Jump to content


το domain και οι διευθύνσεις mail


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους.

Επειδή προσπαθώ να τα ξεκαθαρίσω, ήθελα μια βοήθεια στα εξής.

Αυτό που θέλω να καταλάβω είναι η ενοικίαση domain name, στατική ip, το cPanel και ολ' αυτά.

Ας πούμε ότι δεν με ενδιαφέρει να φτιάξω ιστοσελίδα. Με ενδιαφέρει να φτιάξω δικά μου mail addresses με καθαρό δικό μου domain. Όταν λέω καθαρό, εννοώ όχι .  @gmail.com , @yahoo.com , @otenet.gr κ.τ.λ. Για το λόγο αυτό, πρέπει να νοικιάσω ένα domain ελεύθερο. Ως εδώ καλά. Το έχω καταλάβει.

 

Ας πούμε, λοιπόν, ότι είναι ελεύθερο το gianis.com , το οποίο και θέλω να είναι τα mail addresses μου.

Από δω και πέρα δεν έχω καταλάβει.

Χρειάζεται και σταθερή ip; Ναι / Όχι και γιατί;

Αυτό το cPanel, είναι ένα GUI όπου θα φτιάχνεται το κάθε @gianis.com address;

Το VPS παίζει κάποιο ρόλο σε όλα αυτά; Αν ναι, τι;

Εάν εγκαταστήσω π.χ. τον hMailServer, τον παραμετροποιησω και δουλεύω με αυτόν, τι από όλα τα παραπάνω δεν χρειάζομαι και τι θα μπορώ ή δεν θα μπορώ να κάνω;

Δεν θα μπορώ να φτιάχνω στον hMailServer διευθύνσεις και να είμαι ok;

Ειμαι αρκετά μπερδεμένος. Ήθελα μια βοήθεια να τα ξεμπερδεψω λιγάκι.

 

Σας ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος serpico75 έγραψε:

Χρειάζεται και σταθερή ip; Ναι / Όχι και γιατί;

Ναι, γιατί είναι server και δε θέλεις να μη σου έρχονται τα mails μέχρι να αλλάξει IP το ddns. Επίσης για μερικούς ακόμα ελέγχους χρειάζεσαι και reverse record (PTR) που να δείχνει στο domain σου.

πριν 2 ώρες, το μέλος serpico75 έγραψε:

Αυτό το cPanel, είναι ένα GUI όπου θα φτιάχνεται το κάθε @gianis.com address;

Δεν το έχω δουλέψει, αλλά μάλλον κάτι τέτοιο είναι.

πριν 2 ώρες, το μέλος serpico75 έγραψε:

Το VPS παίζει κάποιο ρόλο σε όλα αυτά; Αν ναι, τι;

Είναι ένας εικονικός σέρβερ σε ένα μηχάνημα που φιλοξενεί πολλούς σέρβερς. Αν έχεις κάποιο μπορείς να στήσεις εκεί το mail server σου.

Για hmailserver δεν γνωρίζω. Έχω στήσει citadel και postfix/dovecot/rainloop.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, trendy said:

Έχω στήσει citadel και postfix/dovecot/rainloop.

 

Σχετικά με postfix, είναι γολγοθας να στήσεις; Νομίζω έχει πάρα πολλά, αλλά μήπως κάποια, ας το πούμε, "βασικά", αρκούν;

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, serpico75 said:

Σχετικά με postfix, είναι γολγοθας να στήσεις; Νομίζω έχει πάρα πολλά, αλλά μήπως κάποια, ας το πούμε, "βασικά", αρκούν;

 

Γολγοθάς δεν είναι, αλλά απαιτεί κάποιες βασικές γνώσεις. Μεταξύ αυτών είναι να αντιλαμβάνεσαι σε αδρές γραμμές ορισμένες λειτουργίες και πρωτόκολλα που είναι αναγκαία ώστε ο mail server σου να είναι διαθέσιμος, να είναι προσβάσιμος, να φαίνεται ότι εξυπηρετεί το domain σου και να μπορεί να λαμβάνει, να στέλνει και να αποθηκεύει μηνύματα.

