Jump to content



Προβλημα με 6600GT ... rma refused


Alexandros

Recommended Posts

Λοιπον παιδες εχω προβλημα. Ειχε γινει ενα volt-mod στη καρτουλα (που ουτε καν χρησιμοποιηθηκε ιδιαιτερα) το οποιο αφαιρεθηκε εξολοκληρου ΧΩΡΙΣ να αφησει κανενα ιχνος.

Το μαγαζι απο οπου το προμηθευτηκα ομως (ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ) αρνηθηκε να την στειλει στην ιΝΝΟ γιατι λεει το Voltage Control unit δειχνει καμμενο (οχι χτυπημενο) και αυτο το θεωρουν ΦΥΣΙΚΗ ΦΘΟΡΑ. Και οτι ακομα και αν την στειλουν ειναι κοπος αδικος.

Ενα καμμενο τσιπ θεωρειται οντως φυσικη φθορα ? Γιατι παλια μου ειχε καει το tv-out chip και την καρτουλα μου την ειχαν αλλαξει κανονικότατα!

Για ενημερωστε με :cry: τι να κανω ? να την στειλω απευθειας στην Ιννο? ΝΑ τους παρω τηλεφωνο στο σερβις ?

Link to comment
Share on other sites

ρμα στην ιννο καλυτερα αφου δεν βγαζεις ακρη με δαυτους.Νομιζω οτι και μια σχετικη δυσφημιση στο μαγαζι που αγορασες την καρτα ισως να βοηθουσε...

Link to comment
Share on other sites

Το "φλεγον" θεμα ειναι εαν ενα καμμενο τσιπ πανω στην καρτα σημαινει φυσικη φθορα ή φθορα απο τον χρηστη. Το μαγαζι υποστηριζει το δευτερο...το οποιο και αμφισβητω :...:

ξερει καποιος να μου απαντησει με επαγγελματικη βεβαιοτητα ?

Link to comment
Share on other sites

Οφείλουν να κάνουν το RMA. Οπότε πίεσέ τους να το κάνουν. Και ζήτα και εγγυήσεις μέσω mail ή άλλο τρόπο ότι το RMA έγινε διότι βρήκες π.χ. ύποπτο να σου λένε ότι είναι χαμένος κόπος.

Ίδιες χαζομάρες μου έλεγε ο "τεχνικός" του -τα ρα τα ταμ- Cosmodata για έναν δίσκο που σε ένα chip είχε μια τρύπα τεραστίων διαστάσεων ( τζάμπα κόπος που να την στέλνουμε ) αλλά τελικά το RMA έγινε μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

συγνώμη που επιλέγω αυτό το thread για να πω την άποψη μου και ίσως σου χαλάω το θέμα, αλλά από την στιγμή που είναι δικό σου το φταίξιμο, (γιατί δικό μας είναι πάντοτε εκτός και αν είναι DOA) δε θα έπρεπε να κινείς RMA διαδικασίες. Δε το παίζω άγιος το έχω κάνει πολλάκης και γω και θα το κάνω, αλλά σε πολιτισμένα forum όπως στο xtremes που μάλιστα είναι ότι πιο ακραίο σε αυτά, έχουν απαγορευτεί συζητήσεις για συμβουλές/γνώμες/τρόπους τέτοιου τύπου (πως θα περάσει κάποιος κάτι που έχει χαλάσει RMA) όταν φυσικά την έχει κάνει την δουλειά.

Επί του θέματος πιστεύω ότι πρέπει να την στείλεις απευθείας στην κατασκευάστρια την κάρτα και να τελειώνεις.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Alexandros

Το μαγαζι απο οπου το προμηθευτηκα ομως (ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ) αρνηθηκε να την στειλει στην ιΝΝΟ γιατι λεει το Voltage Control unit δειχνει καμμενο.......

