Jump to content



webex σε vista


Recommended Posts

Καλησπέρα.

Προσπαθώ να εγκαταστήσω το webex σε windows vista home premium (notebook HP Pavilion dv2), αλλά δεν γίνεται τίποτα.

Κατεβάζω κανονικά το webex for meetings από το site τής cisco (.msi).

Κάνω διπλό click στο αρχείο. Φαίνεται για 3-4 sec να τρέχει αυτό το κυκλάκι δίπλα στο βελάκι τού mouse που έχουν τα vista (και για τα ίδια sec αναβοσβήνει το λαμπάκι του δίσκου), αλλά μετά δεν γίνεται τίποτε. Πλήρης σιωπή.

 

Το έχει εγκαταστήσει κάποιος σε vista ή κάποια ιδέα?

Έγινε επεξεργασία από serpico75
Link to comment
Share on other sites

Σωστά & ευχαριστώ για την απάντηση.

Την είχα δει ήδη τη σελίδα, αλλά είπα μήπως τη γλίτωνα από αυτή τη σελίδα της cisco:

 

cisco-logo-blue-og-1080.png
HELP.WEBEX.COM

Any unsupported operating system will cause the error to appear.

 

Με μπέρδεψαν λιγάκι!!

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτήν την περίπτωση τι κάνουμε; Ούτε μέσω περιηγητή μπορώ να μπω λόγω ασυμβατότητας. Το εγκατέστησα στο κινητό μου, αλλά είμαι εκπαιδευτικός και δεν μπορώ να κάνω πολλά πράγματα, πχ διαμοιρασμό αρχείων μέσω προβολής.

Link to comment
Share on other sites

Ένας χαμός!!!

Είπα να βάλω στο laptop 7 (8 ή 10 το ξεχνάμε, διότι θα καεί !!) για να βάλω την εφαρμογή, αλλά εκεί πέφτουμε σε άλλο εμπόδιο. Αυτό το laptop δεν έχει drivers για 7.

 

Στα vista, μέσω firefox, έβαλα καί το plugin στην FF ESR, κάνω κάτι online test meeting από ff, και εκεί μου δείχνει ότι τα πράγματα πάνε καλά. Ναι, εντάξει. Στο test meeting, συνδέομαι (θεωρητικά), αλλά, όταν πάω να τσεκάρω ήχο, μικρόφωνο, και κάμερα, ούτε που βρίσκω από που δοκιμάζονται. Γενικά, στον browser, ούτε και γω ξέρω τί κάνω!!


Είπα να βάλω γρήγορα γρήγορα ένα ubuntu, και να δουλέψω από κει. Το γρήγορα γρήγορα κολλάει στο ότι, το laptop είναι της αδελφής μου, και ο μικρός που πάει δημοτικό, ξεκινάει την Τετάρτη τα webex. Το κακό είναι πως ubuntu δεν γνωρίζω και πολλά. Από που θα μανουβράρω ήχους, κάμερες,... Άσε που απ' ό,τι έψαξα, στο ubuntu, για να παίξει ήχος στην εφαρμογή, θέλει κάτι java, και διάφορα. Είναι ο λαβύρινθος και τα παράδοξα τού ubuntu.

 

Σκεφτείτε να μην τα καταφέρω στο ubuntu, και να πρέπει να επαναφέρω στον δίσκο τα vista. Ναι ok. Την image τού δίσκου με τα vista την έχω. Αλλά, για να κάνω την επαναφορά με το true image, είναι χάσιμο χρόνου όλ' αυτά. Οπότε το ubuntu το ψιλοξεχνάω.

 

Τί να πώ. Από το ένα πρόβλημα σκουντουφλάω πάνω στο άλλο!!!

 

 

 

Έγινε επεξεργασία από serpico75
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος serpico75 έγραψε:

Είπα να βάλω στο laptop 7 (8 ή 10 το ξεχνάμε, διότι θα καεί !!)

 

Γιατί θα καεί ; Τι Laptop είναι ;

 

 

vista-to-windows-10-steps.jpg
WWW.WINDOWSCENTRAL.COM

In this guide, we show you how to make the jump to Windows 10 if you're still running Windows Vista, because Microsoft is finally ending support for its decade-old OS.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Είναι το Hp Pavilion Dv2 1030ea.

 

Αυτό δεν έχει drivers για 7, 8 ή 10. Ακόμη και εάν δεν καεί, δε θα έχω drivers. Δεν ειναι σίγουρο πως θα παίξουν όλες οι συσκευές. Και, μάλιστα, η camera χωρίς driver, ακόμη και το ίδια τα 10 είναι πολύ πιθανό να μην την κάνουν να παίξει.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει? Εψαξες?

