaha https://www.skroutz.gr/s/3997431/Yamaha-A-S201-Black.html    https://www.skroutz.gr/s/9891528/Yamaha-R-S202D-Black.html     είναι 40w διαφορά, εχει και ράδιο ο δεύτερος dab+ και bluetooth, αλλά αυτά δεν θα τα χρειαστώ, η διαφορά στα watt (40w εχει ο δεύτερος διαφορά) δεν πιστεύω ότι εχει κάποιο ρολο αρα να παρω τον πρώτο;  το μόνο που έμεινε δεν ξερω αν στην black friday κατέβουν λίγο οι τιμές, αλλιώς πρέπει να παρω κάποιον γιατί αυτος που εχω βλέπω ότι στην καρτα ήχου του υπολογιστή βγάζει το μυνημα συνδέθηκε μια συσκευή αποσυνδέθηκε  μια συσκευή στο άκυρο εκεί που είναι ανοιχτος, θα μας κάψει και την καρτα ήχου και τα ηχεία, μην βάλει και φωτά το σπίτι γενικά 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τελικά πείρα τον sony σε black friday 149€ από 199€ που είχε, ελπίζω να είναι καλος αν και εχω θέμα με την καρτα ήχου, συνέχεια μου βγάζει συνδέθηκε αποσυνδέθηκε μια  συσκευή, χωρίς να βαλω κατι ή να βγάλω αλλαξα θέση το έβαλα στην θέση ροζ για μικρόφωνο και δήλωσα στο πάνελ ως ηχεία  και εκεί παλι κανει τα ιδια αλλαξα και οδηγούς έβαλα από τα windows, δοκίμασα και από το δισκάκι τα ιδια, να την έκαψε ο ενισχυτής την καρτα ήχου;

Link to comment
Share on other sites

Σου λέει για συσκευή USB ή το μήνυμα είναι από την κάρτα ήχου ότι έβαλες / έβγαλες το jack?

Η συνδεσμολογία είναι από την κάρτα ήχου με καλώδιο jack to RCA στο Input 1 στον ενισχυτή. Δεν το έχεις συνδέσει στο PHONO σωστά;

Δοκίμασε και με ένα άλλο καλώδιο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος suboy έγραψε:

Σου λέει για συσκευή USB ή το μήνυμα είναι από την κάρτα ήχου ότι έβαλες / έβγαλες το jack?

Η συνδεσμολογία είναι από την κάρτα ήχου με καλώδιο jack to RCA στο Input 1 στον ενισχυτή. Δεν το έχεις συνδέσει στο PHONO σωστά;

Δοκίμασε και με ένα άλλο καλώδιο.

Ακομα δεν το εβαλα, με τον παλιο ειμαι, το μυνημα ειναι απο την καρτα ηχου της realtek και για να σταματησει να βγαινει αναγκαστικα να βαλω τις επιλογες καπως ετσι οπως στις φωτο, βεβαια παλι εβγαινει το μυνημα και στο μικροφωνο που συνδεσα τα ηχεια, τωρα σταματησε θα δουμε αμα το ξανα κανει με αυτες τις επιλογες 

 

2020-11-26 21_05_36-Διαχείριση Ήχου HD της Realtek.jpg

 

2020-11-26 21_08_28-Διαχείριση Ήχου HD της Realtek.jpg

Έγινε επεξεργασία από panos 12
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.