μαλλον ειναι πιο 'ψαγμενοι' απο τους δικους μας για να το εντοπισουν......δυστυχως για σενα η αγορα απο το εξωτερικο αποδειχθηκε αρνητικη εμπειρια

αν το ειχες αγορασει απο Ελληνικο καταστημα κατα 99% δεν θα ειχες προβλημα

νομιζω οτι το ρμα κατ ευθειαν στην εταιρεια οπωςσου προτειναν τα παιδια ειναι η καλυτερη λυση (με αμφιβολο αποτελεσμα)

Link to comment
Share on other sites

Δεν συμφωνω με την λογικη οτι "φταιμε" αρα δεν κανουμε rma . Αυτος ειναι ο παραδεισος των εταιριων ... οποτε με την ιδια λογικη αν κανω οβερκλοκ στις μνημες,επεξεργαστη , μητρικη και μου καουν , τοτε δεν πρεπει να τα επιστρεψω καθοτι ειμαι ενοχος.(overclocking voids the warranty) Υποψην οτι το V-mod ουδεποτε το χρησιμοποιησα , η καρτα δουλευε παντοτε με default ταση και μετριο θα ελεγα overclock. Θα μου πεις "την πειραξα" καθως της προσθεσα κατι...πειραγμα ομως ειναι και το οβερκλοκ με τασεις-συχνοτητες. Στην πραγματικοτητα ΠΑΝΤΑ φταιμε με την ΔΙΚΗ τους λογικη αν διαβασεις προσεχτικα τις οδηγιες χρησεως ενος προιοντος...οφειλουμε υποτιθετε να το φροντιζουμε σαν ....εμβρυο :p π.χ δες αποστασεις μονιτορ απο θερμαντικα σωματα...ποιος τις τηρει ? Μηπως πρεπει να αγορασω μεγαλυτερο διαμερισμα για να απεχει το μονιτορ πιο μακρυα απο το θερμαντικο ?

και στο κατω κατω δεν ζηταω συμβουλη πως θα καταστρεψω κατι για να το στειλω πισω γιατι αυτο δεντο εχω κανει ποτε. Απλα μου χαλασε, και αδικως κατα την γνωμη μου μου αρνουνται την επιστροφη...ειναι διαφορετικο νομιζω. Τελειως φιλικα τα λεω αυτα ;)

Ειμαι στο εξωτερικο και απλα το μαγαζι το αρνειται...οποτε μαλλον θα το παρακαμψω ετσι ?

Link to comment
Share on other sites

Οποσδηποτε δεν υπαρχει ουτε μια στο εκατομυριο να μην στην αλλαξουν απο την ιννο. Ακου φυσικη φθορα αυτο ειναι ανικουστο :tw: . Δοκιμασε με τον αντιπροσωπο της καρτας στην χωρα που εισαι. Δεν νομιζω οτι αυτοι θα σου πουν οχι σε αντικατασταση.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από enduracell

συγνώμη που επιλέγω αυτό το thread για να πω την άποψη μου και ίσως σου χαλάω το θέμα, αλλά από την στιγμή που είναι δικό σου το φταίξιμο, (γιατί δικό μας είναι πάντοτε εκτός και αν είναι DOA) δε θα έπρεπε να κινείς RMA διαδικασίες. Δε το παίζω άγιος το έχω κάνει πολλάκης και γω και θα το κάνω, αλλά σε πολιτισμένα forum όπως στο xtremes που μάλιστα είναι ότι πιο ακραίο σε αυτά, έχουν απαγορευτεί συζητήσεις για συμβουλές/γνώμες/τρόπους τέτοιου τύπου (πως θα περάσει κάποιος κάτι που έχει χαλάσει RMA) όταν φυσικά την έχει κάνει την δουλειά.

Επί του θέματος πιστεύω ότι πρέπει να την στείλεις απευθείας στην κατασκευάστρια την κάρτα και να τελειώνεις.

Οτι πιο σωστο εχω ακουσει τον τελευταιο καιρο.Την εκανες που την εκανες την π@π@ρια σου κατσε και βρες λυση τωρα.Εαν δεν βρεις , ετσι ειναι η ζωη......Η φαση μου θυμιζει κατι σε νταβατζιλικι με ξενα @@....

Link to comment
Share on other sites

Παίδες, αυτή τη λύση ζητάει το παιδί.

