Jump to content



Αποδεκτος χρονος αντιλογισμου χρεωσης καρτας


Seek & Find

Recommended Posts

Αυτό που αναφέρει ο @GriGaS γνωρίζει κάποιος γιατί συμβαίνει; Δλδ πχ σε περίπτωση ακύρωσης συναλλαγής με πιστωτική και δόσεις, η επιστροφή γίνεται μηνα-μηνα. Πχ μπορεί να μην ευθύνομαι εγώ για την ακύρωση, θα με δεσμεύσει το κατάστημα/τραπεζα επί πόσους μήνες χωρίς επιλογή να αγοράσω το ίδιο προϊόν από κάπου άλλου; 

 

Ειναι θέμα πολιτικής της Τράπεζας η υπάρχει κάποιο λογιστικό θέμα στον αντιλογισμο; 

 

Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, trib said:

γνωρίζει κάποιος γιατί συμβαίνει; Δλδ πχ σε περίπτωση ακύρωσης συναλλαγής με πιστωτική και δόσεις, η επιστροφή γίνεται μηνα-μηνα.


δεν γνωρίζω την βαθύτερη αιτία, υποθέτω ότιείναι αρτηριοσκληρωτικού τύπου με οικονομικό όφελος στο βάθος και όχι νομική/λογιστική, αλλά έτσι κάνουν. Το είχα συναντήσει όταν είχε πεθάνει η μητέρα μου και πήγαμε να κλείσουμε τους λογαριασμούς της κλπ. Μία κάρτα είχε κάτι πουείχε αγοράσει με 24 αν θυμάμαι δόσεις, την στιγμή που προσπαθήσαμε να την κλείσουμε έλειπαν οι 6-8 (μικροποσό κιόλας, λιγότερο από 10ευρώ μηνιαίως ήταν η δόση νομίζω), αρνήθηκε η τράπεζα να κλείσει, αρνήθηκε να πληρώσουμε επιτόπου το υπόλοιπο ώστε να τελειώνουμε να μην ξαναπηγαίνουμε (είχαμε χαρτούρα κάθε φορά που προσπαθούσαμε να κλείσουμε ως κληρονόμοι, έπρεπε να εμφανίζουμε πιστοποιητικά κλπ) και επί ένα εξάμηνο ή οκτάμηνο, όσο ήταν το υπόλοιπο, μας ερχόταν λογαριασμός στο όνομα της μητέρας μου (που η τράπεζα ήδη την είχε δηλωμένη ως πεθαμένη! ) μέχρι που μηδενίστηκαν οι «άτοκες» δόσεις κι επιτέλους έκλεισαν την κάρτα.
Το επιχείρημα τους ήταν ότι η χρέωση γίνεται μήνα-μήνα από το κατάστημα.

Είχα θυμώσει για την ταλαιπωρία κι είχα σκεφτεί να μην τα πληρώνω, να τους αφήσω να πάνε μέχρι τέλους δικαστικά, αλλά στο τέλος ναι μεν θα τους έτρεχα αλλά θα τα πλήρωνα μαζί με όλα τα δικαστικά και φυσικά δεν με συνέφερε.

Στο πολύ βάθος υποψιάζομαι ότι κρύβεται η επιθυμία των τραπεζών να μην χάσουν το επιτόκιο δανεισμού. Ακόμα κι αυτό που εμφανίζεται στον καταναλωτή ως άτοκο, δεν είναι φυσικά άτοκο στην πραγματικότητα. Η τράπεζα δανείζει χρήμα στον Κωτσόβολο για την συναλλαγή και τελικά πληρώνεται από εμένα (δεν είναι δλδ ελεημοσύνη του Κωτσόβολου οι άτοκες). Τον Κωτσόβολο τον συμφέρει γιατί έτσι πουλάει πράγματα που αλλιώς δεν θα αγόραζα, η τράπεζα τσεπώνει το επιτόκιο κλπ.
Αν κλείσω το δάνειο νωρίτερα από το συμφωνημένο η τράπεζα θεωρητικά είτε θα έχει χασούρα το επιτόκιο των μηνών που λείπουν είτε θα πρέπει να δυσκολευτεί κάπως γραφειοκρατικά/λογιστικά/νομικά. Είναι ο ίδιος λόγος που αόμα και σε στεγαστικά σε εμποδίζουν να τα κλείσεις πρόωρα κι αν θες να τα κλείσεις σου ρίχνουν πέναλντυ.

Δεν στα εξηγώ άριστα αλλά ελπίζω πιάνεις το νόημα. Για αυτό είπα στον Γιώργο ότι το περιστατικό έχει ψήγμα λογικής.

  • Agree 3
Link to comment
Share on other sites

On 12/12/2020 at 12:17 ΜΜ, το μέλος salde έγραψε:

Είναι ο ίδιος λόγος που αόμα και σε στεγαστικά σε εμποδίζουν να τα κλείσεις πρόωρα κι αν θες να τα κλείσεις σου ρίχνουν πέναλντυ.

Αυτο ειναι παρανομο

 

On 12/12/2020 at 12:17 ΜΜ, το μέλος salde έγραψε:

Το επιχείρημα τους ήταν ότι η χρέωση γίνεται μήνα-μήνα από το κατάστημα.

Αυτο τοτε επρεπε να το κανονισετε με το καταστημα

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, slalom said:

Αυτο ειναι παρανομο

τώρα έχει γίνει, ακριβώς λόγω της κατακραυγής. Νομίζω μάλιστα ότι έχουν ενσωματώσει στο νόμιμο ένα τμήμα του πέναλντυ ώστε να αποτρέπεται εν τοις πράγμασι μέχρι κάποιου σημείου η πρόωρη εξόφληση.

 

12 minutes ago, slalom said:

Αυτο τοτε επρεπε να το κανονισετε με το καταστημα

θεωρητικά ναι, αν και στην πραγματικότητα είναι προσχηματικό γιατί το κατάστημα δεν θα δεχόταν εάν δεν έσβηνε αντίστοιχα την υποχρέωση η τράπεζα που είχε χρηματοδοτήσει την όλη συναλλαγή. Η τράπεζα τα κινεί όλα αυτά με τις δόσεις, δεν τις κάνουν στη συντριπτική πλειοψηφία των περιπτώσεων μόνοι τους οι έμποροι.

Αν ήταν μεγάλο το ποσόν ή αν μας δημιουργούσε οποιουδήποτε είδους δυσκολία, θα το ψάχναμε παραπάνω ίσως. Εμάς το κυρίως θέμα ήταν η άσκοπη ταλαιπωρία, ήταν εντελώς ευτελές ποσόν.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, salde said:

τώρα έχει γίνει, ακριβώς λόγω της κατακραυγής. Νομίζω μάλιστα ότι έχουν ενσωματώσει στο νόμιμο ένα τμήμα του πέναλντυ ώστε να αποτρέπεται εν τοις πράγμασι μέχρι κάποιου σημείου η πρόωρη εξόφληση.

 

Αν κάποιος δει την ανάλυση των δόσεων στην διάρκεια του δανείου σε κεφάλαιο και τόκο θα καταλάβει αμέσως το κόλπο. Τα πρώτα χρόνια οι δόσεις είναι κυρίως τόκοι και λιγότερο κεφάλαιο. Ως αποτέλεσμα αν ο πελάτης θέλει να αποπληρώσει το δάνειο νωρίτερα στην πράξη να έχει ελάχιστο οικονομικό όφελος αφού το εναπομείναν κεφάλαιο θα το πληρώσει όπως και να χει.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.