 

Χαίρομαι να διαβάζω κατά καιρούς τις απορίες σου, αλλά αισθάνομαι ότι θα κέρδιζες περισσότερα αν πρώτα είχες κάνει μια απόπειρα να καλύψεις τα βασικά ακολουθώντας ένα πιο εκτενές how-to και ερχόμενος εδώ για συγκεκριμένες απορίες.

 

Στο συγκεκριμένο θέμα, χρειάζεται και μια σημαντική διευκρίνιση. 

Quote

Με ενδιαφέρει να φτιάξω δικά μου mail addresses με καθαρό δικό μου domain. Όταν λέω καθαρό, εννοώ όχι .  @gmail.com , @yahoo.com , @otenet.gr κ.τ.λ. Για το λόγο αυτό, πρέπει να νοικιάσω ένα domain ελεύθερο. Ως εδώ καλά. Το έχω καταλάβει.

 

Αν όντως θέλεις αυτό που περιγράφεις, προτείνω να απευθυνθείς σε έναν πάροχο που σου προσφέρει υπηρεσία e-mail στο domain σου έναντι ενός μικρού μηνιαίου αντιτίμου και να μην ασχοληθείς με τα πολύ τεχνικά.

 

Αν στην πραγματικότητα θέλεις τη γνώση για να στήσεις δικό σου σέρβερ για πραγματικές υπηρεσίες, θα πρότεινα να πειραματιστείς πρώτα αρκετά σε δοκιμαστική εγκατάσταση. Η εγκατάσταση και διαχείριση ενός mail server για περιβάλλον παραγωγής είναι κάτι που θεωρώ ότι δεν μπορεί να γίνει σε ερασιτεχνική βάση.

 

Επιπλέον, εφόσον κοιτάς για τον hMailServer, που νομίζω είναι μόνο για Windows, χάνεις αυτόματα την πρόσβαση σε πολλά εργαλεία ανοιχτού κώδικα που δεν υπάρχουν σε αυτό το λειτουργικό.

 

Ένα καλό σημείο για να ξεκινήσεις θα ήταν το Documentation του server που σε ενδιαφέρει:

WWW.HMAILSERVER.COM

hMailServer - Free open source email server for Microsoft Windows

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

On 14/12/2020 at 7:27 ΜΜ, το μέλος serpico75 έγραψε:

Σχετικά με postfix, είναι γολγοθας να στήσεις; Νομίζω έχει πάρα πολλά, αλλά μήπως κάποια, ας το πούμε, "βασικά", αρκούν;

Υπάρχουν αρκετοί οδηγοί εκεί έξω, αλλά όπως είπε και ο acct πρέπει να καταλαβαίνεις τι λένε.

Μπορείς να ξεκινήσεις με πειραματισμό σε δύο εσωτερικά ιδιωτικα domain και να τα κάνεις να ανταλλάσουν emails μεταξύ τους. Μετά θα είσαι πιο άνετος να στήσεις κάτι που θα θέλεις να βασίζεσαι.

Αλλιώς αν απλώς θέλεις τους λογαριασμούς στο δικό σου domain, είναι πιο απλό να πληρώσεις κάποιο hosting. Κατέληξα σε κάτι αντίστοιχο στην protonmail.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

trendy σε ευχαριστώ

 

Νομίζω πρέπει να καταλάβει κανείς αρκετά καλά πως δουλεύει το DNS, καλά καλά, όμως, όχι επιφανειακά, μετά να δει λειτουργία MUA, MDA, MTA, MSA, MLA, ένα πολύ πολύ καλό προς γνώση κομμάτι είναι τα DNS records, και μετά προχωράει.

