Jump to content


Μετά από εγκατάσταση των windows 10 δεν έχω internet.


Recommended Posts

Έχω ένα λάπτοπ Toshiba satelitte A100 με windows vista και μετά από εγκατάσταση των windows 10 δεν έχω internet. Δεν εμφανίζεται κανένα δίκτυο. Πήγα στην διαχείριση συσκευών και στους προσαρμογείς δικτύου, το Intel(R) PRO/100 VE Network Connection και το Qualcomm Atheros AR5006EG Wireless Network Adapter έχουν ένα κίτρινο τρίγωνο με θαυμαστικό. Έκανα απενεργοποίηση και ενεργοποίηση πάλι και των δύο συσκευών και εμφανίστηκαν τα δίκτυα και συνδέθηκα στο ίντερνετ. Όμως όταν έκανα επανεκκίνηση πάλι έχω το ίδιο πρόβλημα και τώρα όταν τα απενεργοποιώ και ενεργοποιώ ξανά δεν σβήνουν τα κίτρινα τρίγωνα με το θαυμαστικό. Δοκίμασα την ενημέρωση προγραμμάτων οδήγησης και στα δύο και λέει ότι το καλύτερο πρόγραμμα οδήγησης για τη συσκευή μου είναι ήδη εγκατεστημένο. Επίσης στην διαχείριση συσκευών υπάρχουν πολλές συσκευές που έχουν το κίτρινο τρίγωνο με το θαυμαστικό. Καμιά ιδέα?

Link to comment
Share on other sites

πριν 17 λεπτά, το μέλος zman έγραψε:

Έχω ένα λάπτοπ Toshiba satelitte A100 με windows vista και μετά από εγκατάσταση των windows 10 δεν έχω internet. Δεν εμφανίζεται κανένα δίκτυο. Πήγα στην διαχείριση συσκευών και στους προσαρμογείς δικτύου, το Intel(R) PRO/100 VE Network Connection και το Qualcomm Atheros AR5006EG Wireless Network Adapter έχουν ένα κίτρινο τρίγωνο με θαυμαστικό. Έκανα απενεργοποίηση και ενεργοποίηση πάλι και των δύο συσκευών και εμφανίστηκαν τα δίκτυα και συνδέθηκα στο ίντερνετ. Όμως όταν έκανα επανεκκίνηση πάλι έχω το ίδιο πρόβλημα και τώρα όταν τα απενεργοποιώ και ενεργοποιώ ξανά δεν σβήνουν τα κίτρινα τρίγωνα με το θαυμαστικό. Δοκίμασα την ενημέρωση προγραμμάτων οδήγησης και στα δύο και λέει ότι το καλύτερο πρόγραμμα οδήγησης για τη συσκευή μου είναι ήδη εγκατεστημένο. Επίσης στην διαχείριση συσκευών υπάρχουν πολλές συσκευές που έχουν το κίτρινο τρίγωνο με το θαυμαστικό. Καμιά ιδέα?

Λείπουν αρκετές πληροφορίες για σωστή διάγνωση.

Τί έκδοση Windows 10 εγκατέστησες; Το κίτρινο τριγωνάκι συνοδεύεται κι από κάποιο μήνυμα, διάβασες ποιο είναι αυτό;

Υπάρχει περίπτωση από το BIOS του υπολογιστή να έχεις ορίσει χειροκίνητα πόρους για κάποιες συσκευές (πχ IRQ, memory addresses, κλπ).

 

Δύο γενικές συστάσεις: Τρέξε το Windows Update να δεις εάν υπάρχουν ενημερώσεις για το σύστημά σου.

Κοίταξε στην σελίδα της Toshiba μήπως δίνει Windows 10 drivers για τον φορητό σου.

Θα σου πρότεινα να μπεις και στο BIOS και να το γυρίσεις σε προεπιλεγμένες ρυθμίσεις, με μικρή επιφύλαξη, σε περίπτωση που έχεις κάποια ιδιαίτερη ρύθμιση που δεν θέλεις να αλλάξει.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, minast said:

Λείπουν αρκετές πληροφορίες για σωστή διάγνωση.

Τί έκδοση Windows 10 εγκατέστησες; Το κίτρινο τριγωνάκι συνοδεύεται κι από κάποιο μήνυμα, διάβασες ποιο είναι αυτό;

Υπάρχει περίπτωση από το BIOS του υπολογιστή να έχεις ορίσει χειροκίνητα πόρους για κάποιες συσκευές (πχ IRQ, memory addresses, κλπ).

 

Δύο γενικές συστάσεις: Τρέξε το Windows Update να δεις εάν υπάρχουν ενημερώσεις για το σύστημά σου.

Κοίταξε στην σελίδα της Toshiba μήπως δίνει Windows 10 drivers για τον φορητό σου.

Θα σου πρότεινα να μπεις και στο BIOS και να το γυρίσεις σε προεπιλεγμένες ρυθμίσεις, με μικρή επιφύλαξη, σε περίπτωση που έχεις κάποια ιδιαίτερη ρύθμιση που δεν θέλεις να αλλάξει.

