Jump to content


Κόλληση μικρού μαγνήτη στην άκρη καλωδίου.


Recommended Posts

Θέλω στην άκρη ενός καλωδίου να κολλήσω ένα μικρό χρωμιωμένο μαγνήτη νεοδυμίου.

Η κόλληση πρέπει να είναι αγώγιμη γιατί το φτιάχνω για να κολλάει ο μαγνήτης στον πόλο μπαταρίας και να την φορτίζω. 

Πως λέτε να το κολλήσω;

Προσπάθησα με καλάι αλλά 1ο δεν κολλάει, 2ο όταν ζεσταθεί ο μαγνήτης στην θερμοκρασία που λιώνει το καλάι, χάνει για πάντα τον μαγνητισμό του.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω αν τρυπήσεις τον μαγνήτη να βάλεις μέσα το καλώδιο, θα σπάσει. 

Εγώ θα έντυνα τον μαγνήτη με αλουμινόχαρτο (αν δεν είναι αγώγιμος) , και θα τον τοποθετούσα σε ένα σωληνάκι (κλέμμα αν χωράει). Στην άλλη άκρη θα προσάρμοζα το καλώδιο. 

Link to comment
Share on other sites

Τρύπα με  αργές στροφές και λάδι στο μαγνήτη, και με υπομονή κάνεις εσωτερικό πάσο (φ3 χιλ. είναι πιστεύω ΟΚ) βάζεις ακροδέκτη στο καλώδιο και είσαι ΟΚ. 

Να θυμάσαι ότι αν ανεβάσεις θερμοκρασία στο μαγνήτη, αυτός χάνει την ιδιότητά του. Οτι κάνεις λοιπόν, κράτα όσο πιο ''κρύο'' τον μαγνήτη (εντάξει δε χρειάζεται να το παρακάνεις...) 

Link to comment
Share on other sites

3980-shieldoseal-conductive-adhesive-clo
HOLLANDSHIELDING.GR

Η αγώγιμη κόλλα δημιουργεί μια ηλεκτρικά και θερμικά αγώγιμη σύνδεση μεταξύ των εξαρτημάτων. Η θωράκιση EMI είναι μία από τις...

 

 

Εναλλακτικά υπάρχουν μαγνήτες νεοδυμίου με τρύπα στη μέση τους για να τους βιδώνεις. Αυτούς μπορείς να τους βάλεις με βίδα, παξιμάδι και σφηνωμένο το καλώδιό σου για να γλιτώσεις τις κόλλες.

Έχεις δοκιμάσει να ελέγξεις αντίσταση ανάμεσα σε δύο τέτοιους μαγνήτες; Αν είναι υψηλή ίσως να μην αξίζει τον κόπο

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.