 

https://www.driverscape.com/manufacturers/hp/laptops-desktops/hp-pavilion-dv2-1030ea-notebook/104361

 

ή εδω

 

HPNOTEBOOKDRIVERS.COM

HP Pavilion dv2-1030us Entertainment Notebook PC Windows 7 (64-bit) drivers BIOSWinFlash for HP Notebook System BIOS (for Notebooks with AMD Processors) F.27 ADriver - AudioIDT...

 

ευκαιρια να βαλεις και ενα SSD αν δεν εχεις

 

Έγινε επεξεργασία από slalom
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

ΕΛΕΟΣ ΜΕ ΤΟ ΞΕΦΤΙΛΙΣΜΕΝΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΔΗΜΟΣΙΟ

 

ΟΛΕΣ ΜΑ ΟΛΕΣ οι εφαρμογές (μέχρι και το ZOOM) έχουν linux client και η ξεφτιλισμένη η CISCO δεν υποστηρίζει LINUX και αυτή πήγε και διάλεξε το ελληνικό δημόσιο. Τι να πω!!!!!

 

Λεχθέντων τούτων, το webex meetings παίζει μέσω browser όπου και μπορείς να κάνεις share screen αν δεν κάνω λάθος.

  • Like 1
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, slalom said:

 

Είχα ψάξει αρκετά, αλλά το συγκεκριμένο δεν το είχα βρει. Στο συγκεκριμένο, αυτό που με ενδιαφέρει αρκετά, της κάμερας ποιό είναι;

 

1 hour ago, slalom said:

 

ή εδω

 

HPNOTEBOOKDRIVERS.COM

HP Pavilion dv2-1030us Entertainment Notebook PC Windows 7 (64-bit) drivers BIOSWinFlash for HP Notebook System BIOS (for Notebooks with AMD Processors) F.27 ADriver - AudioIDT...

 

ευκαιρια να βαλεις και ενα SSD αν δεν εχεις

 

 

Καί αυτό πολύ καλό. Καί εδώ, camera?

Link to comment
Share on other sites

@serpico75

 

Quote

 

Είπα να βάλω γρήγορα γρήγορα ένα ubuntu, και να δουλέψω από κει. Το γρήγορα γρήγορα κολλάει στο ότι, το laptop είναι της αδελφής μου, και ο μικρός που πάει δημοτικό, ξεκινάει την Τετάρτη τα webex. Το κακό είναι πως ubuntu δεν γνωρίζω και πολλά. Από που θα μανουβράρω ήχους, κάμερες,... Άσε που απ' ό,τι έψαξα, στο ubuntu, για να παίξει ήχος στην εφαρμογή, θέλει κάτι java, και διάφορα. Είναι ο λαβύρινθος και τα παράδοξα τού ubuntu.

 

Σκεφτείτε να μην τα καταφέρω στο ubuntu, και να πρέπει να επαναφέρω στον δίσκο τα vista. Ναι ok. Την image τού δίσκου με τα vista την έχω. Αλλά, για να κάνω την επαναφορά με το true image, είναι χάσιμο χρόνου όλ' αυτά. Οπότε το ubuntu το ψιλοξεχνάω.

 

 

Ιδού screenshot από Linux Mint 20 με το webex (μέσω browser), πριν από λίγο από τον υπολογιστή μου.

 

Με chrome browser και εγκατεστημένο το webex extension.

 

Καμία επιπρόσθετη εγκατάσταση από αυτά που γράφεις, παίζει OUT OF THE BOX.

 

Για browser μιλάμε, όντως client app δεν υπάρχει.

 

image.png

 

Επίσης αυτά που γράφεις για webcam και μικρόφωνα, δεν υπάρχουν. Όλα out of the box, idiot proof. 

 

YΓ Μην ασχοληθείς με ubuntu, κατευθείαν Linux Mint 20. Δοκίμασε πρώτα με ένα LIVE USB, για να ελέγξεις ότι όλα παίζουν (που θα παίζουν) ώστε να μην πειραχτεί τίποτα στον δίσκο και μετά προχώρα σε εγκατάσταση.

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος serpico75 έγραψε:

Είχα ψάξει αρκετά, αλλά το συγκεκριμένο δεν το είχα βρει. Στο συγκεκριμένο, αυτό που με ενδιαφέρει αρκετά, της κάμερας ποιό είναι;

Πιθανον να περιλαμβανεται με κατι αλλο και να μην ειναι ξεχωριστο. Εχει ξανασυμβει

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος gdp77 έγραψε:

@serpico75

 

 

Ιδού screenshot από Linux Mint 20 με το webex (μέσω browser), πριν από λίγο από τον υπολογιστή μου.

 

Με chrome browser και εγκατεστημένο το webex extension.

 

Καμία επιπρόσθετη εγκατάσταση από αυτά που γράφεις, παίζει OUT OF THE BOX.

