Jump to content



Νεο pc αποκλειστικα για Flight Simulator 2020


Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους!!!

Επειδη απεχω πολλα χρονια απο τις εξελιξεις που αφορουν τα διαφορα μοντελα επεξεργαστων-καρτας γραφικων-μητρικης και μνημων θα ηθελα την βοηθεια σας για την κατασκευη ενος tower αποκλειστικα για το νεο Flight Simulator που κυκλοφορησε.

Οικονομικο ζητημα δεν υπαρχει οποτε επιθυμω τα κομματια να ειναι high end και κυριως ποιοτικα,με την εννοια της αξιοπιστιας και της απροσκοπτης λειτουργιας.

Ολα τα κομματια θα αγοραστουν απο σκρουτζομαγαζα και θα συναρμολογηθουν απο εμενα οποτε δεν χρειαζετε να ειναι απο ενα καταστημα μονο.

Ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, killer55555 said:

Αφήνοντας στην άκρη προς το παρόν την cpu-motherboard από δίσκους - μνήμες- τροφοδοτικό τι μπορείς να μου προτείνεις ?

 

Και οι δίσκοι και οι μνήμες (εφόσον δεν έχεις οικονομικό πρόβλημα) εξαρτώνται από το motherboard-cpu που θα πάρεις. Υπάρχουν SSD PCIe 4.0 (αν πας σε AMD), καθώς η Intel δεν διαθέτει PCIe 4.0 ακόμα. Και οι μνήμες υπάρχουν σε εκδόσεις AMD optimized και Intel optimized. Επομένως άραξε για περίπου 1 μήνα και μετά αποφασίζεις. Λογικά θα πας σε AMD Ryzen 5900X και κάποιο X570 mobo, οπότε άρχισε να κοιτάς μητρικές... Για τροφοδοτικό λογικά κοιτάς στα 700W καθώς οι νέες κάρτες γραφικών ζητάνε πολλά W (ίσως η AMD κάνει την έκπληξη όμως στις 28 Οκτωβρίου, οπότε και πάλι αναμονή).

 

Αν δεν το ξέρεις ήδη, η AMD στις 8 Οκτωβρίου παρουσιάζει τους Zen 3 και 28 Οκτωβρίου τις Radeon RX 6000

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, killer55555 said:

Αφήνοντας στην άκρη προς το παρόν την cpu-motherboard από δίσκους - μνήμες- τροφοδοτικό τι μπορείς να μου προτείνεις ?

Καλέ μου φίλε άβυσσος η ψυχη της Microsoft.... Σίγουρα 32GB μνήμη, 2 m.2  για raid0 τώρα για το τροφοδοτικό περισσότερο για μελλοντική αναβάθμιση ένα καλό 1000αρι.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, gdp77 said:

 

Και οι δίσκοι και οι μνήμες (εφόσον δεν έχεις οικονομικό πρόβλημα) εξαρτώνται από το motherboard-cpu που θα πάρεις. Υπάρχουν SSD PCIe 4.0 (αν πας σε AMD), καθώς η Intel δεν διαθέτει PCIe 4.0 ακόμα. Και οι μνήμες υπάρχουν σε εκδόσεις AMD optimized και Intel optimized. Επομένως άραξε για περίπου 1 μήνα και μετά αποφασίζεις. Λογικά θα πας σε AMD Ryzen 5900X και κάποιο X570 mobo, οπότε άρχισε να κοιτάς μητρικές... Για τροφοδοτικό λογικά κοιτάς στα 700W καθώς οι νέες κάρτες γραφικών ζητάνε πολλά W (ίσως η AMD κάνει την έκπληξη όμως στις 28 Οκτωβρίου, οπότε και πάλι αναμονή).

 

Αν δεν το ξέρεις ήδη, η AMD στις 8 Οκτωβρίου παρουσιάζει τους Zen 3 και 28 Οκτωβρίου τις Radeon RX 6000

Όχι ότι έχει ιδιαίτερη διαφορά, αλλα 29 /11 δεν ειναι;

Α όχι τότε είναι η 3070.