Εγκατέστησα τα windows 10 pro. Το κίτρινο τριγωνάκι δεν συνοδεύεται από κάποιο μήνυμα. Δεν κάνει windows update αφού δεν έχω ίντερνετ. Στην σελίδα της Toshiba δεν υπάρχει το μοντέλο μου. Πιστεύω ότι πρέπει να εγκαταστήσω καινούργιους drivers αλλά που τους βρίσκω?

Link to comment
Share on other sites

Άνοιξε μία γραμμή εντολών και γράψε winver. Έτσι θα ξέρουμε ποιά έκδοση των Windows 10 έχεις.

(Ενδεικτικά μπορεί να είναι 1903, 1909, κλπ)

Επίσης αν κατάλαβα, μετά το disable/enable είχες δίκτυο, δοκίμασες να κάνεις Windows update;

Επειδή υπάρχουν πολλά Satellite Α100 δεν είναι εύκολο να ξέρουμε ποιο ακριβώς έχεις...

Δοκίμασε μήπως σου κάνει και αυτός ο driver:

DOWNLOADCENTER.INTEL.COM

Download new and previously released drivers including support software, bios, utilities, firmware and patches for Intel products.

 Επαναφορά προεπιλογών στο BIOS δοκίμασες;

Με

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όταν είχα δίκτυο μετά το disable/enable έκανα τις ενημερώσεις που μου έβγαλε αλλά μετά την επανεκκίνηση έχω το ίδιο πρόβλημα. Κάποιος σε ξένη σελίδα που ρώτησα μου είπε ότι το συγκεκριμένο λάπτοπ δουλεύει ως τα windows 7. 

Έκανα chat με την microsoft δύο φορές. Την πρώτη μου είπαν να μπω στο command prompt σαν διαχειριστής, να γράψω sfc/scannow και μόλις τελειώσει να κάνω επανεκκίνηση και θα διορθωθεί το πρόβλημα. Δεν διορθώθηκε τίποτα. Την δεύτερη φορά μου έστειλαν ένα βίντεο να δω αν έκανα σωστά την εγκατάσταση. Την έκανα έτσι ακριβώς όπως στο βίντεο. Τους είπα ότι νομίζω ότι θέλει άλλους drivers και μου έδωσαν ένα link της Toshiba https://dynachat.fix4pc.com/ να ρωτήσω και να με καθοδηγήσουν αυτοί.

Link to comment
Share on other sites

Η ασύρματη κάρτα είναι πολύ παλιά, για να ασχοληθούν με νέο driver. Διαλέξτε από εδώ και κατεβάστε τον πλέον πρόσφατο driver για windows 7. Αν έχει τα ίδια προβλήματα, μην ασχολείστε άδικα. Πάρτε μια καινούργια κάρτα, ή πιο απλά, πάρτε ένα τέτοιο, να κάνετε τη δουλειά σας.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Oric said:

Η ασύρματη κάρτα είναι πολύ παλιά, για να ασχοληθούν με νέο driver. Διαλέξτε από εδώ και κατεβάστε τον πλέον πρόσφατο driver για windows 7. Αν έχει τα ίδια προβλήματα, μην ασχολείστε άδικα. Πάρτε μια καινούργια κάρτα, ή πιο απλά, πάρτε ένα τέτοιο, να κάνετε τη δουλειά σας.

Ποιο driver από αυτά που μου έστειλες να επιλέξω όμως? Μπορείς να μου πεις? Με το dlink wireless usb adapter θα μπορώ να βρώ δίκτυα για να συνδεθώ? Γιατί αν είναι έτσι είναι η πιο απλή λύση και με συμφέρει.

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις εντοπίσει τους drivers που χρειάζονται, θα πρέπει να κατεβάσετε τα αρχεία τους από κάποιο άλλο μηχάνημα με πρόσβαση στο ίντερνετ και μετά να τα περάσετε στο προβληματικό laptop. Με κάποιο μέσο που μπορεί να διαβαστεί από το προβληματικό, π.χ.  usb, cd.

Με την Toshiba δοκίμασες να επικοινωνήσεις; Έχοντας πρόχειρο όχι μόνο το όνομα του μοντέλου αλλά και τον σειριακό αριθμό του. Με καλώδιο απευθείας στο ρούτερ έχετε δοκιμάσει να συνδεθείτε; Τα υπόλοιπα κίτρινα που γράφετε στον Device Manager λογικά είναι drivers που λείπουν. Η έκδοση των windows που χρησιμοποιήθηκε, 32 ή 64 bit, είναι η σωστή για το hardware του μηχανήματος;

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, salde said:

Αν έχεις εντοπίσει τους drivers που χρειάζονται, θα πρέπει να κατεβάσετε τα αρχεία τους από κάποιο άλλο μηχάνημα με πρόσβαση στο ίντερνετ και μετά να τα περάσετε στο προβληματικό laptop. Με κάποιο μέσο που μπορεί να διαβαστεί από το προβληματικό, π.χ.  usb, cd.

