Jump to content



DIY NAS ή ντουγρού για Synology?


Recommended Posts

Καλησπέρα. Στην εταιρεία που δουλεύω χρειαζόμαστε ένα nas περίπου 40 tera. Τι συμφέρει να κάνω...να φτιάξω ένα με freenas ή να πάρω ενα synology και να χώσω τους σκληρούς μέσα;( δεδομένου του ότι έχω διαβάσει τελευταία πολλά failure σε hardware της synology και έχω χάσει εμπιστοσύνη ).

Link to comment
Share on other sites

Άν μιλας για 40 ΤΒ όντως και έχεις μεγάλο ρίσκο στα  data σου, δεν ασχολείσαι με τίποτα από τα παραπάνω , πας για ακριβές storage λύσεις τύπου EMC , HP.

Αν πάλι δε σε νοιάζει και θες να πετάξεις απλά 4 10άρηδες ή κάτι άλλο σε raid τα synologo-ειδή είναι μια χαρά.

Μπορείς και DYI αλλά το freenas θέλει μεγάλες απαιτήσεις σε μνήμη για την χωρικότητα που ζητάς λόγο του File System που έχει αλλίως πρέπει ψαχτείς με συμβατούς controllers , είναι ψιλοπονοκέφαλος γνώμη μου και οχι για επαγγελματική χρήση.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος tsakdim έγραψε:

να φτιάξω ένα με freenas ή να πάρω ενα synology και να χώσω τους σκληρούς μέσα;

 

WWW.COSMODATA.GR

Server Dell PowerEdge T140 - Intel Xeon E-2124 - 8GB RAM - 2x 1TB SATA - S140 + Dell Windows Server 2019 - Essentials 2S - ROK

 

("You can pay me now, or you can pay me later"...)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Επειδή θεωρώ ότι τα 40 τερα προκύπτουν λόγω μεγάλων αρχείων, ανεξάρτητα του τι θα πάρετε, να δείτε και για κάτι γρηγορότερο από το Gigabit Ethernet. Ακόμα και χωρίς να αλλάξετε καλωδιώσεις (εάν υποθέσουμε ότι δεν έχετε cat6) υπάρχει δυνατότητα για 2.5gbit ή και 5gbit.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Εταιρια....ΑΓΟΡΑΖΕΙΣ ΕΤΟΙΜΑ.... Δεν κανεις custom γιατι δεν παιζεις με κρισιμα δεδομενα

 

Thecus N8900 απο εμενα.... Εχουμε την παλαιότερη εκδοση στο γραφειο με 8 χ 8TB RED WD. 

 

Πανευκολο σεταπ, αθορυβο σαν rackmount.   

Ειμαστε καμια 25αρια χρηστες επανω σε αυτο. Ταχυτατο (αν και δουλευει σε aggregation με 2 gigabit, γιατι εχουμε 3 δυνατα switch σε 802.3ad)

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 17 ώρες, το μέλος tsakdim έγραψε:

Καλησπέρα. Στην εταιρεία που δουλεύω χρειαζόμαστε ένα nas περίπου 40 tera. Τι συμφέρει να κάνω...να φτιάξω ένα με freenas ή να πάρω ενα synology και να χώσω τους σκληρούς μέσα;( δεδομένου του ότι έχω διαβάσει τελευταία πολλά failure σε hardware της synology και έχω χάσει εμπιστοσύνη ).

 

Νομίζω ότι σε έχουν ήδη καλύψει, αλλά για πληρότητα πρέπει να αναφερθεί ότι μπορείς να προγραμματίσεις και για hardware failure στο σασί.

Αφενός μπορείς να το αντικαταστήσεις την ίδια/επόμενη μέρα ανάλογα με την εγγύηση που θα πάρεις, χωρίς απώλεια δεδομένων.

Άλλες λύσεις μπορεί να είναι ένα ίδιο σασί για cold spare ή ακόμη και 2 συγχρονιζόμενα NAS, εάν η διαθεσιμότητα είναι τόσο κρίσιμη.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για τις πολύτιμες απαντήσεις σας. Επειδή δεν έχω αντίστοιχη εμπειρία με ανάλογες διατάξεις και μόνο θεωρητικά τις γνωρίζω  διαβαζοντας θα ήθελα να ρωτήσω το εξής...εαν μετα από 4-5 χρόνια ας πουμε ενα synology/thecus σασί  χτυπήσει και δεν μπορώ να βρώ το ίδιο μοντέλο ακριβώς, μπορώ να το αντικαταστήσω με ένα άλλο ίδιας μάρκας παραπλήσιο;

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος tsakdim έγραψε:

Σας ευχαριστώ πολύ για τις πολύτιμες απαντήσεις σας. Επειδή δεν έχω αντίστοιχη εμπειρία με ανάλογες διατάξεις και μόνο θεωρητικά τις γνωρίζω  διαβαζοντας θα ήθελα να ρωτήσω το εξής...εαν μετα από 4-5 χρόνια ας πουμε ενα synology/thecus σασί  χτυπήσει και δεν μπορώ να βρώ το ίδιο μοντέλο ακριβώς, μπορώ να το αντικαταστήσω με ένα άλλο ίδιας μάρκας παραπλήσιο;

 

Στα Synology γίνεται, εάν και υπάρχουν περιορισμοί μεταξύ κάποιων μοντέλων.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ΣΠΙΤΙ μου ειχα ενα 4-bay Thecus (ναι την αγαπω την μαρκα... :p ) μετα απο 6 χρονια πεθανε....

Πηρα ενα καινουργιο 7-bay,  με λογισμικο 3 version πανω και 64bit. Τα ειδε ολα αμεσως...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.