Jump to content



Σύστημα ήχου για σαλόνι


Recommended Posts

Μετά τους προβληματισμούς του αδερφού εδώ, σας μεταφέρω και τις δικές μου ανησυχίες για το στήσιμο συατήματος ήχου.

Σιγά σιγά, και με αφορμή τις ατελείωτες ώρες που αναμένεται να περνάμε σπίτι απο δω και πέρα, είπα να αρχίσω να αναβαθμίζω το entertainment system του σπιτιού.

Ο χώρος του σαλονιού είναι ~5χ6m, και η απόσταση του καναπέ από την τηλεόραση θα είναι ~4,5m (ο καναπές κολλημένος στον τοίχο).

 

Αυτή τη στιγμη το setup έχει ως εξής:

1) Ένας παλιός προτζέκτορας που σκοπεύω να τον αντικαταστήσω με τηλεόραση (θα ανοίξω άλλο thread για συμβουλές πάνω σε αυτό).

2) Ένα pc που χρησιμοποιείται σα media player.

3) 2 ηχεία Wharfedale Emerald 97 και δύο Celestion 7 MkII, τροφοδοτούμενα απο έναν ενισχυτή Technis SU-500 (που για κάποιο λόγο δίνει ήχο μόνο απο τη μία πλευρά).

 

Θα ήθελα να προκύψει ένα σύστημα ήχου 5.1, με δυνατότητα να συνδεθεί πάνω του τόσο η τηλεόραση, όσο και το PC, και να υπάρχει και η δυνατότητα bluetooth για κάποια φορητή συσκευή.

Η σχέση μου με τον τομέα είναι μικρή έως ανύπαρκτη, οπότε θα ήθελα τα φώτα σας.

 

1) Να αγοράσω ενισχυτή+front speaker+subwoofer και να συμπληρώσω τα υπάρχοντα;

2) Να πάω στη λύση του εξ'ολοκλήρου νέου Home Cinema;

 

Η χρήση θα είναι κυρίως για ταινίες, και δευτερευόντως μουσική όταν έρχεται κανένας φίλος στο σπίτι.

Το budget κυμαίνεται στα 250-300€.

 

Ευχαριστω! 

Link to comment
Share on other sites

Στα λεφτά που έχεις παίρνεις (αν βάλεις ένα 20 άρι ακόμα) αυτόν τον YAMAHA , μπορείς να συνδέσεις τα ηχεία που έχεις και αργότερα μπορείς αν θες να βάλεις και subwoofer και κεντρικό ηχείο.

Έχει Βluetooth που θες, Ραδιοφωνο, και μπορείς να συνδέσεις μέχρι 4 HDMI.

 

Με κάτι παραπάνω σε τιμή υπάρχει ένας PIONEER που έχει περισσότερες εισόδους από τον ΥΑΜΑΗΑ.

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Πήγα σήμερα να παραγγείλω τον Pioneer και δεν υπάρχει πουθενά. Υπάρχει πρόβλημα διαθεσιμότητας λένε εδώ και 1,5 χρόνο.

 

Ένας πωλητής μου πρόετεινε τον Denon AVR-X550BT, ή, εναλλακτικά, τον Denon AVR-X1600H αν είμαι διατεθειμένος να κάνω το κάτι παραπάνω, και σαν πιο futureproof λύση.

 

Τι γνώμη έχετε;

 

Επίσης, τι διαφορά έχει ο X1600H από τον X1600H DAB, που βρίσκω επίσης στο skroutz;

 

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Εχω τον Denon AVR-X2300W  κοντα 3 χρονια , με ΟΚΥΟ 5.1 ηχεια και 2 επιπροσθετα Apart MASK 4 ηχεια για ATMOS. Ειναι τρομερη η αποδοση, ΚΑΙ εισαι futureproof για 4κ projector/οθονη.

 

 Επισης ο ηχος στηνεται καταπληκτικα με το Audyssey της Denon, Φαντασου θελει 10-12 λεπτα με μικροφωνο τους για να γινει σωστη ρυθμιση σε Hz και αποστασεις για 6 θεσεις θέασης.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ξεκινάμε με τα βασικά.
ΞΕΚΟΛΛΑΣ τον καναπέ από τον τοίχο πίσω.
Ειδάλλως πάρε ότι να 'ναι, ούτως ή άλλως ο χώρος θα κάνει κουμάντο στα ακούσματά σου, και εκεί που είσαι θα έχεις το μπάσο να μπουμάρει σαν σεισμός και clarity στο -20 επειδή θα τρώς όλες τις ανακλάσεις στην μάπα.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, salde said:
csm_DenonAVR-X1600HDAB-frei_qu_6d2cdc3ee
STEREO-MAGAZINE.COM

For an additional 20 euros, the network-compatible AV receiver is now available with support for digital radio.

 

 

Αν κρινω απο το ονομα, ο δευτερος υποστηριζει DAB.  Ψηφιακο ραδιοφωνο.... Η ΕΡΤ κανει δοκιμαστικες εκπομπες στο κεντρο της Αθηνας

 

1 hour ago, ronin13 said:

Περιμένω σήμερα μια Samsung Q70T πάνω στην οποία θα κουμπώσει.

Εχω την QE65Q70T .   Θα εκπλαγεις με τα χρωματα !  Εγω το καταλαβα παιζοντας PS4 Pro και σε καποιες ταινιες 4k (50+ GB....)

 

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, billpeppas said:

Ξεκινάμε με τα βασικά.
ΞΕΚΟΛΛΑΣ τον καναπέ από τον τοίχο πίσω.
Ειδάλλως πάρε ότι να 'ναι, ούτως ή άλλως ο χώρος θα κάνει κουμάντο στα ακούσματά σου, και εκεί που είσαι θα έχεις το μπάσο να μπουμάρει σαν σεισμός και clarity στο -20 επειδή θα τρώς όλες τις ανακλάσεις στην μάπα.

Το ξέρω ότι ιδανικά έτσι πρέπει να γίνει, αλλά δυστυχώς είναι έτσι η διάταξη του  χώρου που για να γινει αυτό θα πρέπει να αλλάξει προσανατολισμό όλο το σαλόνι. Σε βαθμό εσωτερικής μετακόμισης.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, ronin13 said:

Το ξέρω ότι ιδανικά έτσι πρέπει να γίνει, αλλά δυστυχώς είναι έτσι η διάταξη του  χώρου που για να γινει αυτό θα πρέπει να αλλάξει προσανατολισμό όλο το σαλόνι. Σε βαθμό εσωτερικής μετακόμισης.

Δυστυχώς θα πρέπει να κλέψεις έστω μισό μέτρο ( σε συνδυασμό με ένα absorption panel στην πλάτη σου ) [ αυτό μπορεί να έχει και εκτύπωση φωτογραφίας για να δείχνει σαν πίνακας ].

 

Για να καταλάβεις τι εννοώ ότι θα έχεις, βάλε οτιδήποτε ηχείο ( αν έχει και subwoofer παρέα ακόμα καλύτερα ) εκεί που θα έμπαιναν τώρα τα ηχεία που σκέφτεσαι να πάρεις, βάλε κάποιο μπασώδες τραγούδι (π.χ. Old Town Road από Billy Ray Cyrus & Lil Nas X ) δώσε γκάζια, και κάνε βόλτες στον χώρο σε διάφορα σημεία και δες τι γίνεται όταν χτυπάει το βαθύ μπάσο όταν είσαι γενικώς κατά μήκος του πίσω τοίχου όπου έχεις και τον καναπέ κολλητά, σε σύγκριση με 80πόντους πιο μπροστά από τον πίσω τοίχο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.