Jump to content



Surge protection τηλεφωνικής γραμμής και ποιότητα σύνδεσης


Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

είπα να εντάξω τους δικούς μου που μένουν μόνιμα στο χωριό στην ψηφιακή εποχή.

Έτσι πέραν του tablet που τους έφερα έκανα και αίτηση για σύνδεση internet, Cosmote VDSL 50.

Λόγω του ότι από το ΚΑΦΑΟ του χωριού η διανομή γίνεται με πατροπαράδοτες ξυλοκολώνες και υπάρχουν πολλά περιστατικά καμένων τηλεφωνικών συσκευών σε κακοκαιρία τους έχω πάρει και πρίζα ασφαλείας με surge protection και για τηλεφωνική γραμμή.

Δεν γνωρίζω όμως αν αυτό επηρεάζει τη σύνδεση ή όχι.

Οποιος-α συμφορουμίτης έχει σχετική εμπειρία θα ήθελα να ακούσω τη γνώμη του-της καθώς η ενεργοποίηση της γραμμής θα γίνει πιθανότατα αφού θα έχω φύγει και δεν θα μπορώ να το τσεκάρω ο ίδιος.

Link to comment
Share on other sites

Το surge protection είναι ενσωματωμένο σε κάποιο ups ή ανεξάρτητο;

Από παλιότερη εμπειρία μου μία πρίζα που είχα βάλει στον τοίχο είχε κάποιον πυκνωτή μέσα και έκανε προβλήματα στη γραμμή, οπότε έπρεπε να την παρακάμψω.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

20 hours ago, trendy said:

Το surge protection είναι ενσωματωμένο σε κάποιο ups ή ανεξάρτητο;

Από παλιότερη εμπειρία μου μία πρίζα που είχα βάλει στον τοίχο είχε κάποιον πυκνωτή μέσα και έκανε προβλήματα στη γραμμή, οπότε έπρεπε να την παρακάμψω.

 

Είναι πάνω σε πρίζα ασφαλείας που δίνει και προστασία τηλεφωνικής γραμμής.

UPS μου έστειλαν από την Cosmote αυτό που είναι σαν μεγάλο powerbank. 

14 hours ago, salde said:

αν μιλάμε για προστασία τηλεφωνικής γραμμής, δυστυχώς είναι ελαφρώς πιο περίπλοκο. Παίζει ρόλο και το αν υπάρχει κανονική γείωση στο κτίσμα ή όχι.

Θεωρητικά υπάρχει, δυστυχώς δεν έχω τρόπο να το επιβεβαιώσω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 19/8/2020 at 11:11 ΠΜ, το μέλος paxman έγραψε:

Θεωρητικά υπάρχει, δυστυχώς δεν έχω τρόπο να το επιβεβαιώσω.

Μπορείς να το ζητήσεις από έναν ηλεκτρολόγο.

On 19/8/2020 at 11:11 ΠΜ, το μέλος paxman έγραψε:

Είναι πάνω σε πρίζα ασφαλείας που δίνει και προστασία τηλεφωνικής γραμμής.

UPS μου έστειλαν από την Cosmote αυτό που είναι σαν μεγάλο powerbank. 

Δοκίμασε να μετρήσεις ταχύτητα και λάθη σε καθαρή γραμμή και μετά άρχισε να βάζεις σιγά σιγά τα ups και τις προστασίες.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 

44 minutes ago, trendy said:

Μπορείς να το ζητήσεις από έναν ηλεκτρολόγο.

Δοκίμασε να μετρήσεις ταχύτητα και λάθη σε καθαρή γραμμή και μετά άρχισε να βάζεις σιγά σιγά τα ups και τις προστασίες.

Δυστυχώς ο χρόνος τελειώνει, μεθαύριο γυρίζω Αθήνα και η γραμμή δεν έχει ενεργοποιηθεί ακόμη.

Τον εξοπλισμό τον συνέδεσα και τους ενημέρωσα ότι όταν δουν τα σχετικά λαμπάκια να ανάβουν θα καταλάβουν ότι έχει ενεργοποιηθεί η γραμμή και ποιο κουμπί να πατήσουν για να ενεργοποιηθεί το wifi, το οποίο έχω ήδη περάσει στο tablet.

Ζήτησα και από ένα φίλο που ξέρει τα βασικά να περάσει κάποια στιγμή και να τσεκαρει την κατάσταση.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.