όλοι ξέρουμε το ηθικό του θέματος, αλλά κανένας(έστω, ελάχιστοι) το τηρούν και στην πράξη.

Stay on topic please.

Link to comment
Share on other sites

Δεν σου μενουν και πολλες επιλογες...στειλε την στην κατασκευαστρια. Αν και το πιο πιθανο ειναι να εχουν ηδη ειδοποιηθει απο το καταστημα για το s/n σου...

Φυσικα παραμενει η πιο τιμια λυση του να παρεις μια καινουρια!!

Link to comment
Share on other sites

Vagouridi κατι "rma the bitch" σου θυμιζει κατι ? Παντως εγω ουδεποτε το ειπα ουτε το πραγματοποιησα ΠΟΤΕ.

Τα περι ζωης και νταβατζιλικιου ...αλλου.Και να μιλας οπως σου μιλανε κοσμια και με επιχειρηματα...γιατι αυτα που λες πισω απο την οθονη δεν ειναι μαγγια φιλε μου.

Εγω ζητησα ενα και μοναδικο πραγμα να μου πει καποιος ΕΑΝ γνωριζει. Ενα ΚΑΜΜΕΝΟ τσιπ πανω στην καρτα περναει RMA ? ΝΑΙ Η ΟΧΙ ? θα μπορουσα να σας πω οτι επαιζα με την καρτα default και καηκε το τσιπ .. δεν ειπα ΠΩΣ να καψω την καρτα και να την στειλω πισω ουτε οτι εκανα μονιμα v-mods και ζηταω τα ρεστα (χωρια που την καρτουλα οταν την πηρα ειχε ηδη πανω του το v-mod, σε περιπτωση που το χρησιμοποιουσα)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Stratos

Αν και το πιο πιθανο ειναι να εχουν ηδη ειδοποιηθει απο το καταστημα για το s/n σου...

!!! Πιο πιθανο κιολας? !!!

Εξαιρετικα απιθανο!Εδω του ειπαν κιολας οτι και να την στειλουν αδικος κοπος...

Link to comment
Share on other sites

Stratos δεν την θελω για να παιζω παιχνιδια αλλα μαλλον θα την στειλω κατευθειαν για ρμα. Το ατομο που μου την πουλησε αρχικα ειχε παρει την ευθηνη του ρμα (εχει μαγαζι) αλλα λεει οτι δεν του την αλλαζουν στην χονδρικη (δεν περασε το rma και δεν την στελνουν). Προσωπικα δεν θα της ειχα κανει mod. Απλα εκατσε στραβα.

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι υπάρχουν κυκλώματα ασφαλείας που εξασφαλίζουν την ομαλότητα των τάσεων στο hardware και καθιστούν αδύνατη την καταστροφή συγκεκριμένων ολοκληρωμένων. Αν ισχύει κάτι τέτοιο τότε μπορούν να υποστηρίξουν με βεβαιότητα ότι η βλάβη οφείλεται σε εξωτερική επέμβαση και κατά συνέπεια δεν καλύπτεται από εγγύηση.

Link to comment
Share on other sites

Και αν θελει καποιος να ψαξει το θεμα θα δει οτι τα προιοντα εχουν προυπολογισει στο κοστος ενα ποσοστο rma ΑΡΚΕΤΑ σεβαστο ιδιαιτερα οταν προκειται για hardware που απευθυνεται σε gamers...και δε συμμαζευεται. Ωπα...σιγα μην πεσει εξω η ιννο εξω ...απο την καρτα μου και θα εχω το κριμα στο λαιμο μου :p ισα ισα που σε ωθουν να κανεις οβερκλοκ και αλλες ιστοριες και να σκας 200-500 χαρτακια για ενα κομματι hardware. Διαφορετικα θα κλειδωναν τα παντα πανω στο προιον και δεν θα αλλαζε ουτε mhz ακομα και με mods.Αντιθετως βλεπουμε οτι ενα απο τα κριτηρια του ποσο καλη ειναι η καρτα στα διαφορα roundups ειναι το ποσο καλα KΛΟΚΑΡΕΙ ! Αυτο δεν ειναι τελειως αντιφατικο ? Ολα ειναι υπολογισμενα...μαλ**** δεν ειναι .Αυτα υπολογιζονται πολυ πριν βγει το προιον.

