Jump to content


Προετοιμασία για αναβάθμιση


hurin

Recommended Posts

5 minutes ago, Rusty_Cookie said:

 

Mα μια ζωή όταν βάζω prime βάζω small. Αλλιώς πως θα καταλάβω οτι είναι stable? Όταν σκάσει στο compile? :p 

 

Eγώ λόγω all core OC δεν βγάζω small ftt , κρασάρει στα 3 sec. Δεν ρίχνω το OC όμως γιατί σε κάθε σενάριο πραγματικής χρήσης είμαι stable gaming, rendering, transcoding κτλ. Θες να πεις ότι το compile είναι εξίσου απαιτητικό με small ftt? Αν ξανασχοληθώ με κώδικα δηλαδή θα έχω θέμα?

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος gdp77 έγραψε:

Θες να πεις ότι το compile είναι εξίσου απαιτητικό με small ftt? Αν ξανασχοληθώ με κώδικα δηλαδή θα έχω θέμα?

 

Δεν ξέρω, αναλόγως του τι φτιάχνεις. 

Το δικό μου workflow είναι.

Link to comment
Share on other sites

Πρώτες εντυπώσεις μετά από 4 μέρες χρήσης.

- Απίστευτα ζεστός επεξεργαστής, ή η στοκ ψύκτρα είναι για τα πανηγύρια. Έχω δει μέχρι και 80 βαθμούς θερμοκρασία! Και να φανταστείτε ότι δεν πήρα τον 5800x επειδή ήταν πιο ζεστός!

- Πολύ γρήγορο boot

- Δεν μπουκώνει όπως ο x5670 σε ίδιες εργασίες, π.χ. μεταφορά αρχείων ή συμπίεση αρχείων.

Οποιαδήποτε προσπάθεια oc αναβάλλεται μέχρι να έρθει το κιτ για την υδρόψυξη.

Δύο ερωτησούλες

Πρόταση για usb3.2 front panel;

Πως να σετάρω τα win10; Κάποιο λινκ;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τι ψαχνεις? σαν αυτο? ή 3,5"?

 

s-l400.jpg
WWW.EBAY.CO.UK

Find many great new & used options and get the best deals for 5.25" Front Panel Bay USB HUB 4*USB3.0+2*USB3.1 for Win7/8/10/Linux/ OS V9K4 at the best online prices at eBay! Free delivery for many...

 

Έγινε επεξεργασία από slalom
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

22 hours ago, slalom said:

Τι ψαχνεις? σαν αυτο? ή 3,5"?

 

s-l400.jpg
WWW.EBAY.CO.UK

Find many great new & used options and get the best deals for 5.25" Front Panel Bay USB HUB 4*USB3.0+2*USB3.1 for Win7/8/10/Linux/ OS V9K4 at the best online prices at eBay! Free delivery for many...

 

 

Σαν αυτό, 5.25, αλλά με USB 3.2 Gen 2 (10gbps) θύρες.

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, slalom said:

Εχεις τετοια συσκευη >5Gbps?

 

Έστησα ένα σύστημα να το κρατήσω κάποια χρόνια. Αφού χρειάζομαι front panel μιας και το κουτί μου (HAF 932) έχει usb2 θύρες, ας πάρω κάτι που να με καλύψει.

Link to comment
Share on other sites

Βαλε κατι τωρα να κανεις δουλεια, και το αλλαζεις αργοτερα

 

Αυτο ας πουμε ειναι τσαμπα

 

s-l400.jpg
WWW.EBAY.CO.UK

This bay allows you to convert an unused 3.5" floppy drive space into two USB 3.0 ports. 1Pc x 3.5" Floppy Bay Front Panel. Installation is quick and easy, and the unit is plug and play. Simply fit the bay into...

 

μιλαμε για την Χ570-Ε ετσι?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, hurin said:

 

Έστησα ένα σύστημα να το κρατήσω κάποια χρόνια. Αφού χρειάζομαι front panel μιας και το κουτί μου (HAF 932) έχει usb2 θύρες, ας πάρω κάτι που να με καλύψει.

 

Έχει η μητρική σου headers για front panel 10 gbps?

 

Αν ναι, δεν βλέπω κάτι φθηνότερο από αυτό

 

https://www.amazon.de/-/en/dp/B07BKYGQLQ/ref=pd_sbs_3?pd_rd_w=GuXc7&pf_rd_p=c47a53d1-d94f-481c-a018-dcea8bd5c736&pf_rd_r=MDMQRB0FCS6886SSNCQN&pd_rd_r=71313b45-6b34-433d-a44c-402b487e28a0&pd_rd_wg=hPrmv&pd_rd_i=B07BKYGQLQ&psc=1

 

 

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Eίχα αυτό στο καλάθι, αλλά αποφάσισα να μην το πάρω. 3.1 είναι και θα είσαι μια χαρά αν επιμένεις για 5.25 λύση.

