Jump to content


αλλαγή keyboard απο γερμανικό σε αμερικάνικο


Recommended Posts

καλησπέρα,

έχω ενα λάπτοπ HP που έχει γερμανικό πληκτρολόγιο και θέλω να αλλάξω σε αμερικανικό.

Γνωρίζει κανείς μαγαζί στην Αθήνα που να αναλαμβάνει τέτοια μετατροπή;

Έγινε επεξεργασία από guruuu
Link to comment
Share on other sites

πριν 14 ώρες, το μέλος guruuu έγραψε:

καλησπέρα,

έχω ενα λάπτοπ HP που έχει γερμανικό πληκτρολόγιο και θέλω να αλλάξω σε αμερικανικό.

Γνωρίζει κανείς μαγαζί στην Αθήνα που να αναλαμβάνει τέτοια μετατροπή;

 

Δεν μπορώ να σου προτείνω κατάστημα, αλλά ανάλογα με το μοντέλο του laptop, ίσως να μπορείς να το κάνεις και ο ίδιος.

Παρ' όλα αυτά, θα μπορούσες ακόμη πιο εύκολα να πάρεις ένα σετάκι αυτοκόλλητα και να τα βάλεις πάνω στα υπάρχοντα πλήκτρα. Μετά μπορείς να πεις στο σύστημα ότι έχεις Αμερικάνικο ή Ελληνικό πληκτρολόγιο για να πατάς ότι βλέπεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

τα αυτοκόλλητα είναι μια γρήγορη λύση και εύκολη, αλλά θα κακοδείχνει. Στο amazon έχει κάποια μαύρα αυτοκόλλητα αλλά το keyboard του HP είναι γκρί/ασημί.

Μπορώ να βρώ κάπου ασημί αυτοκόλλητα?

Έγινε επεξεργασία από guruuu
Link to comment
Share on other sites

μπορείτε να δείτε στο google με τις λέξεις keyboard stickers english silver. Αντί για stickers μπορείτε να τα αναζητήσετε και με την λέξη decal. Καλό θα ήταν να γνωρίζετε και το ακριβές μοντέλο του φορητού.
Λογικά υπάρχουν και στο ebay. Αν θέλετε να υπάρχουν ελληνικοί χαρακτήρες δοκιμάστε με greek  αντί για english. Ίσως να υπάρχουν και σε κάποια ελληνικά μαγαζιά, σε πιο περιορισμένη ποικιλία υλικών/χρωμάτων.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, salde said:

μπορείτε να δείτε στο google με τις λέξεις keyboard stickers english silver. Αντί για stickers μπορείτε να τα αναζητήσετε και με την λέξη decal. Καλό θα ήταν να γνωρίζετε και το ακριβές μοντέλο του φορητού.
Λογικά υπάρχουν και στο ebay. Αν θέλετε να υπάρχουν ελληνικοί χαρακτήρες δοκιμάστε με greek  αντί για english. Ίσως να υπάρχουν και σε κάποια ελληνικά μαγαζιά, σε πιο περιορισμένη ποικιλία υλικών/χρωμάτων.

 

το μοντέλο του HP είναι: 14-bf001ng

 

Στο amazon για silver μου λέει:

 

Quote

This item cannot be shipped to your selected delivery location. Please choose a different delivery location.

 

Link to comment
Share on other sites

ενδεικτικά, χωρίς να γνωρίζω την σελίδα, η τιμή μου φαίνεται ακριβή, σας το δίνω απλώς για να πάρετε μια ιδέα, αν σας βολεύει κλπ

laptop-keyboard-stickers-silver-pc_600x.
KEYSHORTS.COM

Your laptop is silver but the keys are black or the letters are simply wearing off? No worries. Now you can complete the aesthetic look and enjoy these perfectly matte keyboard decals.

 

s-l400.jpg
WWW.EBAY.CO.UK

                  * * *                                                                                                                           * * * * * * * * * * * *  .

 

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, salde said:

ενδεικτικά, χωρίς να γνωρίζω την σελίδα, η τιμή μου φαίνεται ακριβή, σας το δίνω απλώς για να πάρετε μια ιδέα, αν σας βολεύει κλπ

laptop-keyboard-stickers-silver-pc_600x.
KEYSHORTS.COM

Your laptop is silver but the keys are black or the letters are simply wearing off? No worries. Now you can complete the aesthetic look and enjoy these perfectly matte keyboard decals.