Θεωρητικα ακομα και η εγκατασταση της καρτας απο μη ειδικευμενο προσωπικο (δηλαδη μονος σου στο σπιτι) εμπεριεχει ρισκο φθορας και αν το ζοριζαν πολυ θα μπορουσαν να απαιτουν αποδειξη εγκαταστασης απο μαγαζι. Λεμε τωρα.

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν πιστευω οτι οι εταιριες καθοντε με τις ωρες να τσεκαρουν το hardware που τους ερχεται για να βρουν αν πληρη η οχι τις προυποθεσεις rma.Κανε την ενα δεματακι και στειλε την στην εταιρια κατ ευθειαν και ο,τι πουν εκει.

Τα μεγαλα μαγαζια (σε γενικα πλαισια) κοιτανε το καλο του πελατη πανω απο ολα, ακομα και αν ο δευτερος ,σε καποια πλαισια, εχει αδικο.Ετσι μπορει να χανουν 5 Ευρω στα εξοδα αποστολης για rma αλλα τα βγαζουν με το παραπανω στις μελλοντικες αγορες που θα κανει .

Link to comment
Share on other sites

Να αναφερω μια αλλη περιπτωση για προβληματισμο .

Ειχα καρτα Sapphire 9700 pro απο την οποια ξεκολλησαν 2-3 pins (μαλλον δεν λεγονται ετσι) στο AGP connector. Δεν προκαλεσα εγω την φθορα οπως αρχικα φοβηθηκα γιατι δαιπιστωσα οτι παρακειμενα ηταν μερικα ακομα που σε καποιες ακρες ειχαν αρχισει να ξεκολουν. Το προιον ηταν εμφανως ελατωματικο.ΔΕΝ περασε RMA γιατι ηταν λεει φυσικη φθορα (σα να λεμε δεν ειχα τι να κανω , πηρα το σουγια και αρχισα να ακονιζω το connector για να μπαινει καλυτερα)....Εκει δηλαδη τι κανω? Προσευχομαι για τη σωτηρια της ψυχης μου? Στελνω φτερνιζοσκονη στην ΑΤΙ ? ΠΑω σε ψυχιατρο να δω αν οντως προκαλεσα μονος μου την φθορα?

Σας δειχνω και την αλλη οψη.Οπου υπαρχουν πολλες περιπτωσεις οπου χανεις την εγγυηση χωρις να φταις και πληρωνεις εσυ τα σπασμενα... μολις θυμηθηκα και μια αλλη καρτα απο την οποια ειχε ΠΕΣΕΙ ενα capacitor και το φορτωσαν σε μενα.

Link to comment
Share on other sites

:OT:imo η κάρτα κάηκε από δικό σου φταίξιμο άσχετα αν δεν το σηνηδειτοποίησες όταν έγινε. συμφώνω με το κόστος RMA, συμφωνώ ότι οι oc δυνατότητες (από drivers της ίδιας της NV) δίνονται για να πουλήσουν, αλλά το voltmod πίστεψε με δε το γουστάρουν, αν το γουστάραν θα σου δίναν την δυνατότητα να αλλάξεις votlage χωρίς να κάνεις mod (λιγότερη χασούρα θα είχαν). η DFI ΝF4 γι αυτό δίνει τα volts μόνη της για να διασφαλείσει ότι δε θα μπει χέρι στην πλακέτα, και γι αυτό δε έχει RMA (για τέτοιες περιπτώσεις τουλάχιστον)

το κόστος RMA το πληρώνουν όλοι οι καταναλωτές, και αυτοι που δε modάρουν/clockάρουν κλπ.

αυτά φυσικά τα κάνω και γω αλλά η διαφορά με σένα είναι ότι δε τα δημοσιοποιώ.

συγνώμη για το spam, δεν είναι προσωπικό απλά έτυχε να τα πω εδώ :flower:

την κάρτα στείλ την στην inno και δε θα έχεις πρόβλημα λογικά

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.