Jump to content



Επέκταση οικιακού δικτύου στο κήπο,ιδέες?


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,θα ήθελα την συμβουλή σας για το τι μπορώ να κάνω για να έχω wifi στο κήπο.

Επισυνάπτω μια φωτογραφία για την συνδεσμολογία που έχει έξω το κουτί που είναι ο πάροχος.

Ιδανικά θα ήθελα με κάποιο τρόπο να πάρω ιντερνετ απο εκεί και να το διαμοιράζω στο κήπο αν είναι εφικτό,αλλά χωρίς να χαλάει ο συγχρονισμός του router που έχω μέσα στο σπίτι.Διαφορετικά δεν ξέρω αν γίνεται να ενισχύσω με κάποιο τρόπο το σήμα μιας και το router είναι μακριά και δεν μπορείς να πιάσεις σήμα.

 

Powertech RJ45 male Cat5e to 2x RJ45 female 0.2mγινεται να μπει εξω στο κουτι κατι τετοιο?και να συγχρονιζουν ταυτοχρονα 2 ρουτερ?

 

127581514_144142720379663_2598774776531353988_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος stam1982 έγραψε:

Αυτο που χρειαζεσαι ειναι ενα access point η wifi repeater.

εχω και τα 2 που λες,κανενα δεν βοηθαει..και τα 2 θελουν απο καπου να παρουν ιντερνετ πχ απο καποια θυρα ethernet για να διαμοιράσουν ιντερνετ οπου δεν εχω στον κηπο

Link to comment
Share on other sites

 Θα πω κατι αλλα περιμενε και τους ειδημονες.Αγοραζεις αυτα που μεταφερουν ιντερνετ μεσω πριζα ρευματος.Βαζεις ενα στην πριζα διπλα στο ρουτερ και το αλλο στην κοντινοτερη πριζα στον κηπο.Συνδεεις πανω του το access point.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δύο μόντεμ να συγχρονίζουν στην ίδια γραμμή δεν γίνεται.
Αυτό που λες με το εισερχόμενο τηλ. ζεύγος το ξεχνάς.

Είτε περνάς ethernet cable από μέσα πρός τον κήπο και βάζεις είτε έξω είτε στο κοντινότερο άνοιγμα ένα καλό Access Point είτε βάζεις powerline κοντά στο ρούτερ μέσα και ελπίζεις αν έχεις μπρίζα στον κήπο να συγχρονίζει εκεί το άλλο powerline και έτσι να την βγάλεις πάλι με ένα powerline που έχει WiFi Access Point ενσωματωμένο στον κήπο.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 20 ώρες, το μέλος billpeppas έγραψε:

Δύο μόντεμ να συγχρονίζουν στην ίδια γραμμή δεν γίνεται.
Αυτό που λες με το εισερχόμενο τηλ. ζεύγος το ξεχνάς.

Είτε περνάς ethernet cable από μέσα πρός τον κήπο και βάζεις είτε έξω είτε στο κοντινότερο άνοιγμα ένα καλό Access Point είτε βάζεις powerline κοντά στο ρούτερ μέσα και ελπίζεις αν έχεις μπρίζα στον κήπο να συγχρονίζει εκεί το άλλο powerline και έτσι να την βγάλεις πάλι με ένα powerline που έχει WiFi Access Point ενσωματωμένο στον κήπο.

Με wifi antenna μπορει να γινει δουλεια?Ωστε να ενισχυθει το υπαρχων σημα ?Γιατι ειναι δυσκολο να τραβηξω ethernet cable ..

Link to comment
Share on other sites

πριν 40 λεπτά, το μέλος κουνλαο έγραψε:

Με wifi antenna μπορει να γινει δουλεια?Ωστε να ενισχυθει το υπαρχων σημα ?Γιατι ειναι δυσκολο να τραβηξω ethernet cable ..

Αν δε σε πειράζει πολύ η μείωση της ταχύτητας που θα έχεις, τότε είναι εφικτή λύση.

Αλλιώς powerlines από το router μέχρι μία πρίζα κοντά στον κήπο και από εκεί access point.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Η ασύρματη λύση έχει και την ακτινοβολία ως παράμετρο. Ισχυρότερο γουίφι, περισσότερη ακτινοβολία. Θα έβαζα ως νούμερο 1 λύση καλώδιο δικτύου και ρούτερ κοντά στον κήπο, δεύτερη τα powerlines

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

α)  Kαλωδιο δικτυου και στον κηπο βαζεις ενα ασυρματο/αδιαβροχο Access Point, που να παιρνει ρευμα μεσω POE

β) Powerlines (αλλα θα πρεπει να τα βαλεις σε ΣΤΕΓΑΝΑ κουτια μεσα), και εξωτερικο αδιαβροχο Access Point

 

Προτασεις για AP:
1) Καπου 60 το Mikrotik wsAP ac lite  (θελει λιγο διαβασμα το στησιμο, αλλα υπαρχουν εδω ατομα να σε βοηθησουν)
2) 95-140 τα ΑΡ της Ubiquity (ευκολο Στησιμο)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Προφανως ειχα κανει κατι λαθος με τα powerline av2000 powerline tl pa2010kit tplink...προς το παρον χαρηκα γιατι λειτουργησε με το ap ( tplink και αυτο),αλλαα....η ταχυτητα ηταν τραγικα μικρη με ενα προχειρο speedtest που εκανα 1,5 mbs ενω εχω κατοσταρα.

Απο την μια χαρηκα γιατι εχω λιγο ιντερνετ εκει που δεν υπηρχε πριν..αλλα δεν ειναι για πολλα.

Έγινε επεξεργασία από κουνλαο
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Καλημέρα ήθελα μια συμβουλή  να μου δώσετε εγώ μένω στον τρίτο όροφο και έχουμε βάλει μια κάμερα στο ισόγειο που είναι σχεδόν 10 μέτρα αλλά δεν μου πιάνει καλά ίντερνετ τι μπορώ να κάνω ? 

Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, GIANNIS123 said:

Καλημέρα ήθελα μια συμβουλή  να μου δώσετε εγώ μένω στον τρίτο όροφο και έχουμε βάλει μια κάμερα στο ισόγειο που είναι σχεδόν 10 μέτρα αλλά δεν μου πιάνει καλά ίντερνετ τι μπορώ να κάνω ? 


Να ανοιξεις ενα νεο θεμα, ωστε να ειναι συγκεντρωμενες οι πληριοφοριες εκει. ;) 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.