 

Είναι πολύ χρήσιμες οι απαντήσεις σας. Επίσης, αυτό που ήθελα να καταλάβω (θα το δω παρακάτω) είναι:

Έρχεται ο πελάτης και μου λέει:

Γιάννη, για την πιο οικονομική λύση, για να έχω έως 50 δικά μου addresses, τι θα χρειαστεί; (δεν με ενδιαφέρει web hosting)

 

Εγώ εκεί του λέω:

α. Αγορά ετήσια ενός domain (μπορώ εκεί να του πω περίπου ένα ποσό π.χ. €5 - €10 / έτος)

β. Κάποια static public ip (εκεί να του δώσω μια μέσου όρου τιμή - οικονομική)

 

Δεν νομίζω να υπάρχει γ. Αυτόν τον ενδιαφέρουν τα α. και β. Το πώς θα υλοποιηθούν, με ενδιαφέρει εμένα.

Έγινε επεξεργασία από serpico75
Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, serpico75 said:

Νομίζω πρέπει να καταλάβει κανείς αρκετά καλά πως δουλεύει το DNS, καλά καλά, όμως, όχι επιφανειακά, μετά να δει λειτουργία MUA, MDA, MTA, MSA, MLA, ένα πολύ πολύ καλό προς γνώση κομμάτι είναι τα DNS records, και μετά προχωράει.

 

 

 

Μία και αναφέρεσαι σε Mail βασικό είναι η κατανόηση και των mx records. Εκεί βασίζεται το Mail. 

Μπορείς να έχεις το site σου οπουδήποτε αλλά το που θα είναι το Mail σου (Mail server) το δείχνουν τα mx records. 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

52 minutes ago, serpico75 said:

Εγώ εκεί του λέω:

α. Αγορά ετήσια ενός domain (μπορώ εκεί να του πω περίπου ένα ποσό π.χ. €5 - €10 / έτος)

β. Κάποια static public ip (εκεί να του δώσω μια μέσου όρου τιμή - οικονομική)

 

Δεν νομίζω να υπάρχει γ. Αυτόν τον ενδιαφέρουν τα α. και β. Το πώς θα υλοποιηθούν, με ενδιαφέρει εμένα.

 

Ακόμη κι η static IP είναι προαιρετική, υπό προϋποθέσεις. Απλώς εγώ θα αντικαθιστούσα τα δικά σου α,β, γ, ... με τη μίσθωση έτοιμης υπηρεσίας.

 

Ξέρω ότι το σενάριο είναι υποθετικό αλλά (και με ρίσκο να είμαι αφοριστικός), καμία εταιρεία που χρειάζεται 50 μοναδικές διευθύνσεις δεν μπορεί να λειτουργεί χωρίς in-house ΙΤ. Διαφορετικά, δε χρειάζεται 50 διευθύνσεις. Αυτός είναι και ο λόγος που οι περισσότεροι πάροχοι πουλάνε έτοιμα πακέτα με 15-30 λογαριασμούς.

 

Για μεγαλύτερα μεγέθη συνήθως είτε το φτιάχνουν εσωτερικά είτε ξέρουν από πού να το μισθώσουν.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος suboy έγραψε:

Μία και αναφέρεσαι σε Mail βασικό είναι η κατανόηση και των mx records. Εκεί βασίζεται το Mail. 

Δε βασίζεται μόνο εκεί, πλέον, αν δε θέλεις να σου τρώνε τα σπαμοφίλτρα τα μέηλια.

SPF, DKIM, PTR πρέπει να είναι στην εντέλεια.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, trendy said:

Δε βασίζεται μόνο εκεί, πλέον, αν δε θέλεις να σου τρώνε τα σπαμοφίλτρα τα μέηλια.

SPF, DKIM, PTR πρέπει να είναι στην εντέλεια.

 

Πολύ σωστά, απλά δεν τα ανέφερα σε πρώτη φάση μην τον ρίξω στα πολύ βαθιά. (προσθέτω και DMARC που πάει χεράκι χεράκι με τα SPF+DKIM).

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, suboy said:

 

Μία και αναφέρεσαι σε Mail βασικό είναι η κατανόηση και των mx records. Εκεί βασίζεται το Mail. 

Μπορείς να έχεις το site σου οπουδήποτε αλλά το που θα είναι το Mail σου (Mail server) το δείχνουν τα mx records. 

 

Ναι, σωστά, και τα MX records είναι κάτι το βασικότατο στο στήσιμο.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.