 

Στην Ελλάδα δε βλέπω να υπάρχει τίποτα και για usb 3.2/ 5.25 ή 3.5 δεν πρόκειται να βρεις τίποτα όσο και να ψάχνεις. Για 3.2, PCI-e λύση μόνο (άρα front panel γιοκ)

 

Τα 5.25 Bay έχουν πεθάνει οριστικά και αμετάκλητα (για αυτό και δεν τα βρίσκεις), αν είναι να κάνεις κάτι για το μέλλον όπως λες, καλό θα ήταν να ξεχνάς σιγά σιγά οτιδήποτε σε 5.25". Εγώ για αυτόν τον λόγο δεν αγόρασα το παραπάνω. Αν κάποια στιγμή αλλάξω κουτί (ή αλλάξεις κι εσύ), θα μείνεις να το κοιτάς.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Η δουλειά σου γίνεται και με κάρτα εσωτερική ή με USB Hub από τα οποία υπάρχουν άπειρα εκεί έξω. Δεν χρειάζεσαι σωνει και καλά usb με 10γβπς μετάδοση για να είσαι up to date και να σου κρατήσει χρόνια. Απορώ, πιάνει κάποιος αυτές τις ταχύτητες; Σε τι μέσο; Σε USB stick ή σε SATA SSD σε enclosure? Ωστόσο αντιλαμβάνομαι το να θέλει κάποιος να αξιοποιήσει 5.25 bays στο μπροστινό μέρος του κουτιού του.

 

Το κουτί του 2008 πωλείται εύκολα; Πως κοστολογείται; Τα έβγαλε τα λεφτά του βεβαίως βεβαίως τόσα χρόνια...

 

Το point μου παραπάνω είναι ότι σε 5.25 bay δεν υπάρχει αυτό που θέλει, όχι επακριβώς, αυτά αργοπέθαναν (από το 2015 ειδικά και μετά) και οι κατασκευαστές δεν βγάζουν αρκετά προϊόντα για αυτά, ειδικά νεότερης τεχνολογίας.

Παλιότερης θα βρει κάποιος πολλά γιατί θα απευθυνθούν σε χρήστες που έχουν παλιά κουτιά, χαλασμένα front panel etc. Ειδικά από Ελλάδα, δεν μπορώ να βρω τίποτα της προκοπής. 

 

Διαλέγει κάτι σαν το παραπάνω και τελειώνει(έχει 2Χusb3.1, 2Xusb 2.0 & 1Xusb type-c ). Το μόνο που βρήκα με τα καλώδια included (τουλάχιστον αυτά που πρέπει). Μπορεί να εκμεταλλευτεί τις θύρες δηλαδή άνετα. Αν ψάξει ebay- ali κλπ , θα βρει πολλά παρόμοια, τα περισσότερα τα βλέπω σε 3.5" με USB3 το πολύ. Είχα πάρει και ένα USB 3.0 hub της Orico από το Ali (και ένα USB 2.0 για ένα λάπτοπ), με εξέπληξαν θετικά.

 

Αντιθέτως έχει κάποια controllers με USB 3.2 10γβπς ταχύτητα αναγραφόμενη, σε pci-e X4. Αν και όπως καταλαβαίνω θέλει το μπροστινό πάνελ για να είναι εύκολη και γρήγορη η πρόσβαση. 

Στην Ελλάδα βρήκα μόνο κάτι παλιατζούρια ή κάτι σε 3.5" overpriced του κερατά.

Link to comment
Share on other sites

Το κουτί είναι ακόμα μάχιμο. Στιβαρό, φοβερό airflow και design. Στην αγορά όντως δεν υπάρχει front panel που να αξίζει, επομένως θα κάνω πίσω και θα περιμένω.

Χθες έφτασε από Γερμανία το κιτ για την υδρόψυξη, μόνο 44 μέρες έκανε ?

Πριν έφτανε τους 83 βαθμούς σε video editing, τώρα φτάνει μέχρι τους 60. Είχα καλομάθει με τον X5670 και μου κακοφαίνονται τα 60άρια...

Για να αρχίσω να μπαίνω σιγά σιγά στο κλίμα, από που ξεκινώ το διάβασμα για o/c; Να βάλω της Asus Ai Suite; Υπάρχουν και τα clocktuner και AMD Ryzen Master.

Αξίζουν;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.