Με την Toshiba δοκίμασες να επικοινωνήσεις; Έχοντας πρόχειρο όχι μόνο το όνομα του μοντέλου αλλά και τον σειριακό αριθμό του. Με καλώδιο απευθείας στο ρούτερ έχετε δοκιμάσει να συνδεθείτε; Τα υπόλοιπα κίτρινα που γράφετε στον Device Manager λογικά είναι drivers που λείπουν. Η έκδοση των windows που χρησιμοποιήθηκε, 32 ή 64 bit, είναι η σωστή για το hardware του μηχανήματος;

      Tελικά παράγγειλα αυτό 

PER.612510.jpg
WWW.E-SHOP.GR

Το TL-WN823N 300Mbps Mini Wireless N USB Adapter της TP-LINK έχει σχεδιαστεί για να συνδ SKU:PER.612510

που είναι και plug n play.  

1 hour ago, p55 said:

Το λαπτοπ από κάτω έχει ένα ταμπελάκι που γράφει το Model Name και Model No.

Γράψε τα εδώ σε παρακαλώ ή βγάλε  μια φωτό.

 

20200925_121915.thumb.jpg.94ec232a4096681c4d5c9b6086ccdee2.jpg

Toshiba Satellite A100-036

PSAANE - 03K00TGE

Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που παράγγειλες to Τp Link θα είσαι ΟΚ.

Εναλλακτικά μέχρι να έλθει μπορείς να κατεβάσεις (από ένα άλλο υπολογιστή που να συνδέεται στο ίντερνετ) οδηγούς από εδώ.

Θες οδηγούς στο τμήμα Network & Wireless Drivers για Atheros και Intel.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, p55 said:

Από τη στιγμή που παράγγειλες to Τp Link θα είσαι ΟΚ.

Εναλλακτικά μέχρι να έλθει μπορείς να κατεβάσεις (από ένα άλλο υπολογιστή που να συνδέεται στο ίντερνετ) οδηγούς από εδώ.

Θες οδηγούς στο τμήμα Network & Wireless Drivers για Atheros και Intel.

Σε ευχαριστώ. Κατέβασα το Network & Wireless Drivers. Δεν λέει πουθενά για Atheros και Intel. Στον φάκελο zip έχει ένα setup.exe και έναν φάκελο drivers που μέσα έχει φάκελους για windows 7 x64, x86, windows 8.1 x64, x86 που μέσα έχουν αρχεία με κατάληξη .inf, .cat, .sys . Ανοίγω το setup.exe που έγραψα στην αρχή? Επίσης για το ποντίκι (touchpad) που δεν δουλεύει μόνο η κύλιση (scrolling) πιο από όλα να κατεβάσω? Τώρα έχω βάλει ένα ασύρματο.

Link to comment
Share on other sites

Στο σύνδεσμο που έχω πιο πάνω είναι αυτά που θες....

 

bdf.thumb.png.17f6fccf485bbe6abba9e6fe174cd20b.png

 

 

Στο φάκελο με το setup.exe κάνεις δεξί κλικ και επιλέγεις ιδιότητες.

Πας στην καρτέλα "Συμβατότητα" και κλικάρεις τα παρακάτω.

 

1714674644_64.thumb.png.5bd54ee288fc844b6cae029019efdd00.png

 

Μετά δεξί κλικ στο setup.exe και εκτέλεση ως διαχειριστής.

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 35 λεπτά, το μέλος zman έγραψε:

Επίσης για το ποντίκι (touchpad) που δεν δουλεύει μόνο η κύλιση (scrolling) πιο από όλα να κατεβάσω?

Mouse & Touchpad Drivers

Device Name:Synaptics PS/2 Port TouchPad

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, p55 said:

Στο σύνδεσμο που έχω πιο πάνω είναι αυτά που θες....

 

bdf.thumb.png.17f6fccf485bbe6abba9e6fe174cd20b.png

 

 

Στο φάκελο με το setup.exe κάνεις δεξί κλικ και επιλέγεις ιδιότητες.

Πας στην καρτέλα "Συμβατότητα" και κλικάρεις τα παρακάτω.

 

1714674644_64.thumb.png.5bd54ee288fc844b6cae029019efdd00.png

 

Μετά δεξί κλικ στο setup.exe και εκτέλεση ως διαχειριστής.

 

Σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια σου. Θα τα δοκιμάσω.

10 hours ago, p55 said:

Mouse & Touchpad Drivers

Device Name:Synaptics PS/2 Port TouchPad

Να'σαι καλά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν καταφέρεις να έχεις ιντερνετ η ενημέρωση των windows θα τα βρει όλα και θα κατεβάσει τους drivers

και δεν θα υπάρχουν συσκευές με κίτρινο τρίγωνο με θαυμαστικό.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, p55 said:

Αν καταφέρεις να έχεις ιντερνετ η ενημέρωση των windows θα τα βρει όλα και θα κατεβάσει τους drivers

και δεν θα υπάρχουν συσκευές με κίτρινο τρίγωνο με θαυμαστικό.

΄Κατάφερα να συνδεθώ. Έκανα τις ενημερώσεις των windows αλλά δεν διορθώθηκε τίποτα. Τώρα το έχω μονίμως σε λειτουργία και με ασύρματο ποντίκι μέχρι να παραλάβω το usb.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.