Για το fs2020 δεν χρειάζεται και πολλή γρήγορη σύνδεση στο ίντερνετ;

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, GoMaR said:

Όχι ότι έχει ιδιαίτερη διαφορά, αλλα 29 /11 δεν ειναι;

Α όχι τότε είναι η 3070.

28/10 radeon rx 6000

29/10 geforce RTX 3070, αλλά αυτή δεν ενδιαφέρει τον topic starter καθώς είναι υποδεέστερη της 3080/3090 που ήδη "κυκλοφορούν"

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, slalom said:

Τι αναλυση θες?

Η κύρια οθόνη θα είναι 32αρα που θα δείχνει το εξωτερικό περιβάλλον και μάλλον θα έχω και μια 24αρα για τα όργανα κτλ.

 

7 hours ago, GoMaR said:

Όχι ότι έχει ιδιαίτερη διαφορά, αλλα 29 /11 δεν ειναι;

Α όχι τότε είναι η 3070.

Για το fs2020 δεν χρειάζεται και πολλή γρήγορη σύνδεση στο ίντερνετ;

Σύνδεση υπάρχει 100αρα οπότε λογικά δεν θα υπάρχει πρόβλημα.

 

Όταν ανέφερα προηγουμένως πως δεν υπάρχει οικονομικό πρόβλημα αναφερόμουν σε ένα καλό κουτί περίπου έως 1500 ευρώ,γιατί από τα λίγα που τσέκαρα χτες είδα πως μια κάρτα γραφικών φτάνει τα 700+ ευρώ ? .Οπότε μάλλον θα κινηθώ σε high end κομμάτια αυτής της γενιάς που λογικά θα πέσουν οι τιμές τους μόλις βγούνε στην κυκλοφορία οι υλοποιήσεις που αναφέρατε.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, killer55555 said:
1 hour ago, killer55555 said:
19 hours ago, slalom said:

Τι αναλυση θες?

Η κύρια οθόνη θα είναι 32αρα που θα δείχνει το εξωτερικό περιβάλλον και μάλλον θα έχω και μια 24αρα για τα όργανα κτλ.

 

 

Αναλύσεις δεν μας λες

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος killer55555 έγραψε:

Η κύρια οθόνη θα είναι 32αρα που θα δείχνει το εξωτερικό περιβάλλον και μάλλον θα έχω και μια 24αρα για τα όργανα κτλ.

Αναλυση? Resolution που λενε

Link to comment
Share on other sites

On 10/4/2020 at 8:07 PM, gdp77 said:

 

 

Αναλύσεις δεν μας λες

Συγνώμη για την καθυστερημένη απάντηση αλλά η δουλειά μας έχει πάρει παραμαζωμα.

Από οθόνη έχω βρει την συγκεκριμένη και θέλω να την παίζω στις μέγιστες αναλύσεις.  https://www.skroutz.gr/s/20706654/Dell-S3220DGF.html?fbclid=IwAR21Ce1YfN3JaCX7nrGP16hROFdtICQKtRgEWYfwd1pMkNdM2JDHyqXpiOM

Εαν έχετε να προτείνετε κάποια καλύτερη στα ίδια λεφτά πολύ ευχαρίστως να σας ακούσω.

Link to comment
Share on other sites

On 10/4/2020 at 8:59 AM, gdp77 said:

Λογικά θα πας σε AMD Ryzen 5900X και κάποιο X570 mobo, οπότε άρχισε να κοιτάς μητρικές...

 

Και επιβεβαιώθηκα.... Ετοίμασε ένα 600άρι για 5900X (αποκλείεται να έρθουν Ελλάδα στο MSRP) και ένα 250άρι για X570. Επομένως 1500 (που διαθέτεις) - 600 - 250 = 650 για τα υπόλοιπα... Μάλλον πρέπει να ανεβάσεις budget στα 2K και να εύχεσαι να παρουσιάσει η AMD ανταγωνιστικές κάρτες γραφικών σε καλές τιμές (28 Οκτωβρίου).

 

Το MS flight sim είναι ακριβό άθλημα...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.