 

πολύ χρήσιμο το site, ενδεικτικά κάνω attach ένα screenshot με το configuration.

 

Όταν λέει "per piece" τι εννοεί; Φαντάζομαι θα είναι ένα αυτοκόλλητο για κάθε πλήκτρο.

Screenshot from 2020-09-06 17-24-20.png

Link to comment
Share on other sites

η τιμή λογικά αναφέρεται σε όλο το set. Αν όχι δεν υπάρχει νόημα ούτε να το κοιτάτε. Ψάξτε με υπομονή σε google, ebay. Σίγουρα θα βρείτε κάτι. Επίσης να κοιτάξετε πόσο κοστίζει το πληκτρολόγιο του φορητού σας για να συγκρίνετε τι σας συμφέρει. H καλύτερη λύση, αν δεν υπάρχει κάποιο άλλο θέμα, είναι να βρείτε ένα ανταλλακτικό πληκτρολόγιο που ταιριάζει στο μοντέλο σας και να κάνετε την αλλαγή μ΄νος σας, όπως σας πρότεινε ο minast.
Τα αυτοκόλλητα έχουν νόημα μόνο ως φθηνή εναλλακτική.

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, salde said:

η τιμή λογικά αναφέρεται σε όλο το set. Αν όχι δεν υπάρχει νόημα ούτε να το κοιτάτε. Ψάξτε με υπομονή σε google, ebay. Σίγουρα θα βρείτε κάτι. Επίσης να κοιτάξετε πόσο κοστίζει το πληκτρολόγιο του φορητού σας για να συγκρίνετε τι σας συμφέρει. H καλύτερη λύση, αν δεν υπάρχει κάποιο άλλο θέμα, είναι να βρείτε ένα ανταλλακτικό πληκτρολόγιο που ταιριάζει στο μοντέλο σας και να κάνετε την αλλαγή μ΄νος σας, όπως σας πρότεινε ο minast.
Τα αυτοκόλλητα έχουν νόημα μόνο ως φθηνή εναλλακτική.

 

αν δείτε λίγο πως είναι αυτο το λάπτοπ μπορεί να θέλει άλλαγμα όλο το πλαίσιο για να μπει το αμερικάνικο πληκτρολόγιο.

Για ανταλλακτικό μάλλον από την HP. Θέλει και άλλο ψάξιμο.

Link to comment
Share on other sites

Από δευτέρα πάρε τηλέφωνο εδώ και εδώ και ρώτα μήπως έχουν πληκτρολόγιο για το λάπτοπ σου.

Μπορούν να σου κάνουν και την αλλαγή με κάποια επιβάρυνση στην τιμή.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

933313-001

 

Το  part number που μάλλον ψάχνεις, δεν το βρίσκω στον κινέζο

http://h10032.www1.hp.com/ctg/Manual/c05527168

 

ebay  υπάρχει αλλά πανάκριβο

Έγινε επεξεργασία από schumifer
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα,

τελικά βρήκα το ανταλλακτικό στο itsys και το πήγα για αλλαγή πληκτρολογίου.

Κόστος Ανταλλακτικου: 42.50

Κόστος αλλαγής: 49.60 

Σύνολο: 92.1 ευρώ

κάποια ιδεά τώρα τι να κάνω με το γερμανικό πληκτρολόγιο ? το πουλάω ?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εννοείται ότι το πουλάς.

Το κόστος του ανταλλακτικού για την Ελληνική πραγματικότητα μου φαίνεται σχετικά  καλό (δεδομένου ότι η itsys δίνει 2 χρόνια εγγύηση) η εργασία όμως

μου φάνηκε λίγο τσιμπημένη (άουτς).

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησα να ανοίξω μόνος μου το λάπτοπ αλλά για να μην το χαλάσω το πήγα σε ειδικό.

Δεν έβγαινε εύκολα το πληκτρολόγιο.

Έγινε επεξεργασία από guruuu
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Με την itsys δουλευω αρκετά χρόνια πάνω σε πληκτρολόγια και φαν χωρίς κανενα πρόβλημα. αλλα 40+φπα για την αλλαγή μόνο; wtf δεν το πέριμενα. 20 με το φπα θα έλεγα στην καλύτερη. 

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.