 

Για browser μιλάμε, όντως client app δεν υπάρχει.

 

image.png

 

Επίσης αυτά που γράφεις για webcam και μικρόφωνα, δεν υπάρχουν. Όλα out of the box, idiot proof. 

 

YΓ Μην ασχοληθείς με ubuntu, κατευθείαν Linux Mint 20. Δοκίμασε πρώτα με ένα LIVE USB, για να ελέγξεις ότι όλα παίζουν (που θα παίζουν) ώστε να μην πειραχτεί τίποτα στον δίσκο και μετά προχώρα σε εγκατάσταση.

 

Άρα τζάμπα κράζεις γιατί η cisco έχει δώσει λύση. :hm:

 

Επίσης δεν μπορούμε να ζητάμε υποστήριξη σε λειτουργικά τα οποία έχουν ελθεί και παρέλθεί. Λειτουργικά τα οποία δεν έχουν καν την υποστήριξη από το δημιουργό τους (MS).

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, honda22 said:

 

Άρα τζάμπα κράζεις γιατί η cisco έχει δώσει λύση. :hm:

 

Επίσης δεν μπορούμε να ζητάμε υποστήριξη σε λειτουργικά τα οποία έχουν ελθεί και παρέλθεί. Λειτουργικά τα οποία δεν έχουν καν την υποστήριξη από το δημιουργό τους (MS).

 

Όχι δεν κράζω τσάμπα. Καταρχάς στο σχολείο μου χρησιμοποιούμε Webex Training και αυτό δεν υποστηρίζεται ούτε μέσω app ούτε μέσω web στο Linux.

 

Όσο για το webex meetings, δεν υπάρχει app για Linux και ο web client υπολείπεται του app των windows ως προς κάποια χαρακτηριστικά. Δηλαδή και η web υποστήριξη, με τα χίλια ζόρια. Δουλεύω webex 2 χρόνια τώρα στο υψηλότερο δυνατό (IT αλλά και μάχιμη τηλεκπαίδευση) επίπεδο και πίστεψέ με ξέρω τι γράφω. Η Cisco είναι ΤΡΑΓΙΚΑ απαράδεκτη. Ειδικά για εταιρεία λύσεων δικτύωσης. Αν ήταν Microsoft να το καταλάβω. 

 

Σε ό,τι αφορά στο διαδίκτυο, διαλειτουργικότητα ή go home. Όλες οι σοβαρές διαδικτυακές εφαρμογές υποστηρίζουν τα πάντα όλα. Δεν μπορεί να υποστηρίζεις android (βασίζεται στο Linux) και όχι εγγενές Linux. Είσαι τραγικός. Και η Cisco, τουλάχιστον σε αυτό το κομμάτι είναι ΤΡΑΓΙΚΗ.

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πριν τις απαντήσεις, είχα ήδη χθες βράδυ ξεκινήσει εγκατάσταση w10. Αλλά μικρό το κακό. Έχω κρατήσει image αρχείο τα Vista.

 

Ερώτηση:για τα w10, ποιό free και ελαφρύ utilit-ακι θα είχατε να μου προτείνετε που να δείχνει στο tray θερμοκρασίες CPU + gpu + Mobo + hdd; Αλλά όχι μετά από λίγες ημέρες να θέλει αγορά ή uninstall+install.

Έγινε επεξεργασία από serpico75
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, serpico75 said:

Πριν τις απαντήσεις, είχα ήδη χθες βράδυ ξεκινήσει εγκατάσταση w10. Αλλά μικρό το κακό. Έχω κρατήσει image αρχείο τα Vista.

 

Ερώτηση:για τα w10, ποιό free και ελαφρύ utilit-ακι θα είχατε να μου προτείνετε που να δείχνει στο tray θερμοκρασίες CPU + gpu + Mobo + hdd; Αλλά όχι μετά από λίγες ημέρες να θέλει αγορά ή uninstall+install.

 

Ποια είναι τα specs του laptop?

Link to comment
Share on other sites

42 minutes ago, serpico75 said:

CPU : AMD Athlon Neo MV-40 Huron 65nm Technology

motherboard : Flextronic 3055 (Socket M2/S1G1)

graphics : ATI Mobility Radeon HD 3400 Series (HP)

HDD : TOSHIBA 320GB MK3255GSX ATA Devices (SATA)

RAM : 2GB

audio : AMD High Definition Audio

 

speccy

 

 

 

Προσωπικά δεν δίνω καμία τύχη για να κάνει κάποιος webex με αυτόν τον επεξεργαστή και μάλιστα με 2GB μνήμη. Καρέ-καρέ θα τα βλέπει το παιδί... Άσκοπα χάνεις τον χρόνο σου.

 

Καλύτερα από κινητό με streaming στην τηλεόραση, αν υπάρχει smart tv ή chromecast.

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.